| 4b a întrebat:

Tatăl e răcit iar mama are TBC. Dintre cei patru copii ai lor, primul e orb, al doilea a murit, al treilea e surd şi al patrulea are TBC. Află că e însărcinată din nou. Dată fiind această situaţie extremă, consideraţi că e potrivit un avort?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ma mir ca n-a zis nimeni (crestin) de x, compozitor de muzica clasica, daca nu ma insel, imi scapa numele, insa stiu ca mama lui avuse cativa copii, multicei, si erau toti bolnavi, sau chiar au murit, doctorii o sfatuisera sa faca avort, fiind sanse ca si cel cu care era insarcinata sa aiba probleme, dar n-a facut, si a iesit geniul asta. tongue

13 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

| dragos9234 a răspuns:

Nu.
Copilul poate fi normal.

| milan9 a răspuns:

Nu. În nici un caz, este crimă cu acte în regulă... Oricum, trebuie să fie un caz cunoscut acesta...

| MUHYUL a răspuns:

NU. A face avort inseamna a omora o viata si e ca si cum ai ucide pe cineva deci faci un mare pacat.

| MUHYUL a răspuns:

Trebuie sa nasca copilul oricum ar fi el surd, orb, miop, cu malformati...

| ghandi2013 a răspuns:

Nu.

| dracu14 a răspuns:

Nu,a ramas insarcinata atunci copilul trebuie sa se nasca
asa se intampla cand educatie sexuala lipseste...

| milan9 a răspuns:

Beethoven cumva?

| MMihai a răspuns:

Da!

| 3xfemeie a răspuns:

Nu exista situatii extreme care sa justifice un avort.

| Oprea_Dorinuca_1998 a răspuns:

Asa cum va fi copilul trebuie primit cu bucurienu trebuie facut un avort...este mare pacat.crying

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie făcută toată anamneza pacientei și medicul ginecolog după un control medical ruguros, poate da un "verdict" medical.
Nu ne aruncăm cu nu trebuie, ba că trebuie să ducă sarcina până la capăt. Intervin mulți factori pentru aducerea pe lume a unui copil!
Trebuie să fim imparțiali, este vorba de viața mamei în primul rând, apoi al fătului.
Pa, pa.

| shizzle a răspuns:

Nu..no way. absolut nu..nu scris mare si cu rosu