| Superior a întrebat:

Tata e mort. Nu stiu daca e categoria potrivita pentru. asa ceva, dar oricum. Am in jur de 15 ani si tata a murit cand aveam cam 2 ani. Cateodata am momente cand ma gandesc cum ar fi fost viata daca ar fi fost. Cum pot trece prin asta mai usor? Inainte am vazut un film care mama horror (nu am uitat ce-ai facut asta-vara) zi am zis,oare cata suparare e si pe mama ca tata nu mai e? E greu,daca as avea ocazia probabil as deveni o insecta,ca (cel putin asa cred) nu cred ca au parte de durere emotionala. In schimb, tata m-a lasat cu o casa, ceea ce mama mi-a zis ca nu multi au. (https://www.youtube.com/......tps?/watch In bucatarie am o sticla de bautura veche de 13-14 ani,de cand tata era viu si sticla e cea cumpara de el,care nu a apucat sa o bea. Unul din putinele lucruri ramase de la tata :( (am mai pus o intrebare asemanatoare acum ceva timp,dar mai vreau pararile altora + inima cere ajutor aici,ca altundeva nu stiu, nu vreau sa o fac si pe mama sa mai sufere, probabil ar suferi mai mult ca mine).

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pacat ca durerea emotionala este doar pentru ce nu avem noi. Nu si pentru ce nu au altii. De exemplu ce nu are el acolo unde este.

| danay72 a răspuns:

Indiferent cat timp trece, moartea unei persoane dragi, lasă urme adânci. Îmi pare rău pentru ca treci prin asa ceva. Alinarea în Biblie este faptul ca Dumnezeu îi va învia pe cei dragi ai noștri care au murit și ii vom putea revedea., dar acest lucru se va întâmpla în paradisul pământesc care Dumnezeu îl va aduce după sfârșitul acestui sistem rău de lucruri. Acesta este un mesaj pozitiv și arata ca situația nu este fără ieșire. Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11,29,Isaia25:8.

| Nilsson a răspuns:

Nu asa putea sa iti dau un raspuns potrivit la intrebarea ta, caci daca nu treci printr-un lucru, nu ai cum sa stii cum e.
Dar sa nu uiti niciodata ca Dumnezeu te iubeste, chiar daca a ingaduit sa treci prin suferinte, sunt convins ca vor fi spre cresterea ta spirituala.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ti-am dat un sfat atunci la acea intrebare dar acum iti spun ca daca tatal tau traia poate nu-l suportai cine stie poate era rau si betiv si agresiv cu tine ori cu mama ta. Tu te gandesti ca poate era bine asa gandesc majoritatea dar nu putem stii cum ar fi fost. Totusi bautura aia mai e buna de ceva ca sa o bei?

| Superior explică (pentru CatalinVictor1985):

Poate cand mai cresc voi gusta happy

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Superior):

Poate dar ce fel de bautura este?

| TabletaSB a răspuns:

Mama ta sufera mult si pentru ca tu suferi; deci daca tu esti bucuros si ea va fi. ea vede in tine imaginea tatalui tau, tu esti darul lui pentru ea. el traieste prin tine.
fiind un exemplu pentru ceilalti (prin educatia primita, inteligenta dobandita prin munca, empatia etc), iti faci parintii mandri. alinarea vine si prin rugaciunea in care te rogi pentru tatal tau. Dupa cum spunea Seneca, sa nu uitam sa-i pomenim si pe cei adormiti pentru ca si ei au nevoie de ajutor.