| SaveTheNature a întrebat:

Sunt cele 10 porunci din Biblie folositoare umanitatii?

Răspuns Câştigător
| Niklauss a răspuns:

Bineinteles. Daca ar fi respectate ar fi o lume foarte feumoasa. si cei care nu va plac genu de lucruri ca astea atunci sa va zic ceva. daca dai de un om care se comporta frumos cu tine de exemplu te ajuta la ceva sau iti da bani etc. fara sa vrea sa ii faic si tu la fel sa u sa ii dai bani inapoi nu tiar place. atunci ganditi-va ca daca ar fi asa toata lumea ce bine ar fi. sa fie toata lume buna. eu nu inteleg de ce va place voua sa faceti rele sau sa injurati ca nu va ajuta nimic in viata numia sa va dati voi mari si tari pe moment. dar voi nu va dati seama ca la toata lumea rade de ce faceti si alte chesti dar dupa ce pleca ei o sa inceapa sa zica ce prost esti crescut.
Asa ca de ce nu respectati si voi pe ceilalti daca vreti sa fiti si voi respectati. bineinteles ca iti place daca cineva iti face un bine dar tu de ce sa ii faic rau. Voua va place daca cineva va face un rau. de exemplu daca tu ii furi la cineva portofelu si are o anumita suma de bani sa zicem 100 lei acea bucurie e doar de moment. pentru ca tot ce faci tu rau cuiva ti se va intoarce dublu inapoi. si spuneti voi ca daca voua var fura cineva portofelu cu vreo 300 lei v-ar placea. asa ca inainte de a face un rau cuiva ganditi-va. stiti voi acea vorba :
" ce tie nu iti place, altuia nu ii face ".

12 răspunsuri:
| aldegor a răspuns:

Eu cred ca da, cred ca daca le-ar respecta toti, ar fi o lume ca in povesti.

| dragos9234 a răspuns:

Doar una este.

| nesuferit a răspuns:

20%

| BlackSulphur a răspuns:

Pe de o parte da, pe de o parte nu; Unele poate, unele poate nu...

| Terentee22 a răspuns:

Cele 10 porunci sunt scrise deja in noi, in mintea noastra si tin de gandire logica. nu ti-a spus nimeni ca nu e in regula sa-ti arunci copiii de la balcon, pur si simplu stii tu asta...in concluzie nu ai nevoie de o carte(fie ea cazuta din ceruri sau scrisa de oameni) pentru a te ghida in viata.
acestea fiind spuse, poti sa-ti dai seama ca cele 10 porunci tin de caracterul fiecarui om in parte, cat de decent este, cat de sanatos mintal...

| Earthroot a răspuns:

Sa nu muncesti Duminicile ci te du la o bere crestine...

| dracu14 a răspuns:

Nu

| Alphawolf a răspuns:

Dar avem nevoie de porunci? Asta-i intrebarea. Adica omul nu ucide, fura, destrebaleaza pentru ca-i este poruncit, scris intr-o carte? Eu nu am timp sa cred asta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sunt -- numai ca marea majoritate le ignora probabil li se par prea multe, desi Isus Le-a simplificat numarul la numai 2(doua ).:1.Sa-liubesti pe Iehova Dumnezeul tau cu toata puterea ta si cu toata gandirea ta; 2 Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.In aceste doua sunt cuprinse cele 10, (mai putin Sabatul).

| William a răspuns:

Da, ca daca nu ar fi folositoare nu ar mai fi deloc.

| Mikhtarian a răspuns:

Da,cum sa nu ucizi, cum sa nu te desfranezi, astfel iti bati joc de Duhul Sfant.
Toate cele sunt pentru o lume mai buna, dar acum..in acest secol, e cel mai rau, Dumnezeu e aproape!

| Calininio a răspuns:

Dupa mine unele sunt degeaba, si cele care sunt ok nu sunt necesare.
"sa nu ucizi"; "sa nu furi" De parca nu ne puteam gandi si singuri la treaba asta...
Oricum daca stai si analizezi, din cele 11 legi satanice gasesti mai multe legi decat din cele 10 porunci, care sunt de urmat.