| lSarcastiquel a întrebat:

Sunt crestina si toata viata am citit acatiste ale sfintilor sau a Maicii Domnului dar de curand am citit undeva cum ca nu e bine si trebuie sa ne rugam doar la Iisus Hristos. Nu zic de idolatrizare, ci rugat. E un lucru rau sa te rogi si la alti sfinti si la Maica Domnului, pe langa ruga adusa lui Iisus Hristos?

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Isus a fost doar un sectant schizofrenic. Toata povestea legata de el si de spiridusii iudaici si crestini e pura fabulatie.

| lSarcastiquel explică (pentru Holiday):

Daca nu ai un raspuns la intrebarea mea, care sa ma ajute, mai bine nu spui nimic. Nu am întrebat ce credeti despre Iisus, ci altceva. Eu am parerea mea pe care nu mi o poate schimba nimeni, degeaba as incerca sa ti explic de ce si sa ti arat ca greșești, tu vei ramane cu opinia ta. Multumesc pentru ca mi ai raspuns, dar te as ruga data viitoare, daca nu imi raspunzi la obiect si la ceea ce intreb, mai bine sa nu mai raspunzi deloc?

| Holiday a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Mai la obiect de atat, nu se poate. Poate nu ai capacitatea sa intelegi legatura, asa ca iti explic. Ideea e ca oricarui personaj de asta te-ai ruge, oricum nu-ti foloseste la nimic. Daca vrei sa obtii ceva pune-ti mintea la contributie si osul la treaba, nu pierde vremea cu tampenii.

| AC4S4 a răspuns:

Sfinții au fost oameni. Toți s-au născut în aceeași fire păcătoasă și au primit iertare prin Hristos. Și Maria, mama lui Isus, a fost om.

Oamenii care se roagă la sfinți nu se roagă cum se roagă lui Dumnezeu. Oamenii, de fapt, cer sfinților să mijlocească pentru ei la Dumnezeu.

Acest lucru este normal și bun, dacă acel sfânt ar fi în viață. Biblia ne încurajează să ne rugăm unii pentru alții. Dar, odată ce un om a murit, el nu mai are legătură cu lumea noastră. Acel sfânt va fi înviat într-o zi pentru viața veșnică.

Nu o consider idolatrie, întrucât rugăciunile sunt de fapt cereri de mijlocire. E ca și cum ai spune unui om să se roage pentru tine, pentru că "mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit". O consider totuși nefolositoare, pentru că cei morți nu se pot ruga pentru noi.

| Mircea08 a răspuns:

Cine a scris acatistele? cine a propovaduit acatistele? Iisus a propovaduit EVANGHELIA si NIMIC MAI MULT! Aceea trebuie citita si inteleasa. Daca o intelegi, toata viata vei sti foarte exact ce ai de facut si nimeni nu te va mai putea manipula

| BogdantheDreamer a răspuns:

„Isus i-a zis : „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine". (Ioan 14 : 6)."

"Bucura-te, Maica Domnului, mijlocitoarea neamului omenesc!"

Prin rugaciunile adresate sfintilor noi, ajungem mai usor la Dumnezeu. Ei sunt mijlocitorii nostri.

Nu este pacat.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

„Isus i-a zis : „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine". (Ioan 14 : 6)." Și în afară de aceasta când unul dintre discipoli i-a spus lui Isus: „Doamne, învaţă-ne cum să ne rugăm", Isus a răspuns: „Când vă rugaţi, să spuneţi: «Tată, să fie sfinţit numele tău»" (Luca 11:1, 2). Mai târziu, în celebra Predică de pe munte, Isus i-a îndemnat pe cei prezenţi: ‘Rugaţi-vă Tatălui vostru’ şi le-a dat următoarea asigurare: „Tatăl vostru ştie de ce aveţi nevoie chiar înainte de a-i cere voi" (Matei 6:6, 8). În noaptea dinaintea morţii sale, Isus le-a spus discipolilor: „Dacă veţi cere ceva de la Tatăl, el vă va da în numele meu" (Ioan 16:23). Aşadar, Isus ne-a învăţat să ne rugăm lui Dumnezeu, adică Tatălui său şi Tatălui nostru (Ioan 20:17).
"Bucura-te, Maica Domnului, mijlocitoarea neamului omenesc!" - este doar o vorbă omenească, nebiblică și eronată pe de asupra!
" sfintilor... Ei sunt mijlocitorii nostri." - Total incorect! 1 timotei 2: 5 Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus,

| gratargratar a răspuns:

Pai e un lucru rau? Tu trebuie sa stii, daca te-ai rugat pana acum si sfintilor. Eu, din experienta mea personala, iti spun ca nu este. Cate poate Iisus cu puterea, poate si Maica Domnului cu rugaciunea catre Fiul Sau.

E o chestie foarte logica, si nu e nevoie de dezbatere. Daca accepti faptul ca Maica Domnului a fost fecioara inainte de nastere, dupa nastere si in nastere, atunci nu ai cum sa nu o cinstesti, pentru ca a purtat pe Dumnezeu in pantece. Evreii cinsteau niste table ale legii catre care a privit Dumnezeu, si le asezau in Sfinta Sfintelor, dar pe cea care a purtat pe Dumnezeu Insusi sa nu o cinstim? De unde conchid ca Iisus Hristos nu primeste cinstea ce I se aduce de cei care nu o cinstesc si pe Maica Sa.

Cu sfintii e acelasi lucru. Vedem cum oamenii cinstesc sportivii de performanta, le ofera recunoastere si le ridica statui. De ce? Pentru ca acestia au atins performante cu mult peste medie, au devenit cei mai buni prin munca, dedicatie si talent. La fel, cinstim sfintii pentru ca au ajuns mult mai aproape de Dumnezeu decat suntem noi, si fiind aproape de El, pot mijloci pentru noi. Acolo unde este Hristos, sunt si cei ce L-au iubit pe El. Si fiind asa, cum pot acestia sa nu se roage lui Hristos pentru noi, cei de pe Pamant? Politicienii corupti mojlocesc posturi pentru copii lor. Daca acestia rai fiind fac asa, cum sa nu mijloceasca si sfintii pentru noi?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Pe sfinti ii rugam sa ni se alature in rugaciunea noastra in fata lui DUmnezeu

| AnonImOO000 a răspuns:

Este foarte bine sa cinstesti pe Maica Domnului si sa arati respect si binecuvantare. Dar Dumnezeu a spus sa ne rugam doar Lui. Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| lSarcastiquel explică:

Cine a spus ca stau cu mana intinsa?

| PreaDistinsul a răspuns:

De fapt Isus nu a spus niciodata sa ne rugam lui sau altcuiva in afara de Dumnezeu.