| Nemaipomenitul a întrebat:

Sunt ateu si serios vorbind, imi poate dovedi cineva faptul ca Dumnezeu exista sau macar sa ma faca sa iau in calcul posibilitatea ca acesta ar putea sa existe?

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ehm, Dawkins speaking: zicea ca nici el nu *stie* ca nu exista Dumnezeu (cum ar fi opusul lui C.G. Jung, care zicea ca stie, nu crede, ca exista Dumnezeu).

| doctorandus a răspuns:

Ziua lipsa? L-a prostit foamea? http://www.snopes.com/fact-check/the-lost-day/

| doctorandus a răspuns:

Ba da, mai am ce spune de ex. nimeni n-a aflat pana in ziua de azi care ar fi ipoteza designului inteligent. Detalii pe http://web.archive.org/......es-43.html

Daca ne spune el o ipoteza coerenta si operationalizata empiric a designului inteligent va primi un WC de aur masiv din partea Discovery Institute.

| doctorandus a răspuns:

Nu-ti pot da cercetari de design inteligent pentru ca nimeni nu cunoaste ce spune acea ipoteza. Serios, nu exista niciun om care sa cunoasca ipoteza designului inteligent. Nici macar Phillip E. Johnson.

| RAY a răspuns:

Troll

| RAY a răspuns:

Ma copii un ateu nu pune asemenea tampite intrebari, asta e un troll fara ocupatie

| RAY a răspuns:

Mircea08 tea jignit un crestin, un copil fara educatie, hai sa nu dramatizam, un ateu nu pune asemenea tampite intrebari

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a înregistrat în 23 iunie pe TPU și a sărit imediat cu această provocare.
Concluzia, este vechi pe TPU, știe ce provoacă o asemenea provocare pe TPU, deci e un Steregoi deghizat.

| Celcestietot a răspuns:

Există, stai liniștit. Îți dau exemple, tu te documentezi, eu nu pot scrie atât de mult. Exemple : Potopul, Sodoma și Gomora, lumina din mormânt, care apare odată pe an, fantome, demoni, îngeri, previziuni, evenimente paranormale, ziua lipsa a pământului, Iisus, designul inteligent al planetei și al omului, marea despicată, profețiile împlinite, Biblia este confirmată de arheologi, Matei 24 etc. Acestea sunt documentate și dovedite a fi adevărate. Poți să îi ceri semn pui Dumnezeu care să îți confirme existența Sa (acesta este al doilea factor pe lângă documentare).

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Potopul: pe bune frate, asta e probabil cea mai ridicolă poveste din Biblie. Dacă vrei să știi cat de ridicolă e:https://www.youtube.com/......tps?/watch
Povestea cu Sodoma și Gomora nu s-a întamplat niciodată conform Bibliei. Povestea s-a adaptat după niște cetăți în apropierea mării negre, ceea ce nu e surprinzător din moment ce poveștile ficționale au loc de obicei în locuri reale sau inspirate din realitate, dar nu există nicio dovadă că povestea în sine e adevărată, ar fi putut fi doar niște dezastre naturale și oamenii să fi crezut că erau zei în acțiune.
„lumina din mormânt, care apare odată pe an, fantome, demoni, îngeri, previziuni, evenimente paranormale"
:)):)):)):)):))HAHAHAHAHA nu mai pot de ras:):)
Cum ar putea aceste non-sensuri supranaturale să fie măsurate științific, sau să dăvedească vreun zeu? Eu pot spune că am văzut dragoni, ciclopi, unicorni, sirene, kraken, spiriduși și spirite voodoo, mă crezi?
„ziua lipsă"
Mitul ăla e ridicol și povestea cum că soarele a stat pe loc încalcă legile fizicii, prin urmare este pur și simplu un mit și ideea cum că ar lipsi o zi este de asemenea un mit și a fost respins de nasa din anii 60.https://www.snopes.com/fact-check/the-lost-day/ Nu e de mirare că singurele surse pe care le-am găsit sunt creționiste.
„Iisus„
Despre care nu există absolut nicio dovadă istorică clară că ar fi existat, exceptând niște mențiuni în scrierile câtorva istorici care au trăit mult după el și care nici măcar nu au citat documente contemporane lui?
„designul inteligent al planetei și al omului"
Exceptand faptul că noi oamenii putem supraviețuii doar pe o parte redusă a unui singur corp ceresc într-un Univers care este 99, 9999999999% nelocuibil?
„marea despicată"
you gotta be kidding me
„profețiile împlinite"
Precum Ezekiel 26?
https://www.youtube.com/watch?v=5YPVtSaqwi4
„Biblia este confirmată de arheologi"
Precum consimțămantul dintre arheologi că Exodul nu s-a întâmplat niciodată și că povestea asta e ficțiune?
https://www.amazon.com/......B00KI39S8Y
Care mai nou este acceptat și de rabini?
https://www.beliefnet.com/......appen.aspx
„Matei 24"
A cum să nu, profeția aia minunată despre războaie și regat contra regat, foamete, cutremure, boli etc. Bă are dreptate, așa este și în ziua de azi. Și normal că este! Așa a fost mereu! Pentru ultimele 3 milenii cel puțin toți termenii au fost împliniți nimeni nu trebuie să fie un geniu ca să își dea seama de asta! Măcar dacă spunea de războaie când și cum vor avea loc sau dacă spunea ce pandemii vor avea loc când și unde sau ce cutremure vor avea loc cu dată etc. dar când este așa maleabil oricine poate interpreta orice ca o împlinire a profeției.
„Acestea sunt documentate și dovedite a fi adevărate„
Vezi că ai comis păcatul minciunii!
Aștept o dovadă științifică cum că îngerii și demonii există!

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Nici Fiul nu știe ziua, ci numai Tatăl. Vezi că tu vorbești tot timpul nedocumentat? Nu ai dovedit nimic, numai teoriile conspirației personale. Slujitor al lui Satan ești, o să arzi frumos in Iad, așa că baftă laughing laughing! Numai minciuni în acel comentariu al tău.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Ai stat zile să strangi informațiile, că dacă le știai, răspundeai imediat. Nu poți dovedi credința.

| Celcestietot a răspuns:

Doctorandus, dacă ești așa de deștept, de ce nu spui nimic de restul? Nu spui pentru că nu ai ce!

| Celcestietot a răspuns:

Dă-mi cercetări recente, nu din alea de 100 de ani. Oricum nu ai ce spune despre ce am enumerat eu. Dacă mi le dovedești pe toate, îmi închid contul TPU. Absolut tot ce am spus eu doctoranus.

| Celcestietot a răspuns:

Doctoranus, eu ma refeream sa dovedesti tot ce am spus eu, nu numai designul inteligent.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu citești Biblia? Este singura carte care ne descoperă pe Dumnezeu. Daca nu exista Biblia nimeni nu ar fi auzit de Dumnezeu.Iar faptul ca ea exista si ca se tipărește si se răspândește pe toată suprafața pământului este cea mai mare dovada a existentei lui Dumnezeu. Cei mai multi atei care au citit Biblia pentru a o combate au ajuns sa se pocăiască si sa vestească Evanghelia,contrar a ceea ce aveau de gând, adică sa o combată.
In Biblie vei găsi scris ca suflarea de viață a omului si a animalelor vine de la Dumnezeu si atunci când omul moare se întoarce la Dumnezeu care a dat-o. Noi nu știm ce este viața dar știm ca exista si ca este ceva foarte real. Când Lazăr era mort,ce ii lipsea? Ce la făcut lipsit de simțuri, ce i-a deconectat mintea si funcțiile trupului, astfel încât a devenit asemenea unei pietre reci? Ce-i lipsea? Suflarea de viață. Când Isus l-a înviat suflarea de viață s-a întors in trupul lui Lazăr, dovada ca numai Dumnezeu poate face așa ceva. Dar mai bine studiază Biblia si după mai pune întrebări, daca o sa mai ai.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si in cartea cu Harry Potter scrie ca Harry Potter facea minuni.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De citit nu mai vorbim, cand el nici macar nu cere semne pentru existenta Sa. Este total impotriva Lui, nici macar nu doreste sa Il caute asa.

| chuckmanson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Îmi pare rău să te anunț dar Biblia are 0 valoare științifică, nu poate fi o carte de istorie pentru că singurele date istorice din Biblie pe care le putem găsi sunt doar că anumite locuri și anumiți oameni menționați au fost reali, dar poveștile nu, o mulțime de profeții au eșuat, Biblia nu poate fi un cod moral de nicio formă, iar miracolele sunt imposibile prin definiție!

| Mircea08 a răspuns:

Nu poate nimeni dovedi ca dumnezeu exista. Credinciosii CRED, ei nu cauta dovezi.
In calcul ai putea sa iei faptul ca in natura ar putea sa apara multe, dar sub nici o forma nu poate apare o celula care sa contina o gramada de informatii morfologice, chimice, biochimice etc. Astfel de informatii nu pot veni decat de la o inteligenta. Cum a aparut omul daca nu a fost o inteligenta care sa-i puna in fiecare celula acele informatii (ADN) fara de care celula nu poate trai?

| Mircea08 a răspuns:

Ce ai gasit in raspunsul meu eronat?
Nu o sa poti raspunde, iar modul in care tu stii sa porti o discutie nu poate fi acceptat decat de catre cei care se joaca de-a jignitul - nu iti voi mai da ocazia

| Irinel15123532 a răspuns:

Desigur, iti pot explica putin din ceea ce am dobandit de-a lungul anilor. Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la cei care o defaimă.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Nu-ti putem oferi dovezi concrete asa cum vrei tu dar poti citi scriptura, si vei afla ca toate profetiile de acolo s-au implinit, se implinesc sau se vor implini. Nu cred ca in ateu s-ar gandi sa citeasca biblia dar ceva te-a facut sa pui aceasta intrebare si probabil, fara sa iti dai seama, vrei si un raspuns bun, insa nu-l vei gasi pe Dumnezeu pana nu-l vei cauta.

| MPersephone a răspuns:

Adevarul e altul de fapt. Credinta oarba nu duce nicaieri. Dar am fost mintiti mult. Nu neg existenta, dar nu e ceea ce credem. Biblia nu a fost tradusa corect. De ar fi sa vedem traducerea corecta, atunci tot imperiul asta s-ar prabusi.
Da, lumea a fost creata de cineva. Dovezile nu vor fi cele mai concrete. Dar religia la care noi am ajuns, perspectivele noastre sunt departe de adevar.
E un subiect sensibil pentru unii si de asta nu desfasor.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca te intereseaza sa crezi in Dumnezeu, dovedeste-ti singur! Prin rugaciune si cereri sincere si smerite la Dumnezeu ca sa-ti daruiasca credinta in El si sa te calauzeasca spre adevar! Caci credinta este un dar de la Dumnezeu:
Efeseni 2:8 "Caci in har sunteti mantuiti, prin credinta, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;"
Dar daca vrei sa provoci pe cineva sa-ti dovedeasca existenta lui Dumnezeu, acest joc este inutil. Credinta sincera pe care o are cineva, o tine in sufletul lui si nu e interesant sa dovedeasca nimanui nimic si nici sa faca propaganda!
Eu, care am fost ateu si am venit la credinta, iti spun ca merita sa crezi in Dumnezeu si cred ca invierea lui Iisus Hristos este un fapt real si o minune dumnezeiasca!

| AG777 a răspuns:

Sincer uite eu sunt agnostic (in devenire) si chiar cred ca e o intrebare plictisitoare, s-a mai pus de cel putin 1024 de ori, in viata nu trebuie sa ceri ceea ce te intereseaza, ci trebuie sa cauti, sa descoperi daca chiar vrei cu adevarat acele dovezi

| RAY a răspuns (pentru AG777):

E un crestin care face misto

| AlinHda a răspuns:

Man, este finuta de tot treaba.
Tu poate vrei sa ceri un semn supranatural prin care sa ramai socat.
Faza e ca sunt o gramada de Dumnezei laughing si iti poti face o gramada de idoli: https://ro.wikipedia.org/wiki/Șapte_prinți_ai_Iadului

Ai probleme cu pofta sau imbuibarea aia inseamna ca venerezi 2 dumnezei cu sau fara constiinta ta. Rezultatul insa se vede.

Dumnezeul ala bun de fapt il vezi dupa : dragoste, bucurie, pace, rabdare, ajutorare, infranarea poftelor etc... Faci lucrurile astea inseamna ca venerezi pe ala bun... cu sau fara constiinta ta.

Pana aici ti-am dat dovada ca lucrezi prin fapta ta pentru cineva.
Daca nu te simti "prins" de asta atunci intreaba-te ce inseamna a fi Dumnezeu. Daca crezi in tine inseamna ca tu esti propriul tau dumnezeu.
Cand o sa mai cresti o sa descoperi lucruri faine pe latura asta laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru AlinHda):

Nu ai minte deloc, vorbești degeaba.