| elenaQwerty a întrebat:

Sunt curioasa cum se fac trecerile/ convertirile de la ortodoxism la neoprotestantism (crestini dupa Evangelie, de exemplu.), respectiv de la ortodoxism la catolicism si viceversa. Cine stie?

(va rog sa-mi dati raspunsuri obiective)
Multumesc!

7 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Te duci la o biserica neoprotestanta si te botezi acolo. Dupa ce te botezi completezi o foaie prin care spui ca esti de acord sa fii membru al acelei biserici. Apoi esti un membru cu drepturi depline.Nu stiu cum se fac convertirile de la ortodoxim la catolicism. Sper ca gasesti raspunsul meu folositor.

| milan9 a răspuns:

Te intrebi cum se iese din Biserica Mantuitorului Hristos? Simplu sad, Iuda a trădat si a iesit;

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Te simti cu musca pe caciula? Poate unii s-au saturat de "mantuirea" oferita de "preoti".

Nu Isus zicea sa vezi pe credinciosi dupa roade?

Poate a gasit "prea mult" la preotii ortodocsi si vrea sa isi incerce "norocul" la altii!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dupa roade se cunoaste DOAR libertatea si vrednicia personala a fiecarui o in parte, nu invataturile sacre lasate de Dumnezeu in mod lipsit de contradictii...

NOname
| NOname a răspuns (pentru milan9):

Ce mă amuzi cu modul tău "lipsit de contradicţii"... : ))

http://bibviz.com/

| danay72 a răspuns:

O persoana care doreste sa devina un martor al lui Iehova, eu vorbesc despre religia din care fac parte, trebuie ca mai intai sa studieze atent Biblia si sa aplice cele citite. Dupa ce a facut schimbari, poate sa devina un martor, daca vrea.Matei28:19,20.Fara un studiu si aplicare nu se poate boteza nici o persoana.

| milan9 a răspuns:

Sunt mii de culte si religii infintate de initiative umane contradictorii, DAR, Fiul lui Dumnezeu a lasat o singura Biserica.
Este esential ce crezi tu: conteaza ce a intemeia Dumnezeu in mod special prin Intruparea Sa, sau, ideile si cultele "autoinfiinţate" in concurenta cu El...