| Adr1Adrian a întrebat:

Sunt student la teologie... dar am constatat (de fapt am stiut tot timpul) ca nu-mi place sa merg la biserica. Ma plictisesc de moarte in alea 2-3-5 ore, la inceput am simtit o oarecare atractie, am fost si indrumat de duhovnic sa merg acolo, dar n-am prea vrut, dar mnoh... am crezut ca-i ispita draceasca, cu oricine ma intalnesc si le spun ca-s la teologie imi spun ca n-am fata de „popa". M-as duce iar la duhovnic, dar el imi va spune ca sa continui chiar daca nu-mi place, c-o sa ma ajute pe viitor, dar la ce? (ps. sem asta am fost de 2 ori la ore, pentru ca mi-e scarba sa mai merg) ii asta ispita draceasca sau chiar nu-s facut pentru preotie?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu esti facut pentru preotie. Fa altceva.

Liturghia trebuie sa o intelegi mistic (vezi explicarea Sf. Liturghii de Sf. Nicolae Cabasila). De asemenea, trebuie sa ai deja o practica particulara a rugaciunii... caci liturghia nu e spectacol.

Te sfatuiesc sa te apuci de altceva si dupa aia daca simti ca ai gresit lasandu-te de teologie, te reapuci de teologie. Dar orice ar fi, sa nu te lasi de credinta. Asa e cel mai important.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studierea atentă a Bibliei te poate ajuta sa vezi ca Dumnezeu nu iti cere asa ceva, ci să te apropii de el și să aplici normele sale.

| xerxes1 a răspuns:

Cauta-ti o duhovnica.

| Mclaren12 a răspuns:

O sa te ajute sa devii tot mai indoctrinat. Stie duhovnicu' ce vorbeste.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cei care vor sa fie preoti se simt atrasi de biserica. Tu se pare ca nu ai aceasta atractie. Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze si sa te ajute sa intelegi daca ai facut o alegere corecta cu teologia. Ar fi bine sa spui dihovnicului problema aceasta, nu pe TPU! Doamne ajuta!