| Inferno a întrebat:

Sunt confuz, in calitate de crestini ar trebui sa trecem totul prin filtrul gandirii sau al evangheliei?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Te asigur ca daca treci prin filtrul Evangheliei nu vei fi dezamagit. In Ea sunt ascunse toate comorile intelepciunii.

| CristiB93 a răspuns:

Fiecare om are o alta gandire fata de ceilalti. Eu o vad neagra, tu o vezi alba, Ghita o vede rosie, cine are dreptate?

| BlackSulphur a răspuns (pentru CristiB93):

Dreptate are ala care o vede corect. Culoarea este o trasatura fizica a unui corp/ a unei substante, nu este relativa...

| CristiB93 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Prin culoare ma refeream la felul cum gandeste un om fata de ceilalti, nu ma refeream la culoare in sens propriu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru CristiB93):

Stiu, eu ma refeream ca tot unu-i adevarul, degeaba se chinuite toti sa arate ca un mar verde este rosu...

| CristiB93 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Deci tu nu esti pe varianta totul este relativ?

| BlackSulphur a răspuns (pentru CristiB93):

Adevarul, absolutul este abolut. Nu amesteca prosteste absolutul cu relativul. Existenta unui lucru/ unei entitati NU ESTE RELATIVA.

| CristiB93 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ok si atunci care este adevarul adevarat?

| Biggiesan a răspuns:

Prin filtrul de apa hepa, ca la aspiratoarele performante de la Zepter!

| Mădă0611 a răspuns:

Ce gandire? laughing Tocmai mi-a zis un crestin ca mai bine se sinucide decat sa creada ce zic eu, ca tot acolo ajunge (in iad). Gandirea e o boala, iar ei sunt sanatosi.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate a fost...ironic?big grin

| zurick a răspuns:

De ce doar prin una? Nu crezi ca conbinatia ar fi perfecta? Nu poti sa treci totul prin filtrul evangheliei fara sa gandesti, sa gandesti macar doar ca sa intelegi.Nu poti face ceva ca un papagal trebuie si sa stii de ce faci asta?

| Inferno explică (pentru zurick):

Problema este ca evanghelia nu poate fi conciliata cu gandirea.

| zurick a răspuns (pentru Inferno):

Cam da...Multe lucruri n-am inteles din ea si totusi incerc...Mi se pare ciudat ca sa te iei dupa ceva ce practic nu intelegi si mai cred si ca ni s-a oferit inteligenta ca sa o folosim.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru zurick):

Biblia in mare parte e o mare prostiee! Daca Dumnezeu "spune" :"Nu socotiti ca am venit sa aduc pace, ci sabie".Si daca spune sa ne uram parintii ca sa ajungem la el, totusi e ceva la mijloc?laughingIn ce sens sa fie inteleasca Biblia? Sunt multe afirmatii cretine si fara sens.Mai mult pare guvernarea satanei nu a lui Dumnezeu.Dar daca stau sa ma gandesc mai bine poate asta inseamna sa inteleg Biblia laughing, sa imi dau seama ca unele pasaje au fost introduse intentionat pentru confuzie.

| sublime89 a răspuns:

Adica prin filtrul gandirii sau al lipsei ei.

| fuzzer a răspuns:

Interesant este ca nu exista doar 4 evanghelii cum sunt obisnuiti crestinii, ci mult mai multe. Celelalte sunt pastrate la muzeul national din Cairo (Egipt). Si nu au fost lasate in circulatie deoarece stricau noua ordine religioasa. Am vazut intr-un documentar, destul de strict. Cameramanii n-aveau voie nici sa filmeze acele evanghelii.

Tin sa cred ca Biblia nu este completa, dar este foarte exacta, pentru ca s-au implinit atatea profetii, si trebuie analizate in detaliu ca sa poti intelege, altfel, ajungi la concluzia ca Biblia este o simpla carte.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

.Fa apel la constiinta si vezi cum este educata, pozitiv, sau negativ. Ce semnificatie are cuvantul,, evanghelie"? Cine sunt crestinii adevarati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot pe aia cu homosexualitatea va certati? aveti rabdare cu duiumul. dupa ce ca habar n-aveti cum e in tarile musulmane, acum v-ati intors iar la crestini. caterinca sa va urmaresc.
sa-ti raspund la intrebare: in primul rand nu e treaba nimanui cum face altul sex; in al doilea rand daca biserica zice ca ai voie faci, daca nu nu faci - cum vine asta? - inseamna ca esti un bou si oricum vei sta nefe. Deci, cel mai bine e sa filtram totul prin bun simt, facem ce avem nevoie si mai da-i in pisici pe aia care au ceva de comentat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti bleg ma hadesule.nu esti confuz.ai un gol intre urechi deci tu vegetezi.auzi asa un vajait continuu? este vantul care circula prin urechi.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu credeam ca te-a luat apa.winking

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Gandirii!

| Analytical a răspuns:

Aia era ata dintre urechi?

| sempreinvolo30 a răspuns:

(2 Timotei 3:16) Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate,
Trebuie sa le combinam, deci sa ne gandim cum am putea aplica ceea ce gasim in Biblie

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Filtrul logicii, eu asta aplic, mie asta mi se potriveste, alegi ce doresti

| benny34 a răspuns:

Depinde de ceea ce vrei tu, daca vrei sa fii inca o oita atunci nu te deranja prea mult cu gandirea, altfel incearca, ca nu iti strica