| anonim_4396 a întrebat:

Sunt motive intemeiate sa credem ca religia a aparut pentru controlul oamenilor de catre oameni prin teama de un dumnezeu ireal SAU din teama ca dupa moarte nu mai e nici o rasplata SAU datorita incapacitatii temporare a omului de a-si explica anumite fenomene naturale?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cruciadele nu iti sunt un motiv suficient?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce treaba ai tu cu religia sau Biblia pe care NU ai studiat-o niciodata? Vino si tu cu formule sau explicatii academice stiintifice. Raspunsul tau NU e stiintific.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei o formula matematica sa iti demonstrez ca acum 1000 de ani niste salbateci au omorat milioane de oameni doar ca sa iti impuna ei zeul imaginar?

Alt troll obositor pe TPU. Nu stiu de unde ca.cat mai apareti

| reihiuke a răspuns:

Nu sunt. religia la baza nu e o religie asa cum o cunoaste lumea ci sunt scoli unde se predau metode de trezire a constiintei. Si unde oamenii lucreaza. Religia apare si e acceptata de mase doar dupa ce o invatatura de genul asta e denaturata complet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA, DAR doar cand vorbim de religii false care conduc spre moartea a doua. Pentru a compensa teama ca dupa moarte nu mai e nici o rasplata Diavolul a emis minciuna prin care afirma ca omul are un suflet nemuritor inclusiv minciuna cu pasarea Phoenix. Religiile false au atribuit unor zei falsi fenomenele si lucrurile din natura sau univers precum: zeul Soare, zeul apelor, zeita fertilitatii, etc.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu exista motive sa crezi nimic, practic. Nu exista dovezi stiintifice care sa confirme sau sa infirme religia. Prin urmare, e o chestie de credinta. Vrei sa crezi sau nu, nu daca e justificat sa crezi.