| VelaJohnny a întrebat:

Tăt am o nelămurire de mult timp, m-aș bucura să-mi răspundă un musulman gen Bencherif, care-i toată treaba cu conflictul dintre musulmani și hindusi? Din ce am auzit și eu, se urăsc de moarte, și chiar se ucid între ei. Cine poate să mă lămurească și pe mine, de la ce a plecat, am înțeles că e vechi de ceva secole. Să fie vorba de membrii ai unor secte ale islamismului sau de cei ce aparțin cultului „oficial"? Bencherif din cate îmi amintesc făcea o altă imagine asupra religiei lui, bun, iau în calcul că e posibil să fi fost subiectiv.

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Păi nu sunt musuman, dar se pare că musulmani și-au propagat religia până la vecinătatea cu India, iar hinduși voiau să-și apere religia, musumani cel mai probabil o sectă foarte conservatoare dă un atac militar iar de aici începe un război inter-religios care va ține sute de ani.

| Qasim a răspuns:

Bismillah elhamdulillah as salatu wa salamu ala rasulillah.

hai ca iti spun eu care e treaba pentru ca unii se tem sa vorbeasca de unele lucruri. treaba este aceeasi ca in as-sham in siria in filastin in chechnya sau in alte locuri din lume unde musulmanii sunt oprimati abuzati si alungati. acelasi lucru se intampla si in burma unde musulmanii se lupta sa isi apere onoarea religia si drepturile. fie ca Allah sa ofere victoria musulmanilor de peste tot din lume sa ii sustina si sa ii suporte si sa ii umileasca pe politeisti. Amin

sallallahu ala sayydina Muhammad wa ala alihi wa sahbihi ajmaeen

| VelaJohnny explică (pentru Qasim):

Mersi de raspuns, dar tot nu imi e clara o chestie, din cate am inteles, musulmanii oprima si ei la randul lor pe cei ce ii oprima, intorc rau pentru rau, nu e ca si cum musulmanii ar fi victime inocente, ci sunt si agresori. Mama avea o vorba: cearta este in doi. Cu siguranta nu s-ar fi ajuns la vreun conflict daca doar hindusii ar fi fost rai, pentru ca nu ar fi avut cu cine sa lupte. Nu te supara ca o zic, si daca doresti, te rog sa ma corectezi daca gresesc, insa am tras urmatoarea concluzie, islamul nu este o religie 100% a pacii, din moment ce, daca li se declara razboi, lupta si ei impotriva oponentilor. Nu e mare diferenta intre crestinatate, care s-a facut vinovata de razboaie sangeroase precum cele mondiale, doar ca voi, in general sunteti mai spirituali si traiti mult mai aproape de ceea ce invata Coranul, deci traiti la norme inalte.

| Qasim a răspuns (pentru VelaJohnny):

Bismillah

islamul indeamna la pace intre adeptii sa-i si in fata acelora care traiesc sub protectia si sub legea islamica. nicidecum islamul nu indeamna la pace impotriva celor ce declara razboi islamului. diferentele intre crestinism si islam sunt mari. iar ceea ce crestinismul a facut atunci acelasi lucru il face si astazi sub o alta masca indiferent ca sunt crestini care neaga asta sau musulmani care neaga asta. ipocriti vor fi tot timpul de ambele parti. insa tot ceea ce se intampla nu se intampla decat cu voia lui Allah si asa cum El ne-a anuntat si toate acestea fac parte din planul Lui si din semnele care prevestesc sfarsitul. musulmanii vor trai intotdeauna coranul si sunnah la fel cum au facut si ceilalti profeti si parti mari din neamurile si comunitatile lor la care au fost trimisi iar musulmanii nu vor accepta decat aceasta ca fiind legea ce trebuie urmata. si pacea fie asupra tutoror celor care urmeaza calea cea dreapta.

sallallahu ala sayydinah Muhammad wa ala alihi wa sahbihi ajmaeen
subhaanaka allahumma wa bihamdika, 'as-hadu 'an laa 'ilaaha 'illa 'Anta, 'astaghfiruka wa 'atoobu 'ilayka