| DEBrown a întrebat:

Sunt adevarate blestemele Voodoo, gen papusile, spiritele, incantatiile?

Răspuns Câştigător
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Bineinteles ca sunt adevarate. sa te feresti cat oi trai pe acest pamant de ele si de oamenii cele practica

| DEBrown explică (pentru Allrc24Orthodox):

Ai auzit vreodata cazuri cum ca ar fi dat roade si ar fi atacat vreo persoana aceste ritualuri ale lor?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru DEBrown):

Da am auzit. O cunostiinta de-a unei vecine este chinuita de diavol. are farmece facute asupra ei. sunt cat se poate de reale. vorbesc foarte serios. sa nu mai incerci asa ceva si sa te si spovedesti caci este pacat grav

| DEBrown explică (pentru Allrc24Orthodox):

A fost doar curiozitate, ce pot spune, imi place sa gasesc o explicatie stiintifica pentru orice, sau sa dovedesc contrariul, desi am frica Creatorului.
Nu prea sunt de acord cu chestia cu spoveditul...sa spun eu pacatele mele unui preot care poate fi mai pacatos ca mine.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru DEBrown):

Indiferent de cate pacate are, nu este treaba noastra sa il judecam.De judecata lui se ocupa Dumnezeu dar nu uita el la hirotonire are dreptul de a lega si dezlega pacatele. Poti schimba preotul(desi nu e indicat) daca nu vrei sa mergi la aceeasi biserica dar e bine sa ai acelasi preot caci vede evolutia ta

| DEBrown explică (pentru Allrc24Orthodox):

Multumesc de raspunsuri.

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns:

Da. Sunt adevarate. Se numeste Ocultism, Magie Neagra sau Alchimie.
Dar cu astfel de lucruri nu este de joaca.
Este sinucidere curata daca nu ai grija cum te "joci cu focul".
Alchimia se poate intoarce impotriva ta daca nu stii sa o folosesti.

| anyhylator a răspuns (pentru Alikke):

Voodoo sunt mai degraba magie alba.

| DEBrown explică (pentru Alikke):

Am inteles ca exista, dar da si roade pentru cei ce o practica? Pot poseda o persoana sau sa ii faca rau? Si daca da, cum mai exact?

| Alikke a răspuns (pentru DEBrown):

Da exista.
Da poti sa ii faci rau.
Dar de ce ti-ai pierde timpul cu un om care nu merita?
Studiaza ocultismul, magia neagra si alchimia.
Le gasesti peste tot pe net.

| Încrucişătorul a răspuns:

Daca esti oligofren/a...

| DEBrown explică (pentru Încrucişătorul):

Si cu credinta in Dumnezeu consideri la fel? Voodoo este o religie la fel ca si crestinismul, iar cei care sunt adepti voodoo au ritualurile lor sacre, acum nu stiu, daca sunt de efect sau nu.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru DEBrown):

Vasazica, recunosti o legatura...
Credinta? Nu.
Religia? Daaa!
Also, prefer 'Creator', nu 'D-zeu'.

| DEBrown explică:

De exemplu, eu am incercat cu cativa prieteni asa zis-ul spiritism si nu a fost nimic, probabil este o facatura ca si acest voodoo.

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva dar pentru a fraieri lumea este o afacere buna

| DEBrown explică (pentru RAY):

Dar religia Voodoo chiar exista, daca nu ar fi mers ritualirile lor, banuiesc ca nu ar mai fi practicat, poate duce la ceva si aceasta magie a lor.

| DyNo a răspuns:

Functioneaza prin sugestie si autosugestie.
Sa-ti spun o poveste.
Un grup de exploratori s-a dus in Africa unde a gasit un trib de salbatici si le-a distrus casele, culturile etc. Seful tribului a inceput sa faca un fel de incantatie Woo-Doo impotriva sefului grupului de exploratori, subaltern al sefului de grup l-a tinut la curent cu tot ce facea seful de trib, iar seful grupului crezand ca va murii in urma ritualului aceasta autosugestie s-a implantat in subconstient si a devenit adevar, subconstientul a luat masuri pentru decedarea organismului. Cam asa functioneaza magiile Woo-Doo. Daca seful de grup credea cu tarie ca nimic rau nu i se va intampla totul era ok si nu patea nimic. Bineinteles ca se poate folosii aceasta ''magie'' si in scopuri bune cum ar fi vindecare de boli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liked your avatar!

| Pufuletica98 a răspuns:

Da merg dar sa stii ca sunt diavolesti adica se bazeaza pe ura.vei merge in iad pentru ca aceasta putere vine de la diavol.te rog nu-ti distruge viata cu voo-doo pentru ca voo-doo-istii se si drogheaza cu lucrurile cele mai puternice prima de ritualuri si in plus arunci si o groaza de bani pe ingrediente si plante si chestii de astea.numai puterea lui Dumnezeu e in gradul sa te faca fericit si acea putere este rugaciunea si credinta.in plus crestinismul este singura religie unde nu trebuie sa platesti pentru ca nu sunt ritualuri de cateva sute de euro ca in voo-doo.deci nu o face!

| DEBrown explică (pentru Pufuletica98):

Multumesc de raspuns.

| mabuhay a răspuns:

Asta este o modalitate de a prosti omul.Nu pune botul la toate prostiile spuse de toata lumea.Tu trebuie sa crezi in Dumnezeu caci el te protejeaza la tot pasul.