| soimos a întrebat:

Sunt oare crestinii pe calea gresita?
Intrebarea mea se bazeaza pe faptul ca Dumnezeul Creator pe nume Yahwe a dat oamenilor o Lege!

Isus, ne spune ca NU a venit sa schimbe Legea Tatalui sau, ci s-o implineasca!

Iar falsul apostol, ucigasul Pavel, a socotit ca desi Legea e buna, el o arunca la GUNOI, pentru ca strica "cunoasterii" lui Isus, si iata ca toti crestinii urmeaza "legea" ucigasului Pavel, incalcand Legea lui Dumnezeu dar si lucrarea lui Isus care a venit sa intareasca Legea!
Tinand cont de aceste "realitati biblice" se poate considera crestinismul o religia a lui Dumnezeu si a fiului sau Isus, sau o religie inventata de un Ucigas ca Pavel, si impusa ca religie de Stat de un criminal in serie ca si Constantin?
Luand in considerare milioanele de victime care si-au pierdut viata datorita bisericii crestine, coroborat cu cele pomenite mai sus, se mai poate numi "sfanta" biserica crestina?
Nu de alta dar cele scrise in biblie sunt dovada ca ea este una Diabolica, si chiar Isus Christos se recunoaste in Apoc 22.16 ca fiind Luceafarul/Lucifer!

19 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Nu exista nici o asemanare intre Lucifer si Domnul Isus.Isus implineste voia Tatalui pe cand Lucifer este vrasmasul Tatalui.Isus este Dumnezeu iar lucifer este satan.Cred ca tu ai numai doi neuroni.

| soimos explică (pentru Raquella):

Pe mine nu ma intereseaza cat de mult se aseamana, ci faptul ca in Biblie in Apocalipsa 22.16 Isus recunoaste ca este Luceafar adica Lucifer in l. latina!

| Filip23 a răspuns:

Crestinii sunt pe calea lor. Cu toate sfortarile tale nu poti schimba nimic aici.
Cat despre Pavel, as vrea eu sa traiesc macar langa un "ucigas" ca el, si macar cateva zile. Din pacate avem parte de "luminati" ca tine.

| soimos explică (pentru Filip23):

Probabil ca vrei sa ajungi in Iad!
ca daca ai dori sa ajungi in Rai, ai intelege ca nu Pavel iti da mantuirea, ci Dumnezeu Creatorul, si ala ii pedepseste pe criminali, dar si pe cei care se insotesc cu ei!

| soimos explică:

Ma da ce naiba, am nimerit intr-o adunatura de ignoranti stupizi, ca vad ca nimeni nu este in stare sa-mi raspunda la intrebare, dar cu toti sariti sa jigniti!
Ce naiba, chiar atat de grele sunt intrebarile mele pentru ca ele au un suport biblic!

| costis a răspuns:

Te urmaresc ca pe un hamster. Postarile tale prezinta interes dintr-un punct de vedere : pentru a vedea cat de jos a ajuns omul.

| soimos explică (pentru costis):

Eh...daca vrei sa vezi cat de jos a ajuns omul. atunci iti dau o tema de meditatie!
Oare cat de jos trebuie sa fii din p de v al capacitatii intelectuale, incat sa crezi ca o instututie care a comis zeci de milioane de crime bestiale poate fi numita sfanta biserica?

| costis a răspuns (pentru soimos):

Zeci de milioane de crime au comis fratiorii tai de credinta, ateii. Mai precis 70000000 Mao, respectiv 20000000 Stalin. Hitler, ca un mai mic fratior al lor, a comis doar vreo 10000000. Mai reflecteaza.

| soimos explică (pentru costis):

Esti total incult!
Aceia nu sunt atei.
De ex. Stalin era preot de profesie, sef de promotie a seminarului teologic de la Gori. Hitler se credea Mantuitorul venit sa aduca Imparatia(Reichul) de 1000 de ani, iar Mao chiar a avut Biblia lui proprie numita Biblia lui Mao!
Deci acesti mari criminli ai omenirii au avut ceva in comun, si anume modelul religios!

| costis a răspuns (pentru soimos):

Suferi de o dorinta murdara de a dezinforma si de a rastalmaci adevarul. Stalin nu a fost credincios. A fost sarac si a primit o bursa la un seminar teologic. Nu a practicat preotia niciodata. Stalin a fost ateu si a distrus cu placere bisericile; majoritatea episcopilor, preotilor si monahilor au ajuns in lagare, unde au si sfarsit.

| soimos explică (pentru costis):

Esti un propagandist al minciunii!
In Rusia tarista erau sute de milioane de saraci, si marea majoritatea a lor erau extrem de religiosi.
La fel si Stalin care era si sarac si preot!
Stalin a STIUT ce inseamna crestinismul, a STIUT cum s-a "raspaandit" crestinismul, si a STIUT ce a facut biserica crestina cu cei care isi permiteau sa gandeasca altfel!
Stalin a aplicat in URSS exact modelul pe care l-au aplicat si toti conducatorilor bisericii crestine, pina in 1789 cand li s-a tras bisericii scaunul de sub fund si au ramas fara puterea de a ucide!

| costis a răspuns (pentru soimos):

Daca a fost preot, la ce biserici a slujit? E una ca a STIUT ce inseamna crestinismul, alta sa fie crestin, si alta sa fie preot. Amesteci totul, ca sa scoti un "adevar" doar al tau, in care Stalin, Mao si Hitler ar fi buni crestini, cand n-au avut nimic de a face cu crestinismul ( decat, in cazul lui Stalin ca a vrut sa il distruga, pentru a crea un stat ateu).

| soimos explică (pentru costis):

Si-a slujit exact ca toti preotii din lumea asta, propriul interes!
Este vorba despre modelul oferit de crestinism!

| costis a răspuns (pentru soimos):

Modelul oferit de crestinism nu include distrugerea bisericilor si exilarea preotilor. Ai evitat raspunsul, pentru ca nu a slujit in nici o biserica, a fost ateu.

| deceeu a răspuns:

Doamne, ce m-am saturat de cretini!

| Dario21 a răspuns (pentru deceeu):

Mai omule nu trebuie sa il judeci cu inima, trebuie sa il tratezi ca pe un om bolnav, a fugit pe sub gardul spitalului.Era bine daca aflam unde este internat si ne ducem la el cu niste fructe si ceva dulciuri. Este un copil bolnav nu trebuie tratat cu asprime

| soimos explică (pentru deceeu):

Probabil din cauza ca iti pun probleme pe care nu esti capabil sa le intelegi!

Dar nu-ti fa probleme, intre cretin si crestin nu este mare diferenta, decat o neimportanta litera!

| deceeu a răspuns (pentru soimos):

Prietene, pana la urma ce te doare pe tine? Si asa nu crezi in Dumnezeu!
Esti doar un troll obosit! Du-te si te culca, dar nu inainte de a te inchina, nesabuitule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei aa dumnezeu