| OctavianDanielMaria a întrebat:

"Sufletele" sunt chinuite in iad?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Exista mai multe probleme
1. nu ai corp = nu ai cum sa, simti durere
2. daca iei un om si il torturezi zilnic, mai devreme sau mai tarziu v-a dezvolta una dintre solutiile de adaptare: personalitate multipla, toleranta absoluta la durere, devine o leguma care nu simte nimic, etc.

iar acelasi lucruri se aplica si in... rai
sa ma pui sa stau plutind deasupra unui norisor, cu nimic de facut si cu muzica de harpa continua, si innebunesc in cateva ore, cu atat mai mult cu cat o sa am parte de TAMPENIA aia intreaga eternitate

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In teorie da, dar poate au parte de sex si chef nedeterminat. Sa nu fie plictiseala in rai

| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu stie! Fiindca nu s-a intors nimeni de acolo, ca sa ne spuna.

| sierra1 a răspuns:

Ce-i aia "iad"?

| halogen001 a răspuns:

Iadul e o fntezie, la fel ca si sufletele, prin urmare e vorba despre lucruri inexistente si se poate vorbi de chinul sufletelor in iad doar in povestile fanteziste religioase scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. happy

| Mirel4412 a răspuns:

Daca toata viata ta ai facut rau ( prin toate semnificatiile cuvantului), da, o sa fii chinuit in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa intervin pentru ca vreau sa vad un crestin mandru cum debiteaza.

| iuliaOK a răspuns (pentru anonim_4396):

Si uite ca totusi ai intervenit. Nici tu nu te crezi rolling on the floor)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru iuliaOK):

Ca o mica paranteaza XD, pentru ca mi-a placut mult comentariul acestei fete.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai stiu eu de ce, abia asteapta sa il vada pe dany1988 clocotind in foc, vesnic?
Adica nici macar un strop de apa nu o sa iti ofere acolo, atat de zgarciti sunt crestinii HaHa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se spune, nu am ajuns acolo.
Chinuit nu inseamna neaparat batut, durere, fiert in cazanul cu smoala ci sa retraiesti o experienta placuta sau neplacuta la nesfarsit si asta sa te inebuneasca practic.
E ca si cand ai manca acelasi fel de mancare dimineata, la pranz si seara.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde sti tu ca nu sau de unde sti ca da? Ai fost suflet ca sa iti dai seama care e realitatea?
Nici nu stim daca exista viata dupa moarte contrar a ce mai spun scrierile religioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe tine nu te-a durut niciodată sufletul? Fizic, să fii sănătos tun...și, totuși, să te doară?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pe tine nu te-a durut niciodată sufletul?"

De fapt nu te poate durea ceva ce nu exista. Sau lumineaza-ne, ce e ala "suflet", la modul propriu al cuvantului?

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista mai multe probleme
1. nu ai corp = nu ai cum sa, simti durere
2. daca iei un om si il torturezi zilnic, mai devreme sau mai tarziu v-a dezvolta una dintre solutiile de adaptare: personalitate multipla, toleranta absoluta la durere, devine o leguma care nu simte nimic, etc.

iar acelasi lucruri se aplica si in... rai
sa ma pui sa stau plutind deasupra unui norisor, cu nimic de facut si cu muzica de harpa continua, si innebunesc in cateva ore, cu atat mai mult cu cat o sa am parte de TAMPENIA aia intreaga eternitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm... Cei care ajung în Iad, adică în Iazul de foc (în care vor fi aruncate moartea și locuința morților) posedă un anumit fel de trup, nu de carne și oase, ci un trup pe care îl vor primi la a doua înviere a morților. Scrie că acolo viermele nu doarme și flacăra nu se stinge. Acest lucru mă face să mă gândesc la un trup care poate simți durere, care poate fi "mâncat" de viermi și ars la nesfârșit fără a se descompune... Și mai există și teoria conform căreia este vorba despre niște metafore ca vinovăția și regretul că ai dat cu piciorul unei așa mântuiri. sad
Oricum ar fi, nu doresc nimănui să ajungă în acel lor/ în acea stare. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor fi chinuite că sufletul e vesnic, desi trupul moare.
Doar din asta e alcatuit omul.
Altfel cum s-ar explica că un criminal in serie omoara o sută de oameni dar el nu poate fi omorât decât odată prin executia capitală?
Negreșit, negreșit acolo se vor plati toate păcatele.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu prea cred, adica daca iadul ar avea legatura cu Dumnezeu, acesta nu ar permite niciodata ca sufletele sa fie chinuite, iar daca ar avea legatura cu cel rau, atunci acesta cred ca ar fi fericit cu niste suflete necurate.

| mihaela000ela a răspuns:

Iadul, este un loc real (ex., Matei 5:29-30; 10:28). El, este un loc literal, unde oamenii suferă literal chinul unui foc literal (ex, Luca 16:19-31). Locaţia sa este jos, în adânc (Proverbe 15:24; Isaia 14:9, Ezechiel 31:15-17; 2 Petru 2:4). Temperatura sa este, văpaie de foc ce arde cu pucioasă. (Luca 16:24; Apocalipsa 19:20). Iluminată de "întunericul de afară" (Matei 8:12, 22:13, 25:30), de asemenea, numit "negura întunericului" (2 Petru 2:17; Iuda 13). Dimensiunea, iadului este atât de masivă că niciodată nu se satură şi nu se umple la capacitate (Proverbe 27:20), deşi mase de oameni sunt în ea şi mulţi se mai adaugă în continuu (Matei 7:13-14; Romani 1:18). Fumul acestui chin se va urca în sus în vecii vecilor (Apocalipsa 14:11). Focul său nu se va stinge, iar viermele lor acolo nu va muri niciodată (Isaia 66:24; Marcu 9:43-46, 48).

Iadul, este locul unde vasele mâniei (Romani 9:22) vor fi văzute înaintea oamenilor (Isaia 66:24) şi vor fi chinuite înaintea sfinţilor îngeri şi a Domnului Însuşi (Apocalipsa 14:10). Acela este locul unde Hristos va arăta mânia Sa şi unde se face cunoscută puterea Sa pentru eternitate (Romani 9:22; Apocalipsa 20:10). Iadul este spre slava lui Dumnezeu (Psalmul 96:7-13), precum şi pentru distrugerea totală a celor răi (Psalmul 92:5-7).

Iadul, este locul unde batjocoritorii vor fi batjocoriţi (Proverbe 1:26). Iar, cei obraznici, vor fi plini de ruşine (Prov. 3:35, 13:5). Ucigaşii vor fi chinuiţi şi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor (Matei 10:28; Apocalipsa 21:8, "moartea a doua"). Asupritorii vor fi smeriţi (1 Samuel 2:7). Mincinoşii vor experimenta realitatea că şi ei au fost minţiţi (Apoc. 12:9). Răpitorii sunt acolo captivi veşnic (1 Timotei 1:10; Apocalipsa 20:11-15). Sărăcie severă vor suferii bogaţii (Proverbe 22:16, 28:22, Luca 6:24, 1 Timotei 6:9-10), și bogățiile lor le vor mânca carnea "ca focul are să vă mănânce carnea" (Iacov 5:3). Ccei sătui acum, vor suferii de foame (Isaia 65:13; Luca 6:25). Cei mândrii vor fi mustraţi (Psalm 119:21) şi vor fi aspru pedepsiţi (Psalmul 31:23). Neascultătorii sunt pedepsiţi acolo (2 Tesaloniceni 1:8-9). Cât despre fricoşi, "partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă" (Psalmul 73:18-19, Proverbe 10:24, Apocalipsa 21:8). Cei ce râd acum, acolo vor plânge şi se vor tângui de durere (Isaia 65:14; Luca 6:25). Cei onoraţi de oameni şi vorbiţi de bine acum, vor fi dispreţuiţi şi nesocotiţi de Dumnezeu (Luca 6:26; Psalmul 73:18-20, 1 Samuel 2:30 / Proverbe 14:2), şi vor fi în viitor o scârbă şi vor fi de ocară pentru întreaga omenire (Isaia 66 : 24, Daniel 12:2). Cei care au săpat gropi pentru alţii, ei vor fi acolo aruncați în groapă (Psalm 7:14-16, 9:15-17, Proverbe 26:27, 28:10 [Eccleziastul 10:8]). Iubitorii de plăceri, acolo vor fi chinuiţi în foc (2 Timotei 3:4; Apocalipsa 21:8). Cei ce blesteamă pe părinţi, acolo vor zace în întuneric (Proverbe 20:20). Cei ce au considerat, crucea o nebunie, acolo sunt pierduţi (1 Corinteni 1:18), celor îndărătnici, li se va plătii după îndărătnicia lor (2 Samuel 22:26-28). Dumnezeu, într-adevăr nu se lasă batjocorit. Oamenii vor culege ceea ce au semănat (Galateni 6:7-8).

| EmanuelHEY a răspuns:

Nu exista Iad.

| Tito97 a răspuns:

Nu sunt ateu, sunt convins că ceva totuși există, dar boss, Dumnezeu, rai, iad, Satan sunt concepte metafizice. Biologic suntem în esență microorganite care în urmă cu 3, 5 miliarde de ani ne-am început evoluția. Practic în biblie sunt sfaturi și idei de la înțelepți și oameni iluminați, care ne pot ghida mult mai ușor în hățișul extrem de complicat al vieții: Nu ucide, că vei merge în iad (nu mergi fizic în iad, dar îți rămâne pe conștiință și te vei simți ca și cum ai fierbe într-un cazan cu smoală, înnebunești de la tensiune și stres), nu vrea răul aproapelui tău că se va întoarce împotriva ta, nu fă aia că are repercusiuni nefaste ș.a.m.d.

| AlexandraOrg a răspuns:

Din punctul de vedere a unui creștin, da, pentru ca, conform Bibliei, Sufletele pacatoase sunt trimise in Iad drept pedeapsa.
Din punctul de vedere a unui satanism, nu, pentru ca Iadul nu este cum a fost descris in Biblie, iar Lucifer e iubitor si nu doreste raul nimanui.
Din punctul de vedere a unui om spiritual, la fel nu, pentru ca Iadul nu exista, iar ca si pedeapsa pentru relele facute doar te reincarnezi pana iti inveti lectia.
Din punctul de vedere a unui agnostic, Iadul este aici pe pamant, in subconstientul tau, tu iti creezi iadul si raiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraOrg):

Buna.
Cred ca ultimele doua puncte ar trebui combinate, nu separate, dar ma rog, nu toti agnosticii cred in reincarnare.
Din punctul meu de vedere reprezinta un adevar existential ciclul reincarnarii, pentru ca, de ce nu, traim oricum intr-un ciclu continu de viata(ex. toamna, iarna, primavara, vara)
Cel putin la nivel filosofic, caci real nu putem sti.