| nicucostea855 a întrebat:

Sumerienii aveau alfabet si evident limbaj complex. Animalele nu au un limbaj decat cateva gesticulatii. Exista vreo dovada ca limbajul uman a evoluat?

https://www.123rf.com/photo_19862896_sumerian-cuneiform. html

33 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Da, exista.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Prezinta o dovada. Sper ca nu te legi de stiinta si tehnologie ca nu tine. Vorbesc de limbajul care permite exprimarea de sentimente, ganduri si face posibil desfasurarea zilnica a vietii interumane, socializarea. Odata ce sumerienii aveu alfabet evident ca aveau un limbaj complex care le permitea sa socializeze si sa faca lucruri pe care si astazi oamenii le fac fara a pune in calcul progresul stiintei si tehnologiei.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Stiinta nu are o legatura directa cu limbajul in primul rand. In al doilea rand, sumerienii au avut un limbaj, dar nu te astepta sa fie unul complex cum este cel in ziua de astazi. Fii bucuros daca aveau macar o cincime din ce avem noi azi.
In intrebare ai vorbit despre lincvistica. Se stie ca oamenii in scara evolutiva, nu au aparut dintr-o data si nici n-au vorbit dintr-o data. Comunicarea a venit mai tarziu pe parcursul evolutiei fiind o necesitate din acele timpuri pana in prezent. Au aparut unele sunete, unele expresii, un limbaj comun micut dupa a inceput sa se dezvolte. La un moment dat au inventat si scrierea, probabil pentru a isi scrie povestile, a socializa etc, in pietre sau alte monumente pentru a fi vizibil si citit multi ani dupa ei. Este mai usor sa incorporezi o poveste intr-un text decat intr-o imagine.
Dovezile sunt in pesteri, in adn, in evolutie, peste tot. Merge mana in mana cu evolutia iar datorita limbajului pot aparea dovezi dinstincte care sa arate asta.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Oricum vorbesc degeaba. Probabil tu crezi ca ne tragem din Adam si Eva care au vorbit din prima secunda de cand au aparut. Daca te-as pune sa-mi dovedesti ceva, n-ai fi in stare. Mi-ai spune ca orice prost: "citeste Biblia".
Iti spun si eu pentru un moment de prostie, "citeste stiinta." Intelegi tu unde am vrut sa ajung.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Nici n-are legătură întrebarea lui cu religia...

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Au aparut unele sunete, unele expresii" - nu se vede asa ceva la animale. Animalele nu stiu sa spuna nici macar un cuvant precum "mananc".

Limbajul sumerian era complex pentru ca aveau alfabet. Tu minimizezi complexitatea acelui limbaj.

Adevarul este ca nu exista nici o dovada ca limbajul uman ar fi evoluat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Adam vorbea cu Dumnezeu. Adam era capabil sa se exprime prin cuvinte imediat dupa ce a fost creat. A dat nume la animale. Adam a putut intelege porunca divina. Adam a putut vorbi cu Eva.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"nu te astepta sa fie unul complex cum este cel in ziua de astazi." - singurele cuvinte in plus de la sumerieni si pana acum sunt cele care exprima diferite obiecte create de om adica tehnologia si stiinta. Ti-am zis ca nu e nici o legatura nici directa si nici indirecta intre stiinta-tehnologie si dezvoltarea limbajului omului. Degeaba stie omul sa lucreze cu un calculator daca nu stie sa socializeze sa comunice cu oamenii, sa-si exprime sentimentele. Ori aceste exprimari de sentimente le-a facut si sumerienii cu lux de amanunte.

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

De-asta a pus intrebarea la "religie", iar daca te uiti la intrebarile lui anterioare, tot ce face este sa incerce sa denigreze stiinta intr-un mod grotesc din perceptiile lui gresite fara nicio baza reala.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Exact. Știi ce am realizat? Ca iurii75 ala e o maimuță.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Nu exista veriga evolutiva intre limbajul mimico-gesticular animalic si alfabetul sumerian.
Existenta unui alfabet inseamna un limbaj complex si suficient de complex.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

O întrebare si cu asta inchei iar pentru ca n-am cu cine: Ai facut mult research, ai cercetat, ai cautat despre evolutia limbajului uman?
De ce te mai omori sa pui intrebari proaste si sa afirmi chestii gresite din propia perceptie daca nu esti in stare sa cauti raspunsurile la intrebarile tale?
Si mai mult de atat, ne mai si intrebi. Iar cand iti oferim raspunsurile, ne contrazici pe toti. Atunci la ce ne mai intrebi?
Ai pus atatea intrebari proaste, te-ai contrazis singur prin comentarii pentru ca nu aveai ceva solid si palbabil. Inca nu te-ai invatat minte?

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu vreau sa discut despre martorul ala. Nici nu era vorba despre el.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Da, dar prostul neaga evoluția ca cica: Cum se explica faptul s-o trecut de la înmulțirea prin divizare la înmulțirea sexuata? De aia e maimuțoi, ca e involuat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Intrebarile pe care le pun cer raspunsuri. Cand cel care pune intrebarea desemneaza un raspuns castigator ( NU satisfacator ) inseamna ca e de acord cu raspunsul primit. Asa e conceput acest site. Nu spune "Declara raspunsul CORECT". De aici se poate intelege ca intrebarile pot avea caracter dezbativ.

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

10% din chinezi cunosc stiinta-tehnologie in timp ce restul de 90% sunt ca sumerienii si executa directive stiintifico-tehnologice si lucreaza la banda si vorbesc asa "pune aia acolo, strange aia asa", etc. fara sa se intrebe cum sunt conceputi robotii aia pentru ca sunt proiectati de gasca de 10%.

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Da, și?

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Cei 90% sunt ca sumerienii. Vine unul din gasca de 10% si le spune: "bai, tu pui aia asa acolo, strangi aia asa, etc." fara sa le dea explicatii de ce si cum. Sumerienii aveau cuvinte precum strange, pune, aseaza, repede, incet, etc. adica exact cuvintele necesare celor 90% chinezi care lucreaza la banda ca sa scoata produse pe banda rulanta pentru export.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Daca nici atat nu esti in stare sa intelegi...
Nu a spus nimeni nimic despre vreo funda. Nu a spus nimeni nimic de vreo dezbatere. Este vorba ca pui o intrebare pentru a primii raspunsuri iar cele care nu iti convin le respingi din start. Dezbaterea este altceva. Cand tu din start respingi ce spun iar orice iti aduc la cunostinta cu dovezi tot il respingi contracarand in continuare cu aberatiile tale personale, clar nu vorbim despre o dezbatere. Esti un simplu religios introvertit 100% care incearca sa denigreze stiinta cu aberatiile personale, si caruia ii este frica sa se informeze corect de teama faptului ca s-ar putea sa-si pui dogmele la indoiala.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Daca ai fost atent ti-am dat niste note "Inteligent" la raspunsuri de ale tale.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Verific notificarile mereu. Numele tau s-ar fi remarcat usor in ochii mei, mai ales cu un astfel de gest. Si spun asta pentru ca n-am observat sa fi facut asta. O sa reverific toate notificarile sa vad daca este ca tine.

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Nu ma chinui să-ți zic. Chinezii (și toată lumea civilizata) au un limbaj mult mai complex decât sumerienii. Chiar dacă n au nevoie de cuvintele alea, ei le știu. Și ce este cu categoria asta?

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Decat un vot inteligent, dat astazi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Faza e ca eu prefer sa fac dezbateri pe TPU. Nu pun întrebări pentru a cere ajutor, pun întrebări pentru a creea dezbateri argumentate și civilizate. Ei bine, foarte putini sunt în stare sa facă dezbateri adevărate. În rest, pui o întrebare despre aromâni, vin niște destepti să-ți zică ca sunt din Armenia. Pui o întrebare despre teritoriile cuvenite României, aia te ironizează zicându-ti ca ești dacopat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Stiu la ce ti-am dat "Inteligent". Cand ai zis ca cresterea demografica din ultimii 300 de ani se datoreaza progresului medicinei, al tehnologiei, industrializarea si avansul stiintific. Mai a venit altul si a zis ca contraceptia evoluata contracareaza efectul sexului cu cei 10 parteneri.

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

La inceput imi inchipuiam ca pe TPU, cei care raspund fac parte dintr-o elita, un for stiintifico-tehnologic adica niste oameni grei, doxati. rolling on the floor

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Da, și pe acei elitisti ii cheamă cacacelnustiucum123. Eu știam sin start ca site-ul e plin de prosti. Ca orice site. Dacă nici istoricii noștri nu sunt străluciți, sa am pretenții de la niște "elitisti"?

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Apropo Comisia Europeana, si SUA pe de alta parte, a catalogat religia nestiintifica, iar teoria evolutionista stiintifica.

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Evoluția exista. A fost dovedita. Un singur exemplu, uite cât de bine seamănăm noi cu maimuțele. Alt exemplu, ce a apărut mai întâi? Oul ori găina?

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Un telefon stricat ( devoluat ) seamana cu unul bun ( evoluat sau functional ) la exterior. Asa e si comparatia intre om si maimute.

| Meme10Meme a răspuns (pentru nicucostea855):

Uite ca cimpanzeii sunt foarte inteligenți. Cam cu eram noi acum câteva sute de mii de ani. Și sa comori un telefon cu un animal? Pe bune?

| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Probabil Dumnezeu a facut maimutele inainte sa-l faca pe Adam.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Asta e ca la loto sau ca la pacanele. Ii da sa castige o data sau de foarte putine ori in timp ce pierde sau nu primeste "Inteligent" in cele mai multe cazuri. Astfel jucatorul este amagit si atras in joc si joaca si joaca samd. Cand castiga o data e dispus apoi sa piarda de 100 de ori cu gandul ca va castiga iarasi si la al 101-lea joc castiga iar si tot asa.