| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ingerasii loialii lui dumnezeu, capabili sa simta invidie fata de satan?

6 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Invidie pentru ce, că o să ardă în iad?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Perfect raspuns. big grin Dar mai exact ar fi cam " ingerasu ar putea fi invidios ca NU va arde in iad?".

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă voiau asta ar fi decăzut până acum.
E mă gândeam mai demult dacă îngerii simt față de oameni un oarecare sentiment de curiozitate pentru plăceri ale păcatului, dar mi-am dat seama că fiind niște ființe superioare ei poate văd lucrurile în ansamblu și își dau seama că păcatul aduce mai multă suferință și neîmplinire decât plăcere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Eh, cam asa. Am pus si eu ce aveam in cap. Mai imi vine cate o idee si ma leg de cum functioneaza in mod religios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, sunt capabili de invidie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psalmul 11:12 - "Căci El va porunci îngerilor Săi să te păzească în toate căile tale și ei te vor duce pe mâini, ca nu cumva să-ți lovești piciorul de vreo piatră." - După cum vezi, din reiese că îngerii din Cer sunt și vor rămâne loiali lui Dumnezeu pentru eternitate.