| Stallone a întrebat:

Sufletul omului este muritor sau nemuritor? Argumentati va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Sufletul omului este muritor. Acest lucru îl declară şi creştinii, nu doar ateii. În Biblie scrie lămurit:

`` Sufletul care păcătuieşte, acela va muri. `` Ezec. 18:20.

Însă, tot în Biblie întâlnim că; sufletul omului poate deveni nemuritor dacă acceptăm să împlinim voia Lui Dumnezeu în viaţa noastre:

`` Adevărat, adevărat vă spun că, dacă păzeşte cineva Cuvântul Meu, în veac nu va vedea moartea.`` Ioan 8:51.

`` Căci Fiul omului a venit nu ca să piardă sufletele oamenilor, ci să le mântuiască. `` Luca 9:56.

`` Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani. `` Apocalipsa 20:4.

Argumente demonstrabile în acest sens nu există. Singurul loc în care poţi afla despre viaţa veşnică a sufletului este Biblia, iar acest lucru poate fi acceptat prin credinţă sau respins prin necredinţă:

`` Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd. `` Evrei 11:1.

Bineînţeles, credinţa joacă un rol foarte important în vieţile noastre, fie că acceptăm sau nu acest lucru. Prin credinţă mergi atunci când te căsătoreşti şi declari iubire până la moarte. Prin credinţă mergi atunci când aştepţi să ai copii şi ei să ajungă cineva în viaţă. Prin credinţă mergi atunci când vrei să faci un împrumut la bancă pe o perioadă mare de timp `` 20-30 de ani `` şi exemplele pot continua. Aşadar, credinţa este un lucru cât se poate de real şi necesar pentru viaţa de zi cu zi; şi vital pentru mântuirea sufletului nostru.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Teoretic nemuritor, dar este o părere, pe care nu o poate argumenta nimeni.

| Allrc24 a răspuns:

Ce treaba are ateismul cu sufletul?

| barbattttt a răspuns:

''Domnul DUmnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut un SUFLET VIU.'' Gen:2.7
Crearea lui Adam a avut doua faze: crearea corpului materialnsi insuflarea principiului de viata in materia inerta. Aceeasi suflare de viata (nismat chaiim) au primit si celelalte vietati(Gen.1, 30). Trebuie retinut insa ca omul ''a devenit'' un suflet viu si nu ca ar fi ''primit'' un suflet viu. Sufletul viu (nefes chaiiah) nu este parte constitutiva, ci exprima omul intreg, in dubla sa contributie : si trup, si suflare sau principiu de viata. Biblia nu vorbeste despre sufletul nemuritor sau despre o pretinsa traire spirituala constienta dupa moarte.

| nesuferit a răspuns:

Nu cred in existenta "sufletului"

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Am vazut mai jos (nu mai uitat la toate raspunsurile) raspunsuri cresitne sau stiintifice.

Imi spun si eu raspunsul care e cam neutru sau chiar pe langa amandoua.

Potrivit stiintei:Nu
Potrivit religieibig grina
Potrivit miebig grinA

La mine iti si argumentez.
NU stiu daca sufletul se duce la Ceruri sau in Iad sau daca nu exista, dar sa stii ca atat timp cat vor exista oameni care sa stie ca tu ai existat, care sa stie ca ai fost un om bun sau nu, sau ca ai facut ceva sau nu, sifletul tau, tu vei exista.

Sufletul dainuie atat cat dainuie si amintirile legate de tine, atat timp cat cineva isi va aminti ca tu ai existat atunci da poti spune ca sufletul exista si este nemuriot.

Iti zic de ce e si nemuritor.

Eu in viata nu fac nimic, mama, rude, prieteni le vor spune altora ca ei cunosc un lenes care si-a irosit viata, ei vor spune altora si tot asa. Cine site ce voi ajunge la final (povestea se mai schimba, imaginatia oamenilor, nu a ce sa-i faic), dar e important ca oameni isi vor aminti de faptul ca eu am existat.

Bine, daca nu fac nimic deosebit sau rau si lumea uita de mine, asta e, eu am stiut ca traiesc si asta imi garateaza nemurire personala interioara (chiar daca eu nu mai sunt).

Sunt o persoana plina de contradicti, dar ideiile mele ma reflecta si sunt doar ale mele, chiar daca altcineva mi le impartaseste.

P.S. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun.

| danay72 a răspuns:

Muritor.Ezechel18:4,20

| dragos9234 a răspuns:

Daca esti credincios este nemuritor, eu ateu fiind cred ca este muritor

| Silviuloan a răspuns:

Sufletul Omului este Nemuritor, el ajunge in rai sau in iad spre invierea osandirii. Depinde de ce fapte ai savarsit in viata...

| Fantastic7 a răspuns:

Cum vrei.

| Leutzbv a răspuns:

Conform Scripturii, sufletul este nemuritor. Doar ca unele suflete vor merge in rai iar altele vor merge in iad unde este moartea a doua.

| MauiStatue a răspuns:

O sa primesti niste argumente bazate pe dovezi false si opinii propii. Astea nu se pot afla decat, dupa moarte. Deci, pana atunci traieste-ti viata happy

| RazvanAttilaRus a răspuns (pentru MauiStatue):

happy depinde cum iti traiesti viatawinking
daca esti crestin, traieste-o dupa voia lui Dumnezeu happy

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Sufletul omului este nemuritor! Sufletul,dupa moarte merge in cer,iad sau purgatoriu(locul de suferinta vremelnica[temporara]).Ei bine,datorita pacatului,exista o a doua moarte,moartea sufleteasca,dar nu moare sufletul, i se spune moarte sulfeteasca deoarece acel om a trait in pacat si nu a incercat sa se abtina de la el; de aceea noi de fiecare data cand ne spovedim "inviem", deoarece sufletul este curatit de toate pacatele si este neprihanit.
P.S:In legatura cu purgatoriul, eu sunt romano-catolic, si Biserica Catolica crede in existenta purgatoriului.In legatura cu spovada,este nevoie sa ne spovedim,deoarece preotul ne dezleaga de pacat, Domnul Cristos a zis apostolilor :,, Cui veti ierta pacatele le voi ierta, si cu le veti tine, tinute vor fi!". Urmasii apostolilor sunt preotii si episcopii.