| Audrey1912 a întrebat:

Sunt atee si vreau sa-mi spuneti, va rog, cum as putea sa ma inteleg cu ai mei, avand in vedere ca ei sunt religiosi, cand discutam tot felul de chestii si dintr-una dam intr-alta pana ajungem la a ne certa despre existenta unei forte divine in Univers, numai ca apoi ei sa-mi insulte ideile spunandu-mi ca nu stiu ce zic. Cum pot sa ii fac sa ma respecte? Voi credeti in Dzeu?

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Si la mine a fost un timp cearta ca si in cazul tau, dar peste un timp, s-au saturat de cearta si mi-au respectat conceptiile. Ai mei sunt foarte religiosi, deci pentru a-i invinge a trebuit sa le cunosc bine terenul. Aici a intervenit studierea bibliei si a textelor sfinte. Am uitat sa precizez, nu doar terenul lor ci si terenul meu (stiinta, realitate, ratiune, logica, istorie ), cand am ajuns sa cunosc aceste lucruri foarte bine i-am putut contrazice usor. Si-au dat seama ca sunt mai bun decat ei cand vine vorba despre astfel de lucruri. M-au considerat o piedica pentru credinta lor. Spuneau ca le-o disturb, ei bine, ii cam faceam sa se indoiasca, iar ei erau fericiti asa cum erau. Asa ca mi-au respectat conceptiile, in schimb ca eu sa nu mai vorbesc despre religie de fata cu ei. Impune-te, fii puternica, mergi cu tupeu inainte si or sa te respecte, nu-ti fa griji! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scarbo):

Ti-au respectat conceptiile, cum?
Te-au rugat sa ti le spui pe afara, la altii, nu in casa lor, nu?
Tu ai intors povestea de parca ei iti sunt tie datori cu respect si supunere, cand colo, a trebuit sa pleci capul si sa inchizi gura in fata lor.
Cee ce ar fi trebuit sa facid e la inceput, de fapt!
Bunul simt il datorezi parintilor, chiar si daca ai alte opinii fata de ei.
Cel putin cat etsi in casa la ei, trebuie sa-i respecti si sa-i cinsteti cum se cuvine, ca tu esti copilul, nu ei.
Cu tupeu nu rezolvi nimic! Cel mai probabil primesti doau peste gura, cat ai fii tu de mare si de tupeist.
Te-as sfatuii sa-ti pui la lucru inteligenta daca o ai, nu tupeul si gura mare!

| Scarbo a răspuns (pentru Violleta2022):

"Indrazneste si vei castiga." Asta spune Winston Churchill, ce rost are sa detii raspunsuri daca nu ti le impartasesti si cu altii, ce rost are sa faci lucruri ce nu au nici o legatura cu tine. Cam asa era in cazul meu, eu aveam raspunsurile, iar ei aveau prostia, asa ca m-am impus oilor si am castigat. NUmai bazaconii ai spus acolo. Cica sa-i respecti pentru ca tu esti copilul. Sa luam cazul uynui copil abuzat de parinti. Sa inteleg ca, copilul trebuie sa-si respecte parintii ca doar e copilul lor. Esti prea moale, nu ti-ar strica o lectie de educatie. Te pot ajuta, dar ma vei refuza, pentru ca esti prea moale, esti sensibila ca sticla, la fel ca parintii tai.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scarbo):

Nu-i nevoie sa ma ajuti tu pe mine, nu mai sunt demult copilas sa-mi faci tu mie educatie!
Doar ma socheaza ineptiile pe care le spui despre cum iti educi tu parintii.
Pacat, din bun simt fata de ei, tine-ti gurita macar, le datorezi asta!

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu are rost,sens sa explici unui om care crede in dumnezeu,alah,zeus de ce tu ca agnostica,atee nu crezi in acel zeu,baza unui om care crede in dumnezeu este credinta,baza ta sunt dovezile,acel om nu are nevoie de dovezi si de credinta,de asta isi spun ca nu are rost sa mai discuti despre asa ceva,crede-ma ca si eu am experienta si e pierdere de timp,acel om va incerca doar ca sa te convinga atat, tu pleci cu o minte libera, deschisa spre ceva nou, el pleaca cu o minte inchisa spre ceva dogmatic, nu ai cu ce sal convingi daca credinta lui e bazata pe credinta, mai bine te-ai concentra pe stiinta si tiai trai viata

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu iar generalizezi, ai o mareata boala in a face asta.
Tu nu-i vezi pe 'puradeii' astia care cica sunt atei si cum cauta nod in papura?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

N-am vazut vreun ateu care sa caute scandal

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu niciodata nu vezi, atat de mult iti aperi odraslele.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Demonstreaza ceea ce afirmi, care ateu a cauzat cearta?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da-ti jos ochelarii de cal si uita-te ce intrebari pe pun pe aici ( Nu ma refer la intrebarea asta, nu se cauta nod in papura aici).

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu cred ca pentru voi orice discutie e scandal, cand ceva nu va convine e scandal, mentalitate comunista

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Exact, ai gasit tu solutia, te felicit

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru KoroSensei):

Da eu traiesc in realitatea nu din minciuna

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, daca esti copil cu respect fata de parinti, mai ales ca nu le impartasesti dragostea lor pentru religie, te-as sfatuii sa-ti tii gurita inchisa si sa taci, cand subiectul deviaza spre credinta si religie.
Nu uita: tu le esti datoare cu respect lor! Sunt parintii tai si din toate punctele de vedere au dreptul la respect de la tine, chiar daca nu esti de acord cu ei, taci din gura si sustineti punctul de vedere cu prietenii, nu cu oamenii care ti-au dat viata si te-au crescut.

| Drimmero a răspuns:

Asta era scopul, sondaj de opinie, ah... ce te-am citit!
E problema ta in ce (nu) crezi, la fel cum este si problema parintilor tai sa creada in ce vor ei, la fel si a altor oameni, ar trebui sa se respecte confesiunile religioase pentru fiecare in parte, dar ce vezi pe aici,, cum ateii cauta scandal, nu e deloc ok.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ce scandal cauta un ateu?

| Drimmero a răspuns:

Si ca sa-ti raspund la intrebare, cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea!

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeul biblic este o pacaleala. Povestea lui Iisus este placuta dar este doar o poveste.
Dar, viata nu este facuta doar din materie cum cred unii care se limiteaza doar la fizica de clasa a 7-a.
Gandul este o forma de energie.Mai mult nu zic ca o sa-mi sara in cap toti scolarii care o sa strige ca in cartea lor nu scrie asta.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă sunt credincioşi ar trebui să cunoască Scripturile şi sfaturile Sfinților Părinți. Noi nu avem dreptul de a indoctrina o persoană. Dacă persoana respectivă doreştesă să cunoască ortodoxia atunci eu pot să îi spun. Un creştin adevărat nu trebuie să aducă câți mai mulți oameni la Hristos, un creştin adevarat trebuie să facă fapte care să mărească Biserica şi să îl laude pe Hristos.

| civarele a răspuns:

Https://www.jw.org/......ale-video/
sau totodata as aprecia daca ai privi asta, posibil sa ai mai multe intrebari decat credeai:))))
https://www.jw.org/......ale-video/
p:s cu mult respect