| AnonimAnonymous888827 a întrebat:

Sunt copil si am săvârșit malahia(masturbarea), acum am varicela dar după ce îmi trece vreau sa merg sa ma spovedesc, mi-e frica ca o sa-mi de.a acel Canon cu 40 zile de post si 100 de mătănii.Ideea e ca nu as putea sa țin acel post pentru că am gastrita si abia reușesc să țin 3-4-5 zile de post, ce parere aveti? O să primesc acel Canon?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lol. Se naste unul in fiecare minut.

| danay72 a răspuns:

Aceasta e o traditie, important e sa iti ceri iertare lui Dumnezeu si sa nu mai practici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de copilaria ta, ca toti adolescentii freaca maimuta. e ceva normal, mult mai normal decat sa mergi la un barbat necunoscut, sa stai in genunchi in fata lui si sa ii povestesti cum te masturbezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu recomand Canon, am unul batran si inca bate chinezaraiele noi.
Fa tot posibilul!

| DeyCj a răspuns:

...Şi ce? Nu e nimic negativ în asta!
Spovedania.Lasă omule ritualurile idioate, şi megi înnainte. Dacă e să te iei după doxele popilor şi ale unei cărţi despre care NU EXISTĂ dovezi clare cum că e cuvântul unei divinităţi, atunci orice faci, şi de te uiţi urât la unu de pe stradă e un mare păcat.Real nici vorbă happy.

| xerxes1 a răspuns:

Cine te pune sa te spovedesti la unul care o freaca poate mai mult decat tine?

| Mclaren12 a răspuns:

Părerea mea este să te trezești la realitate și să nu te mai lași influențat și speriat de dogmele comuniste ale creștinismului.

| gratargratar a răspuns:

Uite cum sta treaba cu canoanele. Nu exista Canon standard pentru ceva. Deci nu exista canonul ala de care pomenesti tu cu "40 de zile post, 100 matanii" care sa se dea pentru malahie.
Se poate ca preotul sa-ti dea un Canon, sau poate sa nu-ti dea de loc ci sa-ti spuna doar sa nu mai faci... depinde de preot. Preotul e cel care e responsabil pentru tine inaintea lui Dumnezeu, caci el are puterea sa te dezlege de pacate.

Legat de post, mereu gasim nenumarate motive ca sa nu-l tinem. Eu iti spun ca postul e foarte bun pentru sanatatea fizica si psihica. Nu vad ce legatura are gastrita cu postul. Nu-ti cere nimeni sa tii post negru.

E foarte bine ca vrei sa te spovedesti. Spovedania e curatirea sufletului si ne tine departe si de nebunie, caci e mai mult decat o simpla psihoterapie cand pacatul ramane asupra omului.
Fereste-te de malahie. Iti distruge sistemul nervos si intreaga conceptie despre viata. Sa nu crezi ca o sa scapi de malahie dupa casatorie, pentru ca nu o sa fie cazul. De aceea, te sfatuiesc sa nu o mai faci deloc. Nu e vorba doar de aspecte spirituale, ci si fiziologice, psihice si sociale. Multi dintre tinerii care astazi sufera de depresie si anxietate sunt malahisti convinsi. Fereste-te de malahie si o sa ai o viata fericita.

Du-te si te spovedeste indiferent de ce Canon primesti. Cum stim sa facem rau, trebuie sa stim sa suportam si consecintele. Doar asa ne puteam invata sa nu mai facem.

| Green66 a răspuns:

Nu, o să primești Canon PIXMA MX922

| alex241 a răspuns:

Nu!
Poti si sa nu te spovedesti