| Park1Suin a întrebat:

Suedezii de ce religie sunt?
VreU mai multe detalii despre cum se roaga sau cum isi fac ei semnul Crucii.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suedezii sunt printre cei mai puțin religioși oameni, doar 2% din cetățeni ducându-se în mod regulat sau semi-regulat la un serviciu religios. Mai puțin de 24% din cetățenii Suediei cred în existența unei divinități, între 17 și 83% fiind clasați ca atei. Majoritatea populației religioase este creștină, de rit protestant, luteran (evanghelic). Această majoritate este organizată în jurul Bisericii Suedeze (Svenska Kyrkan). Există și un număr destul de important de protestanți de alte rituri (mai ales în Dalarna și Vasterbotten), grupați în jurul "Bisericilor Independente" (Frikyrkan). Mai există și o mică comunitate romano-catolică. În plus, imigranții din fostul spațiu sovietic și Serbia au dus la creșterea numărului de ortodocși, iar imigranți din Iran, Iraq și Bosnia-Herțegovina au dus la creșterea numărului de musulmani (astăzi între 100, 000-150, 000).

Oficial, peste 67, 5% din cetățeni sunt înregistrați ca membri ai Bisericii Suedeze (în scădere cu aproximativ 1.2% anual)[27]. Acest lucru se întâmpla dintr-un motiv birocratic - până în 1996 copiii nou-născuți erau automat înscriși în biserică dacă unul dintre părinți era înscris în registrele acesteia. Mai mult, separarea legală între stat și biserică s-a produs de-abia în 2000, când statul a retras sprijinul oficial acordat Bisericii și a anulat obligația acesteia de a efectua recensăminte ale populației.

Libertatea religioasă a fost recunoscută din 1862, iar ateismul ca opțiune de gândire a fost adăugat explicit în textele legale în 1951. Societatea suedeză este una foarte laică, religia fiind privită ca un lucru privat, nu public. Nu se studiază cursuri de doctrină religioasă în școli, dar se predau cursuri de etică și morală, unde se discută atât valori laice cât și valori religioase, cât și istoria religiilor.
Sărbători naționale

În Suedia, majoritatea sărbătorilor se serbează în ajun (de exemplu, festivitățile de Crăciun au loc pe 24 decembrie, ziua de 25 decembrie fiind mult mai liniștită). Pe lângă sărbătorile creștine tradiționale precum Crăciunul (Jul) și Paște (Påsk), sărbători importante sunt și Sf. Lucia (13 decembrie) ca și Valborg (30 aprilie). Tradițiile creștine sunt împletite cu cele păgâne, de exemplu, cu ocazia Valborg, comemorarea principală nu este a sfântului proto-creștin, ci a primăverii de-abia începute, sărbătoarea fiind bazată pe aprinderea de focuri uriașe în jurul cărora se strâng comunități întregi. Cea mai importantă sărbătoare rămâne solstițiul de vară (Midsommer), serbată în prima sâmbătă după 20 iunie sub forma unor foarte mari serbări câmpenești în jurul unor stâlpi tradiționali ornamentați (majstång). Alte sărbători civile importante sunt ziua regelui (care, pe durata domniei lui Carl XVI Gustaf coincide cu Valborg) și 1 Mai, când partidele de stânga (SAP și Vansterpartiet) și sindicatele organizează parade, mitinguri și festivități.

Sărbătoarea națională, 6 iunie (întronarea regelui Gustav Vasa în 1523) este puțin sărbătorită, fiind declarată zi liberă doar din 2005. Cu ocazia sărbătorilor naționale, toate instituțiile arborează steagul (în afara acestor zile, foarte puține instituții fac acest lucru), cetățenii fiind și ei încurajați să facă același lucru (o mare parte a cetățenilor arborează steaguri în curți și la ferestrele apartamentelor tot timpul anului).

| M25M a răspuns:

Sunt mai multe religii :
According to the Eurobarometer Poll 2012, [3] the religions in Sweden are the following

Protestants 41%
Orthodox 1%
Catholics 2%
Other Christian 9%
Buddhist 1%
Other 3%
Atheist 13%
Agnostics 30%

Sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Sweden#Religion_in_Sweden_today

| RAY a răspuns (pentru M25M):

34% answered that "they do not believe there is any sort of spirit, god, or life force

| Miauti a răspuns:

Isi fac cruce cu buricul degetului mare de la piciorul stang.

Răspuns utilizator avertizat
| KateMiddleton a răspuns:

Catolici,nu-ti face griji isi va schimba Stirjenberg religia pentru tine!

| Ben00 a răspuns:

Hindu si Shinto, daca te intereseaza...

| Calininio a răspuns:

Din ce stiu eu, peste 70% atei.