| Steregoi a întrebat:

Sunt multe filme despre sfarsitul lumii. In Biblie scrie ca in ultimele zile ale acestui sistem oamenii se vor gandi din ce in ce mai mult la un sfarsit al lumii. Profetia se implineste. Ce ziceti despre asta?

Răspuns Câştigător
| Petrovic a răspuns:

Așa scrie în Cartea Apocalipsa, ultima carte a Noului Testament și a Bibliei. Dacă veți citi, vă veți da seama că acele profeții se adeveresc la sfârșitul acestui sistem. În aceste momente, noi încă nu vedem, dar acestea sunt semnele că sfârăitul prezis în cărțile Biblie se apropie.

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......nezeu.html vezi despre apocalipsa din partea unor cercetatori

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Https://m.youtube.com/watch?v=Mfxzzp8E4C0

Muzica pentru sufletul tau.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Apocalipsa 17:4:"Şi femeia era îmbrăcată în purpură şi în stofă stacojie şi împodobită cu aur şi cu pietre scumpe şi cu mărgăritare,"

Apocalipsa 18:12, 13:"12. Marfă de aur şi de argint, pietre preţioase şi mărgăritare, vison şi porfiră, mătase şi stofă stacojie, tot felul de lemn bine mirositor şi tot felul de lucruri de fildeş, de lemn de mare preţ şi marfă de aramă şi de fier şi de marmură,
13. Şi scorţişoară şi balsam şi mirodenii şi mir şi tămâie şi vin şi untdelemn şi făină de grâu curat şi grâu şi vite şi oi şi cai şi căruţe şi trupuri şi suflete de oameni."

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Esti prost bata smr rolling on the floor

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Cei ca tine sunt ca si inexistenti. Va raportati la ceva ca universul care e impersonal si neinteligent. Existenta necredinciosilor nu are nici o importanta pentru ca nu-i baga in seama universul si nimeni. Esti ca cineva care rade singur fara sa-l vada universul si nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Si tu cine esti?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Eu exist pentru ca ma raportez la o persoana fara inceput si fara sfarsit adica la Dumnezeu care apreciaza ceea ce fac. Pentru necredinciosi universul material si indiferent nu apreciaza nimic din ceea ce fac ei. Ei sunt ca niste biete fiinte singure in universul material.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Toti sintem inexistenti. Faptul ca tu sau altcineva crede intr-o divinitate nu te face cu nimic mai important decat un ateu. Poate doar pentru tine insuti.
Chill, esti la fel de neansemnat ca si mine.
Iar daca ar fi ca unul dintre noi sa aiba vreo insemnatate acela castiga acest "drept" prin fapte si caracter, nu credinta.
Stephen Hwak era ateu, iar tu esti nimic comparativ cu el in ciuda faptului ca crezi.
Credinta nu-ti ofera nimic. Poate doar linistea sufleteasca, in niciun caz vreun rost.
Nici pe voi cretinii nu va baga nimeni in seama, decat intre voi.
De asemenea ateii se baga in seama intre ei.Deci ceea ce spui n-are niciun sens.Esti la fel de neansemnat ca si un ateu.
Cat despre raportarea la univers...Uhm...NU sunt ateu.Ce idiot in ***. laughing
In concluzie esti un 0.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Prin fapte si caracter existi, nu daca te raportezi la vreo divinitate care posibil nici macar nu exista.
Nu ai mai multa insemnatate decat un necredincios si e trist daca consideri ca ai un rost deoarece ai un D-zeu.Nu asta iti ofera insemnatate.
Tu ti-o oferi singur si demonstrezi ca o meriti fiind om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

"Nici pe voi cretinii nu va baga nimeni in seama, decat intre voi."
Despre ce vorbesti acolo, crestinii si ateii se bagã cel mai mult in seama, e amuzant sa privesti o contradicie, sunt ca doi frati sau cei mai buni prieteni.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Necredinciosul asa vede lucrurile ca in final universul material il va asimila pe cand credinciosul nu. Vorbesc cel putin de perceptia asupra realitatii sau a modului cum vede fiecare dintre cele doua categorii realitatea si asta se reflecta si in comportament.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

"In fapte si caracter" - si de unde caracterul asta? De unde notiunea de bine si rau de altundeva decat de la Dumnezeu? O jucarie care nu face ceea ce vrei tu sa faca, in calitate de creator, face fapte rele iar invers face fapte bune.

Necredinciosii se lauda cu nulitatea lor.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Stephen Hwak era ateu, iar tu esti nimic comparativ cu el in ciuda faptului ca crezi." - acesta e caracterul tau sa batjocoresti si sa subestimezi? Se vede ca te-au infuriat cuvintele mele care nu sunt decat imaginea ta in oglinda si imaginea necredinciosilor. Imagine cu care necredinciosii se lauda. Ironic dar adevarat. Lasa-l pe sarmanul Hawking acolo unde e in nulitatea lui. Ce treaba ai cu mortii? Ma compari cu ceva ce nu exista cu Hawking ce nu exista? Ce logica e asta la tine? Tu vorbesti despre vreun rost? Nectedinciosii nu au niciun rost indiferent ce fac si cu ce se lauda.
"Neinsemnat ca un ateu". Te contrazici singura. Deci si Hawking era neinsemnat, nu? in conceptia ta. Te invarti in jurul cozii. Hotaraste-te esti sau nu credincios?

In concluzie ultima ta propozitie e nevalabila si la fel tot comentariul si comentariile tale pana acum.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Mai degraba ceea ce spui tu este nevalibil si lipsit de sens.N-ai inteles ce am vrut sa zic, deci nu mai imprasta aberatii si sarii la concluzii. laughing

"...si de unde caracterul asta? De unde notiunea de bine si rau de altundeva decat de la Dumnezeu? "

Nu am spus ca nu exista vreo divinitate. Daca as fi ateu ti-as explica de unde "comportamentul"daca nu de la D-zeu, dar nu pot ca nu-s ateu.

"...acesta e caracterul tau sa batjocoresti si sa subestimezi? "

Cu ce batjocoresc daca spun adevarul? Am zis vreo minciuna? Nu.
Deci nu te-am batjocorit sau subestimat.
Da, este adevarat, esti nimic comparativ cu ce a fost acel ateu.

"Se vede ca te-au infuriat cuvintele mele care nu sunt decat imaginea ta in oglinda si imaginea necredinciosilor."

De ce m-ar infuria cuvintele unui prost? Esti genul ala de persoana pe care n-o suport, un fanatic care crede tot ceea ce spune o carte scrisa acum 2000 de ani si rescrisa de zeci de ori laughing si te crezi important desi esti un 0. Cel putin mai important decat un ateu.Dar surpriza! Nu esti.
Imaginea mea in oglinda? Dar ce, m-ai cunoscut tu pe mine in realitate de ma judeci sau?
Esti un jeg de om, sa te crezi deasupra necredinciosilor si celor care nu merg la biserica(aceasta fiind unul dintre motivele saraciei in Ro)printre preoti corupti.
Cum iti permiti sa judeci pe cineva dupa credinta sau ca e ateu?
Sunt atei care au facut intr-o viata ce tu nu vei reusi in 100, asa ca lasa ipocrizia deoparte si judeca dupa fapte si caracter, nu dupa cat de credincios e un om.

" Ce treaba ai cu mortii? Ma compari cu ceva ce nu exista cu Hawking ce nu exista."

Dar a existat. Daca nu mai exista in prezent faptele lui care aduc beneficii lumii stiintei si in prezent sunt egale cu 0? Asta ii face existenta neansemnata? Ce aberatii ai scris aici? laughing
Faptul ca a murit nu ii face existenta in care a facut numeroase descoperiri si fapte bune in numele omenirii mai putin importante.
Si tu o sa mori.Atunci nu mai trebuie sa fi comparat cu nimeni ca ai incetat din viata?
Vorbim de ceea ce a facut acel om, nu de ceea ce face in prezent din moment ce nu mai este.Si ce a facut cat a fost in viata, chiar daca acum este mort e mult mai mult decat poti face tu acum, in viata fiind, in prezent sau tot restul vietii tale.Deci ce ai scris este nevalibil si lipsit de relevanta.
Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta inseamna ca toti oamenii care au murit si si-au lasat amprenta pe acest Pamant sunt nimic si nu poti sa-i compari nici macar cu un drogat spre ex care traieste deoarece ei nu mai sunt.
Nu vorbim despre ce sunt acei oameni cand ii comparam cu o persoana care traieste in prezent, ci despre ceea ce au fost.

"Nectedinciosii nu au niciun rost indiferent ce fac si cu ce se lauda. "

Un ateu adevarat nu se lauda cu faptul ca este ateu. Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta inseamna ca si cretinii se lauda cu faptul ca sunt cretini.In cazul acesta si ei sunt nimic si n-au niciun rost indiferent de ceea ce spun sau cu ce se lauda.
Iti jignesti semenii singur fara sa realizezi.Ce ai scris pana acum n-are nicio noima. laughing

"Te contrazici singura. Deci si Hawking era neinsemnat, nu?"

Ups,am uitat sa spun "dupa
logica ta".
Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta,spunand ca ateii sunt neansemnati inseamna ca tu si toata "turma" ta de "credinciosi" sunteti la fel.
Cu ce sunteti mai insemnati decat un ateu? Ca aveti un zeu? Asta nu-ti da un rost.
Scopul ti-l faci tu si demonstrezi ca meriti sa existi si ai o insemnatate prin fapte, nu cititul bibliei sau mersul la biserica.

"In concluzie ultima ta propozitie e nevalabila si la fel tot comentariul si comentariile tale pana acum."

Deci tu spui ca evolutia, Big Bang, viata pe alte planete nu exista, crezi cu sfintenie intr-o carte amarata scrisa acum 2000 de ani din care 90% informatie s-a pierdut, spui ca ateii n-au niciun rost, iar cretinii au pentru ca D-zeu si imi spui mie ca comentariile mele sunt nevalibile? laughing
Esti ridicol, tu si tot ce ai scris pana acum, mergi si plimba ursul. laughing

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Oglinda oglinjoara. Daca vrei iti mai dau oglinda. laughing Oglinda nu judeca pe nimeni. Daca sunt oglinda nu inseamna ca judec. Sa nu te gandesti la prostii cu Alba ca zapada si cei 7 pitici. laughing Nu i-ai pus nici o floare la mormantul lui Hawking. Nu fi ipocrita. Daca il apreciai ii puneai o floare la mormant. Asa ca vorbele tale sunt nevalabile. (Sic!) laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Vad ca nu esti in stare sa contrazici nimic din ce am scris mai sus, de aceea pui acele emoji-uri, cu scopul de a ma face sa par ca gresesc, iar tu ai dreptate(nu, nu functioneaza).
Dar tu n-ai adus pana acum niciun argument ca sa sustii ceea ce crezi.
Patetic...
In concluzie eu am dreptate.Renunta.

"Persoana nu provine decat dintr-o persoana la nivel material. "

Tu de unde stii asta?

"Asa ca deismul e gresit."

Chiar daca are "lipsuri" deismul este o explicatie mai plauzibila decat zeul ala din Biblie care sta pe un norisor inconjurat de ingerasi. laughing

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Stiu pentru ca ceva cu constiinta de sine sau personal nu apare sau nu se formeaza decat provenind dintr-o persoana. In cazul nostru Dumnezeu personal. Un copil daca il lasi in jungla cu maimutele nu va deveni niciodata o persoana. Adam vorbea cu Dumnezeu. Asa a devenit Adam o persoana. Asa ca deismul e o prostie.winking laughing

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

In cazul asta inventia oamenilor, respectiv acest D-zeu din Biblie este la randul lui o prostie din moment ce este mai ireal si are mai multe lagune.
Iti faci singur religia de cct.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Tu incerci sa demonstrezi ca deismul este o prostie raportandu-te la una dintre cele mai retarde religii? Adam asta nici macar n-a existat.E o inventie a oamenilor.
Daca ar fi existat atunci lumea a fost creata dupa cum spune si Biblia acum 7000 de ani. Daca crezi asta esti retard rau.
Daca vrei sa demonstrezi ca deismul este o prostie adu argumente stiintifice bazate pe fapte, nu pe o teorie mai putin plauzibila decat deismul(respectiv crestinismul).

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

"Mai ireal" - sa inteleg ca consideri deismul ireal?

Ce laguna? Laguna albastra sau verde?

Si care sunt "lagunele" alea?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

"...sa inteleg ca consideri deismul ireal?"

Spui ca deismul este o prostie, deci in opinia ta zeul deismului nu e real pentru ca nu exista, pentru ca e ceva prostesc.
In acest caz D-zeul tau este mai putin probabil sa existe, adica mai ireal.

"Ce laguna? Laguna albastra sau verde?

Si care sunt "lagunele" alea?"

Mm de tastatura...Da, e vina autocorectorului.
Voiam sa spun "goluri"(nu alea de la fotball).

https://m.digi24.ro/......dem-754724

Stai fara griji, spre bucuria mea si nefericirea ta religia va disparea in urmatorii 30 de ani.Numarul ateilor e in continua crestere si tarile cele mai dezvoltate au populatia majoritara atee.
Religia ta si crezurile tale sunt 0 si nu exista.
Te compatimesc totusi deoarece continui sa-ti irosesti viata astfel.Stai fara griji ca dupa moarte nu te astealta niciun rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

"Adam asta nici macar n-a existat"
Nu te raporta la Adam si Eva ca fiind doi oameni de la care a inceput totul, sunt doar exemple fiecare dintre noi este Adam respectiv Eva(cazul tau)

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Credinta adevarata nu va disparea niciodata. Religiile vor disparea pentru ca asa este profetit in Apocalipsa capitolele 17, 18.

Nu exista Dumnezeu deist. Dumnezeul Biblic este atotiitorul. Daca nu ar interveni el mereu ca sa sustina existenta noastra s-ar duce dracului totul in secunda doi ca efect al principiului doi al termodinamicii ce guverneaza materia.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Asta e parerea ta si e una gresita.
Dumnezeul biblic este mai putin probabil sa existe decat cel deist.
Mi se pare totusi prostesc sa fi atat de sigur de existenta unui zeu inventat de oameni.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Ai auzit de entanglement?

https://rria.ici.ro/......rila-3.pdf

Am comentat recent pe marginea acestui articol care contrazice deismul si ateismul.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Adam a fost creat in 4026 ien.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca tu faci propaganda cu sfarsitul lumii nu inseamna ca tot mai multi oameni se gandesc la asta.

| BlackRose03 a răspuns:

Asta nu e nicio profetie, esti tu prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem in anii de aur, dupã ce am intrat in prosperitate din 2012. Pana sa ajungem la nu stiu ce sfârsituri si catastrofe avem prosperitate.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

2 Timotei 4:3, 4:"3. Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci - dornici să-şi desfăteze auzul - îşi vor grămădi învăţători după poftele lor,
4. Şi îşi vor întoarce auzul de la adevăr şi se vor abate către basme."

Indusria de divertisment progreseaza in oferireaa unor pelicule de basme din ce in ce mai reusite asa cum este profetit in Biblie. Asta numesti tu prosperitate.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ateii si crestinii se baga unii pe altii in seama doar in "razboiul" dintre stiinta si credinta.
Eu voiam sa spun ca crestinii se baga intre ei in seama si ateii de asemenea in sensul ala bun, ca sunt precum "fratii" si ii respecta pe cei care au aceeasi credinta ca a lor sau niciuna(cazul ateilor).
Din fericire sunt si persoane care respecta oamenii indiferent de religie.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Eu respect oamenii indiferent de religie si chiar daca sunt necredinciosi. Dumnezeu respecta mortii. Dumnezeu a respectat alegerea Evei si lui Adam de a cunoaste si raul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

"Prosperitate" a terrei se mareste, Si a pozitiei in galaxiei, suntem protejati de pericole necontrolabile.
de niste vieti neinsemnate si ca ne-o facem cu mâna noastra, fiind blocati e altã treaba. Oricum ce poti face tu un simplu om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

E o ipocrizenie sa incerci sa schimbi credinta unui om, fie ea crestina sau atee. Sa catalogam pe cei care nu sunt de acord cu noi ca fiind prosti sau idioti doar pentru ca nu gândesc la fel ca noi.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, fiecare cu opinia lui.Stiu crestini care sunt ok si accepta si alte opinii, dar cunosc si fanatici.La fel si in cazul ateilor.
Dar oricat de ipocrita as fi sa cred asta, un om care crede in D-zeul din Biblie si tot ce implica aceasta nu e prea inteligent in opinia mea.
Asta nu inseamna ca trebuie sa fi ateu sau sa ai alta credinta.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Tu spui ca nu crezi in Dumnezeu din Biblie, dar in care Dumnezeu crezi? Cel nemanifestat? Un Dumnezeu nemanifestat nici macar in istoria scrisa e ca si inexistent.

Vorbesti despre pacifism? Nu exista pacifism in realitate.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu sunt deista.Nu e o credinta. Zeul in care cred eu e mult mai probabil sa existe decat cel dintr-o carte scrisa de catre oameni acum 2000 de ani si rescrisa de nenumarate ori.
Nu pot sa cred in ceva din care 90% informatie s-a pierdut si a fost inlocuita.
Ar fi prostesc s-o fac si nu sunt atat de proasta.
La fel in cazul tuturor religiilor care mi se par irealiste si au scopul de a manipula populatia.
Eu cred in lucruri plauzibile.
Stiu ca exista o divinitate deoarece totul este intr-un oarecare echilibru. Universul este atat de complex si aproape totul depinde de ceva,ceva fara de care n-ar putea functiona si acel ceva la randul lui mai depinde de ceva mai mic.Iar fara acel ceva mic toata constructia ar fi inexistenta.
Deci mi-e greu sa nu cred in ciuda faptului ca tot ce ma inconjoara e atat de complex si detaliat.
Dar mai cred si ca orice obiect/fiinta are un scop,pana si acea divinitate.
Un drum de la care nu se poate abate sau va conduce la prabusirea constructiei, respectiv omniversul.
Cred ca acea divinitate are scopul de a creea, nu si de a interveni in vietile noastre.
Ne-a lasat sa ne descurcam si sa ne atingem scopul fara ajutor, nu suntem controlati de el.
El doar ne-a creat, nu se si implica deoarece nu asta ii este scopul.
Si asta aleg sa cred.

| Steregoi explică (pentru BlackRose03):

Persoana nu provine decat dintr-o persoana la nivel material. Asa ca deismul e gresit.winking

| BlackOldSun a răspuns:

Eu zic sa ramai asa pentru tine, numai face propaganda la prostie! Ma p.s pe Biblia si religia ta si toate restul! Nu mai promovati aiurea ignoranta si prostia! Si apropo..roaga-te la 'nezau sa inceteze cei ca mine sa nu mai promoveze adevarul si stiinta, sa vezi daca iti raspunde! Cheers!

| Steregoi explică (pentru BlackOldSun):

Necredinciosii sunt ca niste strigatori in pustiu pe care nu-i aude nimeni. Pustiul fiind si universul. Cine nu este scris de Dumnezeu in cartea vietii este ca si cum nu ar exista.

| PreaDistinsul a răspuns:

Nu scrie nicaieri in Biblie asa ceva. Asta ai scos-o tu din burta.