| Namaparissia a întrebat:

Sunt atee.Vreau iar sa cred in Dumnezeu, sa cred ca viata are un sens si ca nimic nu e intamplator. Vreau sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Kill yourself si vei vedea daca viata are un sens sau nu. Nu mori daca incerci, nu?

| Namaparissia explică (pentru Mayhem666):

laughing))))Good....this is a good one bro!laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Namaparissia):

Thank you, thank you very much. Nu stiu daca intrebarea era pe bune sau daca doar ''troll''-ai tho.

| Namaparissia explică (pentru Mayhem666):

Era pe bune(stiam ca multi vor crede asta pentru ca privind din exterior e o intrebare cam tampitalaughing

32 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studierea atentă a Bibliei și studierea creației te pot ajuta sa il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Daca esti atee cum poti sa pui asemenea intrebare? de cand a fi ateu inseamna a crede ca totul e intamplator? tu nu esti atee esti o crestina cu numele sau cineva care vrea sa faca misto de persoanele atee, un ateu ar fi idiot sa afirme asa ceva, cica viata nu are sens serios, unde naiba scrie in ateism asemenea aiureli?

| Namaparissia explică (pentru RAY):

Daca ai fi citit ce am spus, ai fi inteles...am zis sunt atee(adica nu cred) insa vreau sa o fac deoarece consider ca m-ar face mai fericita daca m-as gandi ca nimic nu e intamplator si sunt sub protectia unei divinitati.....analizezi superficial.Si nu exista niciun loc cu reguli pentru atei. Terminati o data cu tampeniile astea.Cauta in dictionar si vei gasi definitia cuvantului ateutongueersoana care nu crede in Dumnezeu

| mentholinks a răspuns:

Ai putea sa citesti Biblia ca sa fii informata si sa nu te prosteasca crestinii cu trinitatea si icoanele lor.

| Namaparissia explică (pentru mentholinks):

Nu cred in Dumnezeu,repet, sunt atee. Vreau sa cred deoarece cred ca mi-as mari gradul de fericire daca as avea impresia ca am un scop, un suflet pereche, un destin, ca sunt aparata de o forta divina...mi-ar creste euforia.Am citit Biblia,in opinia mea e o aberatie, totul e numai o aberatie, nimic nu are sens, de asta cer sfaturi, imi e greu sa ma pacalesclaughing...Stiu suna ciudat

| mentholinks a răspuns (pentru Namaparissia):

Te inteleg. Spui ca este o aberatie fiindca nu poti sa crezi nu pentru ca chiar ar fi. Pur si simplu nu se muleaza pe modul tau de a privi lucrurile. In acest caz nu poti sa faci nimic ca sa devii macar putin credincioasa. Cu alte cuvinte, esti intr-un fel setata pe ceea ce stii si cunosti.

| Namaparissia explică (pentru mentholinks):

Off...stiu,dar imi incerc totusi norocul, care e opinia ta?

| mentholinks a răspuns (pentru Namaparissia):

Chiar nu stiu. Eu obisnuiam sa fiu exact ca tine pana am inceput sa consum droguri si mi s-au intamplat unele lucruri mai putin fericite si am inceput sa cred oarecum. Am avut niste momente cand credeam foarte tare in Biblie, acum nici eu nu mai stiu.

| Namaparissia explică (pentru mentholinks):

Inteleg...Esti mai ok acum?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Namaparissia):

Deci crezi ca daca crezi din nou in zeul fictiv al evreilor iti vei mari gradul de fericire dar ratiunea te opreste sa crezi. Da chiar ca suna ciudat, nu stiu daca esti la curent cu depresivii care intra pe acest site, dar toti pe care i-am vazut erau crestini. Se vede ca religia crestina nu-i bucura cu nimic. Nu prea vad cum te-ar putea face fericita o religie inventata ca sa distruga un imperiu intreg si care nu este bazata pe nimic altceva decat credinta oarba si frica. Daca vrei sa cauti "adevarul", clar n-o sa-l cauti in crestinism. Nici ateismul nu este mai presus ca si ei au dogme batute in cuie care n-au nicio legatura cu realitatea.

| Namaparissia explică (pentru Mclaren12):

Bine,hai sa zic, nu in Dumnezeu ca e aberant...dar macar in destin sau cv.Pe tine nu te plictiseste sa stii "adevarul"? Adica nu e prea palpitant... daca intelegi la ce ma refer.

| mentholinks a răspuns (pentru Namaparissia):

Da.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Namaparissia):

N-a zis nimeni ca nu exista un Creator. Istoria a documentat destul existenta sa pana acum 2000 de ani cand a fost inventat crestinismul si a distrus deliberat paganismul si toate cunostintele ezoterice care defineau omul ca fiinta fizica si spirituala. Religiile pagane sunt adevaratele religii ale omenirii si oamenii care au inventat crestinismul au tot incercat sa eradicheze paganismul de pe fata Pamantului de atunci si pana azi si din cate se vede intr-o oarecare masura le-a iesit. Au transformat istoria pre-crestina in mitologie dar de vreme ce media ne minte cu informatii falsificate legate de evenimente care s-au petrecut in acest secol (9/11 de exemplu), n-ar avea de ce sa ne mire faptul ca suntem mintiti cu evenimente falsificate de acum 2000 de ani. Nu pretind ca as sti "adevarul", dar clar nu m-ar plictisi sa-l stiu pentru ca religiile pagane aveau un scop destul de clar definit si nu erau bazate pe dogme si credinta oarba si frica asa cum este crestinismul.

| doctorandus a răspuns (pentru Namaparissia):

Ateii, de fapt, nu pretind ca ar sti adevarul, ci ca cerceteaza lucrurile si nu au gasit dovezi pentru existenta lui Dumnezeu. (Eu nu sunt ateu, dar cam asta e ideea lor.)

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Nici ateismul nu este mai presus ca si ei au dogme batute in cuie care n-au nicio legatura cu realitatea.

iar minti, ateismul este lipsa unei dogme, credinte

| RAY a răspuns (pentru Namaparissia):

Sensul vieti nu isi da o carte cu basme,isi da doar iluzi, minciuni, false sperante, vrajeli, trebuie tu sa gasesti sensul vieti tale singura

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

O definitie foarte buna, pacat ca putini inteleg asta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

De altfel a descrie ce cred ateii e comparabil drept complexitate cu a descrie ce cred americanii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Uita-te in dictionar la ce inseamna "dogma". Exact asta este evolutia si big-bangul pentru stiinta moderna.

| Darkmagic a răspuns:

Stai linistita, TPU e plin de preoti si teologi cu har. big grin
Pana te sfatuiesc ei, ia de aici o "intrebare" si daca poti, gaseste-mi niste similitudini si o... logica.

"Sunt atee si vreau sa ma intorc la hinduism, dar fara sa merg la temple si nici sa citesc Vedele, ca in ele sunt aberatii si numai aberatii! Vreau sa ma regasesc in hinduism, pentru ca credinta nu este ceva profund intim si intern, ci o...chestie pe care o gasesc sfatuita pe TPU!".

Si eu vreau sa cred in...matematica, dar cartile de matematica sunt pline de aberatii.
Sfatuieste-ma tu: 1+1 = 2, sau 10? big grin

Ce ai mai folosit?
"Ratiunea".
E asta:
Termenul "Ratiune" (putin inteles pe TPU) NU este legat de vreo forma de ateism si nici NU opune nimic reflectiei filosofice, spirituale sau de orice alta natura.
Altfel spus, poti sa ai tu "ratiune" cat Hawking si Newton la un loc, asta nu trebuie sa te opreasca de la a adera la o religie, la un curent filosofic sau la o cultura spirituala non-fizica.
(Este a treia oara in doar o luna, cand explic "Ratiunea" pe TPU, si am sa o fac pana cand si ultimul ateu din clasa a sasea va intelege ca NU defineste ateismul)

"sa cred ca viata are un sens..."
Din punct de vedere biologic, "sensul" vietii este raspandirea ei prin reproducere.
Pentru puncte de vedere mai inalte, vezi... tot cartile alea pline de "aberatii"...ca asta e! big grin
Iti place sau nu, ateismul nu da alte sensuri decat: "traiesti, si apoi nu mai traiesti".
Foarte "adanc"... big grin

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Termenul "Ratiune" (putin inteles pe TPU) NU este legat de vreo forma de ateism si nici NU opune nimic reflectiei filosofice, spirituale sau de orice alta natura.

ai dreptate in asta,ratiunea nu are legatura cu a fi ateu, ateu esti cand nu crezi in zeii atat, apoi poti crede si in zane, spiridusi, ozn urii

| Mclaren12 a răspuns:

Ce te opreste da crezi orbeste in zeul evreilor? De crezut orbeste ne este foarte usor la toti, sa trecem peste frica religioasa specifica crestinismului si peste credinta oarba este aproape imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-l pe Dumnezeu sa-ti dea credinta si incredintare ca El exista, deoarece El este izvorul credintei.
Dumnezeu poate sa-ti dea incredintarea care nu se compara cu nicio dovada, care niciodata nu va fi suficienta pentru cel care nu vrea sa creada si doar asteapta sa-i pice dovezi de la altii, dar nu face un minim efort sa si le caute singur. Dovezile au sens pentru cei care deja cred.
Eu ca fost ateu iti spun ca Dumnezeu exista si ca merita sa crezi in El, deoarece El nu are pe nimeni de pierdut si pe oricine vine la El, nu-l va da afara.
Ca ateu, vii de nicaieri si te indrepti catre nicaieri, dar ca si crestin, sensul vietii este Hristos. Catre El mergem, si impartasirea cu El.
Hristos, care ne indeamna: "Aveti credinta in Dumnezeu!"(Marcu 11, 22); "Credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine! " (Ioan 14, 1) Adica, Hristos este Dumnezeu.

| gratargratar a răspuns:

1. Spovedanie (ateismul e hula impotriva Duhului Sfant).
2. Impartasanie
3. Citirea Scripturii
4. Rugaciune

Foarte simplu. Dumnezeu se arata in viata celor ce-l cauta cu adevarat si leapada mandria proasta a mintii omenesti. Nu te poti apropia de Dumnezeu ca un cercetator. Inca nu a iesit nicio furnica in spatiu.

| Romanul86 a răspuns:

Citiți Noul Testament.

| LOVW a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu si poti citi din ea, îti voi da o marturie a unui pastor care a fost si el ateu si acum crede in Dumnezeu:
https://www.youtube.com/watch?v=FFdmPYWH0ig&t=1024s

Dumnezeu exista, eu m-am rugat Domnului in necazuri si pacate si m-a scos din ele, natura si tot universul acesta este atat de perfect, avem apa, aer, pe ele cine le-a facut?
El te cheama si pe tine sa îi fi ucenic, fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul sau fie ca oricine crede in El sa fie mantuit! Roaga-te mereu, și eu am avut momente cand nu mai credeam, dar Domnul m-a ridicat!

| Ankutzaaztukna a răspuns:

Spui ca ai citit Biblia,asta nu e totul Biblia mai trebuie inteleasa, Esenta credintei a crestinismului este ca Dumnezeu ne-a iubit atat de mult incat din dragoste pentru noi El L-a trimes pe Domnul Isus ca sa moara pentru pacatele noastre fiindca noi vem o fire pacatoasa, astfel Isus a fost rastignit ca noi sa avem viata vesnica si sa fim Impacati cu Tatal, tu doar trebuie sa crezi din inima ta ca intr-adevar asa a fost fiindca credinta asta si este, o incredere neclintita in lucrurile nevazute.

| Beniamin0108 a răspuns:

Draga mea... Eu sunt penticostal. Și mă bucur că fac parte din cultul asta. Doresc să îți spun ca ceea ce ai scris tu mai sus(partea ca nimic nu e întâmplător) este absolut adevărată. Mă bucur foarte mult că dorești sfaturi. Ceea ce pot să îți spun este că dacă renunți la ateism, faci un lucru foarte bun. Ceea ce te org eu este sa citești Biblia.Ai să vezi acolo exact aceleași lucruri care le găsești în biserică penticostală.Și să știi că Dumnezeu nu ia seama la vremurile de neștiință și dacă tot ai spus că vrei sa faci o schimbare, fa-o. Căci nu știi ce îți rezervă ziua de mâine.