| RAY a întrebat:

Tavadaresti afirma ca 5 milioane de evrei au meritat moartea si acum ard in iadul vesnic, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Este trist ca sunt luati in considerare toti psihopatii.

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei au cerut ca sangele sfant al lui Isus sa cada asupra lor si a copiilor lor!

| RAY explică (pentru EmaS):

Deci esti de acord cu el?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Numai Dumnezeu stie unde vor merge dupa modul in care si-au trait viata.

| RAY explică (pentru EmaS):

Daca isus spune ca cei care nu cred in el ard vesnic in iad imi imaginez, poti sasi imaginezi suferinta de a fi ars de viu?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa imi imaginez pentru ca eu voi merge in raiul lui Dumnezeu.

| ManStrong a răspuns:

Daca unul singur ar fi murit din familia lui ar avea deja alta parere.

| RAY explică (pentru EmaS):

Isi pasa doar de tine nu de suferinta altora, faza cu raiul de unde sti ca vei merge?

| RAY explică (pentru ManStrong):

Cum poti fi asa lipsit de empatie sa spui ca au meritat, ma uimesc oamenii astia

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Imagini socante. Nimeni nu merita sa moara asa.

| RAY explică (pentru EmaS):

Tu ai spus-o ca meritau sa moara

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Am spus eu asa ceva? Ei au cerut aceasta pedeapsa, nu eu. Mie imi este mila si de un caine.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Ala a fost un dumnezeu bolnav mintal care s-a rugat Tata iarta i ca nu stiu ce fac, si apoi ia pedepsit.Ce repede prinde o minciuna radacina.
Doar Biserica catolica (imperiul roman)avea nevoie de argumentesi de sprijin popular ca sa poata sa pedepseasca pe iASRAEL.Si atunci au inventat poavestae cu; Singelelui sacada asupra noastara.
Era Pilat omul milostiv descris la procesul lui Isus?

| sabin89 a răspuns:

Pai daca cu poporul ales se intampla asa, la ce se pot astepta romanii, chinezii, arabii, tiganii?

| RAY explică (pentru EmaS):

Ei au cerut ca sangele sfant al lui Isus sa cada asupra lor si a copiilor lor!

indirect ai cam spus-o ca meritau, si acum in idea ta ei ard in iad?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Asa este scris in Biblie.

| RAY explică (pentru EmaS):

Gresit in vechiul testament nu exista iad sau rai

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

De aceea au si trecut prin atatea tragedii pentru ca L-au ucis pe Fiul lui Dumnezeu. Pacat.

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

Eu am spus?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Şi tot norodul a răspuns: „Sângele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri."

| RAY explică (pentru ManStrong):

Nu,ma refeream la tavaresti

| RAY explică (pentru EmaS):

Noul nu vechiul testament

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Gresit.Gresit.Toata tragedia Israelului a fost prvazuta incadeDaniel cu peste 500 de ani inaunte, Nu are nici o legatura cu moartea lui Isus.
Si daca tragedia s-a implinit apoi sa stiti ca acum se implinesc restul; binecuvintarile lui Israel.
Sau acestea acum de ce vin.Ca noi nu am reinviat pe ISUS.

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

M am gindit.dar nu eram sigur.

| RAY explică (pentru EmaS):

Pilat a spus asta, ce drept avea el sa spuna asa ceva?

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Toata tragedia Israelului a fost prvazuta incadeDaniel cu peste 500 de ani inaunte"+deci tia argumentat si el de ce ma e nevoie

| tavadaresti a răspuns:

Eu nu am afirmat asa ceva, Biblia face referire la lepadare poporului Iestrael.
E greu cu tine raymusic.

| ania a răspuns:

Că Dumnezeu n-a delegat pe nimeni să judece cine merită iadul și cine nu și nici nu dă la cei în viață liste cu cine e în iad.

| ManStrong a răspuns (pentru ania):

Corect.Si nici n a spus ca exista vre un iad deocamdata.

| danay72 a răspuns:

Niciodata nu poti sa stii ce e in inima unui om si de aceea nu are sens sa-l judecam.Doar Dumnezu cunoaste cine nu e sincer si El i-a cele mai intelepte decizii atunci cand ne judeca.Matei7:1,2