| RAY a întrebat:

Sunteti de fel optimist sau pesimist? Ce religie aveti? Sunteti o persoana atee, deista, panteista, agnostica?

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

60% realist și tăios, 30% optimist, 10% pesimist.Ca religie sunt adeptul Sa-ta-na-ma.

| SG1995 a răspuns:

Sunt intre si intre uneori optimist alteori pesimist. Tiind spre panteism dar inca ma consider crestin desi parerea mea despre Iisus si crestinism nu e una dogmatica.

| RAY explică (pentru SG1995):

Esti depresiv de fel sincer?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu, uneori poate, dar in general nu prea.

| Steregoi a răspuns:

Nu e vorba daca sunt optimist sau pesimist. Cand mananc un mar gustos nu se pune problema daca sunt optimist sau pesimist. Mancand un mar gustos ma pot gandi ca acel mar nu a aparut decat datorita unui creator care-mi vrea binele.

| Steregoi a răspuns:

Sunt rational si speranta mea se datoreaza ratiunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una, nici alta. Realist mai degraba. Stii deja ca nu am vreo religie. Fata de maimutele alea, eu sunt in stare sa gandesc pentru mine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar te consideri o persoana depresiva sau vesela?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici una nici alta, sa fiu sincer.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar ce anume isi ofera speranta, ambitie, vointa fara o religie, credinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asa sunt eu. Faptul ca sunt constient ca am doar o viata ma face sa o apreciez mai mult. Desigur, arat si contrariul stand pe site-ul asta plini de "alpha" ratati si fara viata. Dar deh, nu sunt perfect. De fapt, cine este.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Isi este frica de moarte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De felul cum mor, da. Altfel e cand mori in somn, altfel ars de viu. De moarte insasi, nu. Toti ajungem acolo, mai devreme sau mai tarziu. M-am confruntat cu asta cand eram copil si nu am avut probleme. Acum, nici atat.

| SandraEve a răspuns:

Optimista, dar nu stiu ce legatura are religia cu optimismul sau pesimismul tongue

| RAY explică (pentru SandraEve):

Am sa isi spun mai tarziu