| ovidiuproca a întrebat:

Suntem intr-un secol al vitezei. ne place sa facem lucrurile conform unui program cronometrat de ceas.

Care din cele doua actiuni este mai rapida: gandul sau fapta?
si
Care din cele doua actiuni for fi luate in considerare la judecata finala: gandul sau fapta?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Care din cele doua actiuni este mai rapida: gandul sau fapta?=
= chiar îți este lene să și gândești! Fapta / făptuirea necesită un timp fizic, iar gândurile sunt aproape instantanee!

Care din cele doua actiuni for fi luate in considerare la judecata finala: gandul sau fapta?

Nu ai auzit de exprimarea „ făptuit cu gândul"! / puterea gândului /etc!

Vor fi luate în considerare faptele + cele făptuite cu gândul!

| RAY a răspuns:

Gandul

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gandul e mai rapid si amandoua vor fi luate in seama

| queenofquestions a răspuns:

Cea mai rapida actiune este gandul.
Iar cea care e luata in considerare este fapta. Poti sa te gandesti la multe rele daca inima nu te lasa sa le faci. Nu putem sa ne controlam in totalitate gandurile, insa actiuniile cu siguranta!

| HueyFreeman a răspuns (pentru queenofquestions):

Iti poti controla si gandurile si actiunile, iar inima nu are nici cea mai mica legatura cu procesul gandirii sau cu sentimentele. M-am saturat de aceste stereotip.