| asperger3 a întrebat:

Tatal prietenului surorii mele(teoretic tatal cumnatului meu,dar nu sunt inca casatoriti, familia lor este una super si nu as vrea sa stric relatia) este preot, NU stiu daca dumnealui stie dar eu sunt oarecum ateu-agnostic(50 cu 50) problema e ca NU as vrea asa se supere doar pentru o viziune total diferita.
Sa-i spun sau sa nu ii pun nimic, mai ales despre religie?
Mentionez ca este preot ortodox.

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Chiar daca e popa s-ar putea sa fie mai ateu ca tine. Pana la urma majoritatea popilor nu sunt atat de prosti sa creada povestile alea, dar din asta traiesc, asa ca trebuie sa salveze aparentele. Dar oricum ar fi, mai devreme sau mai tarziu trebuie sa afle, iar daca se supara e dobitoc in oricare din cele doua circumstante.

| Hammurabi a răspuns:

De ce i-ai spune? E treaba ta ce crezi sau în cine crezi și nu trebuie să dai socoteală nimănui. Poți refuza civilizat să discuți despre subiectul respectiv. (cu toate că preoții ortodocși sunt deranjant de insistenți când vine discuția)

| SG1995 a răspuns:

N-are rost sa-ti bati capul, vezi-ti de viata ta.

| mentholinks a răspuns:

Ignora-l.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred ca e nevoie sa ii spui daca nu te intreaba. Daca te intreba ii vei raspunde civilizat.

| gratargratar a răspuns:

Nu are importanta. Asta tine de alegerea ta personala.
Oricum, se casatoreste sora ta cu fiul lui, nu tu cu el.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă este un preot bun, nu va avea nici o problemă cu tine.
Dacă totuşi se va lega de tine, poți să îi aduci o grămadă de argumente, din Biblie : cum ar fi întâia poruncă dată lui Adam ( să nu se atingă de pomul cunoaşterii binelui şi a răului ) deşi Dumnezeu nu a făcut nimic să-l oprească, dându-i dreptul de a respecta sau a încălca porunca ( liberul arbitru)
Sau în Pilda neghinei, în care Dumnezeu decide să lase răul ( neghina ) în lume, pentru a nu distruge grâul ( binele ) când va smulge neghina.
Sau în cartea apocalipsei, când Hristos a zis că vrea ca oamenii să fie calzi ( adică credincioşi ) sau reci ( adică atei ), nicidecum călduți ( adică să fie indiferenți ).