| anonim_4396 a întrebat:

Te-ai gandit vreodata ca toti zeii,spiritele, Dumnezeu, exista? A fost vreodata in tot trecutu nostru un zeu aproape la fel de bun macar" ca Dumnezeu?!

9 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Nu se mai intampla nimic?

| dracu14 a răspuns:

In trecut nu insa este unul din prezent-monstrul de spaghete, este mult mai bun decat dumnezeu si in plus pastafarianismul nu a omorat pe nimeni fata de crestinism care a omorat mii de oameni

| dracu14 a răspuns:

Tu ai grija cum vorbesti pentru ca INCA nu team jignit, monstrul de spaghete este la fel de real ca dumnezeul tau asa ca te rog frumos nu te mai da asa crestin si nu mai jigni oamenii sau conceptile religioase ale oamenilor, ce tie nu iti place altuia nu-i face.

| unul1 a răspuns:

Eu cred ca zeii sunt extraterestrii. Daca o sa compari religiile din antichitate inclusiv cultura lor cu marturiile celor care au pretins ca au vazut nave extraterestre o sa vezi foarte multe asemanari.

In legatura cu, cultura poti lua exemplu Zburatorului din poezia cu acelasi nume scrisa de Ion Heliade Radulescu. Zburatorul este descris ca un fulger, balaur de lumina cu coada-nflacarata, lumina iute si descrierea lui poate fi asemanata cu a unei nave extraterestere. Mitul Zburatorului este prezent si in "Luceafarul" si in "Calin file din poveste".

Daca ai timp te sfatuiesc sa mai citesti despre asemanari. Spiritele eu cred ca exista chiar daca este mai "pseudostiintific".

| florinmarius20 a răspuns:

Da, m-am gandit ca exista si ca nu au nevoie de nicio scriere pentru ca ei sunt in noi.

| florinmarius20 a răspuns:

Acum ca ma gandesc mai bine, aveti dreptate pentru ca se simt interventiile divine si mai rau, cele malefice.

| Ad1tza a răspuns:

M-am gandit dar trebuie sa crezi in zeul cel mai probabil. Budha zic, are invataturi intelepte la fel ca si Dumnezeu, numa ca el nu-ti ofera vreo alta viata.In schimb Dumnezeu spune ''Iti voi sterge ori ce lacrima de pe acest pamant''.

| anonima_7631 a răspuns:

De-a lungul timpului au fost metionati, venerati, mii de zei. De ce crezi tu ca Dumnezeu, cel mentionat in biblie exista 100% sigur, dar ceilalti zei nu exista?
Ce dovezi ai? Cum poti sa fi atat de incuiat, sa fi absolut sigur ca DOAR Dumnezeu exista?
De ce accepti atat de usor ca exista Dumnezeu, dar nu poti accepta ca POATE, exista si alti zei?

| sparrowaw a răspuns (pentru anonima_7631):

Anonima_7631, de ce il certi pe Anonim?