| Andreasx a întrebat:

Tatal meu vrea sa ii puna mamei mele in sicriu cand va muri (are cancer si e pe moarte),geanta ei cu lucrurile ei personale,rujuri,pieptene,forfecute de unghii,bratari, lantisoare.Sunt acestea practici neortodoxe? Mie mi se pare putin ciudat ce vrea el sa faca.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Nu are nicio importanta daca aceasta practica este ortodoxa sau nu pentru ca orice practica asa zisa "spirituala" care tine de crestinism este egala cu 0. Daca mama ta vrea asta de ce nu? Imi pare rau sincer, o victima nefericita a sistemului jegos creat de evrei unde cancerul este o industrie din care indivizii astia fac miliarde fara sa le pese de viata altora.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt superstiții. În Biblie nu găsești despre așa ceva.

| milan9 a răspuns:

Bineinteles ca sunt neortodoxe, iar daca va face totusi gestul, acesta nu va avea legatura cu credinta... Va fi eventual pentru o alinare sufleteasca.
Imi pare rau de situatia prin care treci. sad Roaga-te pentru ea...

| VelaJohnny a răspuns:

Tatal tau vrea sa incurajeze vandalizarea mormintelor si exhumarea cadavrelor. Si mie mi se pare ciudat, dar nu inteleg de ce te astepti ca ortodoxia sa aiba niste reguli pentru asta?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu sunt practici ortodoxe. Chiar este pacat sa faci asta, deoarece in,, lumea cealalta" nu are nevoie de asa ceva si faci o risipa, fiind crestin egoist care ii pune diverse bunuri in sicriu in loc sa se roage pentru iertarea pacatelor ei. Pentru mama ta este mai bine sa te rogi lui Dumnezeu, poate sa faca o minune vindecand-o! Ai nadejde si bucura-te de faptul ca este inca vie!

| Mclaren12 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Voi uneori realizati ce aberatii scorniti? Si ce daca vrea sa-i puna obiecte personale in sicriu? Oricum n-o sa ajunga nici in iad nici in rai pentru ca dimensiunile astea crestine nu exista. Nu este nimic "pacatos" in a face asta.

"poate sa faca o minune vindecand-o!"
Aici este planeta Pamant unde aproape toata cunostinta pagana a fost sistematic distrusa. Cine este suficient de puternic spiritual se poate vindeca pe el sau pe altii de orice boala prin intermediul manipularii energiei (ai auzit de terapie energetica?) Pe planeta Pamant zeii biblici evreiesti nu vindeca nimic pentru ca zeii biblici evreiesti nu exista. Dupa ce ca are problemele pe care le are, tu ii sugerezi sa-si mai faca si sperante false rugandu-se degeaba la lemne?

"Ai nadejde si bucura-te de faptul ca este inca vie!"
Deci in loc sa faca ceva sa remedieze situatia ar trebui sa-i multumeasca lui Yehova ca mama sa are cancer dar totusi este inca vie? Cat de ipocriti puteti fi?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Mclaren12):

In primul rand, pe TPU nu se permit jignirile!
Nu am spus ca nu trebuie sa faca ceva pentru a remedia situatia, dar daca deja este vorba de sicriu, inseamnsinseamna ca situatia este grava si cam nu au doctorii ce sa ii faca. De aceea am recomandat rugaciunea.
Poate sa faca ce doreste, eu doar am dat un raspuns pe care il cunosc. Nu ai de unde sa stii unde se duc sufletele dupa moarte, dar cred ca esti constient ca aceasta practica este complet inutila.