| Michael11 a întrebat:

Sunteti de acord cu titlurile papei? Din cele 8, cele 3 titluri controversate ar fi :

1)"Vicar al lui Iisus Hristos" (Vicarius Christi) sau Vicarivus Filii Dei
2)Succesor al Printului Apostolilor
3)Pontif Suprem al Bisericii Universale

Răspuns Câştigător
| Raullalu a răspuns:

Religia catolica este o religie eretica.
Chiar daca istoria e plina de ideea ca catolicii au ars ereticii, si ei sunt in aceeasi oala.
Iar tortura nu vine de la Dumnezeu.
Dar sa vorbesc despre primul titlu care il face pe papa sa fie liderul sau capul bisericii crestine si ca are dreptul sa dea legi.
Desi doar Domnul Isus e capul bisericii.
Iar ierarhia a fost desfintata in noul testament dar nu a ajuns si la catolici pasajul ala inca.
Aceasta pozitie este vazuta de catolici sun posesia lui Simon Petru care este primul,, Papa " in catolicism.
Si daca e asa sa-u gandit ca apostolul Petru nu mai e deci trebuie inlocuitor.
Ce imaginatie bogata auhappy
Desi e o erezie aceasta idee dar nu ma mira pentru ca toata religia e pararela cuDumnezeu.
Dar acesata idee catolica vine de aici:

13 Isus a venit în părţile Cezareii lui Filip şi a întrebat pe ucenicii Săi: „Cine* zic oamenii că sunt Eu, Fiul omului?"
* Marc 8:27; Luca 9:18;
14 Ei* au răspuns: „Unii zic că eşti Ioan Botezătorul; alţii, Ilie; alţii, Ieremia sau unul din proroci."
* Mat 14:2; Luca 9:7-9;
15 „Dar voi", le-a zis El, „cine ziceţi că sunt?"
16 Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: „Tu* eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!"
* Mat 14:33; Marc 8:29; Luca 9:20; Ioan 6:69; Ioan 11:27; Fapte 8:37; Fapte 9:20; Evr 1:2; Evr 1:5; 1 Ioan 4:15; 1 Ioan 5:5;
17 Isus a luat din nou cuvântul şi i-a zis: „Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona, fiindcă* nu carnea şi sângele ţi-au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl** Meu, care este în ceruri.
* Efes 2:8; ** 1 Cor 2:10; Gal 1:16;
18 Şi Eu îţi spun: tu* eşti Petru1, şi pe** această piatră2 voi zidi Biserica Mea, şi† porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.
* Ioan 1:42; ** Efes 2:20; Apoc 21:14; † Iov 38:17; Ps 9:13; Ps 107:18; Isa 38:10;
19 Îţi* voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri."
In acest pasaj Domnul Isus intreaba apostolii despre cine credea lumea ca este El.
Dupa ce apostolii au raspuns a intrebat.
,, Dar voi cine ziceti ca sunt eu"
Iar Simon Pentru a raspuns.
Ca Hristos Fiul Lui Dumnezeu.
Iar Domnul a spus ca nu sangele si carnea iau facut cunoscut lucrul acesta ci Tatal care este in ceruri.
Si a continuat zicand:
Dar eu iti spun tu est Petru fiul lui Iona si pe piatra aceasta voi zidi biserica mea.
Aici catolicii considera ca petru e baza sau capul bisericii.
Dar faptul ca Petru si piatra seamana nu il face Cap al Bisericii pe Apostolul Petru.
Cuvintele,, aceasta piatra " inseamna ca pe aceasta credinta se va zidi Biserica Domnului.
Adica pe credinta ca Hristos este mantuitorul fiul Lui Dumnezeu.
A numit -o piatra pentru ca asta e baza credintei.
Cum piatra era baza constructiilor.
Mai departe Domnul Isus Hristos spune ca ii va da cheile imparatiei Cerurilor si orice va lega pe pamant va fi legat si in cer si orice va fi dezlegat pe pamant va fi dezlegat si in cer.
Dar asta tot Bisericii ii este data nu doar unei singure persoane.
Tot Domnul Isus spune ca Biserica este trupul Sau Dar Domnul Isus e capul Bisericii.
Nu exista functii sau grade.
Fieacare sunt parte din trupul Lui Hristos si fiecare persoana e importanta.
Dar nimeni nu e capul in afara de Hristos.
Si un trup are un singur Cap.
Si restul titlurilor intra tot in categoria eretica.
Fiindaca Domnul Isus a desfintat ierarhia bisericii.
Si a zis ca cine vrea sa fie cel mai mare sa fie cel mai mic dintre toti.
Dar a avut imaginatie bogata cand au creeat aceste title

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Singurul titlu care i se potrivește ca o mănușă este de ANTICRIST!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Biblia nu recunoaste faptul ca a lasat un inlocuitor al lui Isus pamantean. Isus a spus:"Va voi lasa in inlocuitor, si anume DUHUL SFANT."

| AG777 a răspuns:

Religia a fost o tampenie, daca ai stii cate crime a facut Biserica Catolica in istorie si cat de bine se intelegea BOR cu comunistii, lasand la oparte cei cativa preoti care isi vedeau de ale lor, nici 2 bani nu vei mai da pe religie. Religia fie ea crestina, satanista ori islamista, a cosmis si comite si in ziua de azi crime impotriva umanitatii, mai de vreme sau mai tarziu toti liderii acestor religii de **** o vor lua razna pentru ca karma, de asta e bine sa fii liber si sa nu depinzi de asemenea tampenii

| Michael11 explică (pentru AG777):

Stiu ce a facut Inchizitia bisericii catolice, stiu ca unii preoti au fost turnatori la Securitate. Stiu ca unii preoti au facut puscarie pentru credinta lor. Dar asta nu inseamna ca toti cei ce se numesc crestini sunt la fel. Daca papii care au condus Inchizitia au fost criminali, asta nu inseamna ca religia crestina e rea datorita acelor oameni. Cei ce au comis acele crime impotriva umanitatii, asa cum zici tu, vor plati pentru ce au facut. Daca au ajuns sau vor ajunge in iad, de acolo nu vor mai scapa niciodata. Eu nu am omorat pe nimeni si nu am facut rau nimanui. Nu cred ca religia crestina comite azi crime impotriva umanitatii. Dimpotriva, crestinii sunt cei prigoniti.

| Raullalu a răspuns (pentru AG777):

Religia catolica nu e crestina.
Religia crestina este condusa de Isus acesta fiind capul Bisericii crestine.
In catolicism papa e capul bisericii.
Si atunci crimele si torturile aduse de catolici nu au fost niciodata din cauza crestinilor.
Actiunile catolice au fost contrare cu Dumnezeu nu se poate ca acestia sa se numeasca crestini.