| EmaS a întrebat:

Te-ai gandit vreodata ca va veni un ceas in care vei sta inaintea Dreptului Judecator? Cum te vei putea dezvinovati ?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Sa privim in liniste minunile creatiei lui Dumnezeu! Toti oamenii, care au dorit sa aiba ochi de vazut, au contemplat maretia creatiei lui Dumnezeu si L-au recunoscut in inima lor ca Stapan suveran.Insa cine nu vrea sa paraseasca ingustimea necredintei si sa recunoasca suveranitatea si dragostea lui Dumnezeu, va trebui sa apara intr-o zi in fata dreptei Sale judecati.De aceea, acceptati astazi adevarul divin!

30 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Sincer...nu m-am gândit la asta până acum...

| EmaS explică (pentru daηă):

Este bine sa iti faci timp si sa meditezi asupra acestui aspect.Este vorba de locul unde iti vei petrece vesnicia.

| Alexintunecatul a răspuns:

La asta chiar nu m-am gandit, dar daca e sa fie si sa ma fi gresit eu imi asum toata responsabilitatea.nu vreau sa ma dezvinovatesc. sper sa fie bland cu minetongue

| EmaS explică (pentru Alexintunecatul):

Ce te impiedica sa Il cauti pe Dumnezeu si sa Il primesti ca Domn si mantuitor personal?

| AndreiGabi a răspuns:

Da. Totusi nu simt teama, nu simt nimic...

| Alexintunecatul a răspuns (pentru EmaS):

Chiar nimic. poate o sa vina si ziua asta cine stietongue

| Alexintunecatul a răspuns:

Aaa...te rogi pentru mine?tongue

| Alexintunecatul a răspuns:

Nu am nimic impotriva.dar daca patesc ceva rau stiu la cine sa ma ductongue

| AndreiGabi a răspuns:

Respecta chestia asta numita "teama". Teama de Dumnezeu, de lege fac lumea sa nu fie un haos total.
Nu pot sa spun ca eu cred in Dumnezeu, dar vad natia bolnava din care ne tragem. Ceri o sansa la "gradina edenului si sa nu fie pedepsita intreaga umanitate pentru faptele a 2 oameni". Scuza-ma, ceri libertate si vreau sa te intreb : ce crezi ca ar face un om in ziua de azi cu libertatea?

| Gorath a răspuns:

Nu m-am gândit până acum, n-am avut niciun motiv s-o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma simt cu nimic vinovat, in fata nimanui. Bine, poate ma simt putin vinovat fata de colega mea de banca din clasa a 7-a, ca i-am ridicat sarafanul de multe ori vrand sa-i admir piciorusele big grin

| ateu123 a răspuns:

Sam ema, 1 tu nu poti dovedi ca exista o judecata 2 nu poti dovedi ca cineva te va judeca 3 nu poti dovedi ca exista ceva dincolo pentru ca nu ai murit 4 daca ar exista un creator ar fi ateu i-as spune doamne find ateu isi dai seama ca nu puteam crede in tine si miar da dreptate am vb despre univers nu cred ca mar judeca, de fapt judecata nici nu apare in noul testament originalu sau vechiul judeca raiul, si iadul au fost incluse mult dupa Iisus foarte mult

| ateu123 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Fi fara griji raiul si iadul sunt doar o forma de a baga frica in creduli

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Si ti-ai cerut iertare?

| monstrulet a răspuns:

Eram beat.

| EmaS explică:

Dar eu nu m-am pocait de frica iadului! Atunci cand Cuvantul lui Dumnezeu m-a cercetat am fost patrunsa de dragostea lui Dumnezeu si am inteles cat de mult m-a iubit incat a dat ce a avut El mai scump pentru vina pacatelor mele, am ingenunchiat inaintea lui Dumnezeu si am primit iertarea si eliberarea.De atunci inima mea este plina de pace si bucurie in ciuda adversitatilor vietii.Si chiar daca raiul ar exista si nu ar fi acolo iubitul meu Isus, raiul nu ar mai avea valoare fara Cel care este comoara mea!

| William a răspuns:

Asta este lucrul la care ma gandesc in cea mai mare parte a timpului, ma tot chinui de cativa ani sa o scot la capat cu pacatele dar vad ca nu e cu putinta, banuiesc ca o sa imi fie mai usor la facultate, fara parinti si cu multe zile in care sa ma rog in continuu.

| EmaS explică (pentru William):

Dumnezeu o sa te ajute, pentru ca esti un tanar minunat.
http://www.youtube.com/watch?v=ogDtiQKYZPc

| mishuzuchan a răspuns:

Pana acum nu mi-a venit in cap asa ceva... sper sa imi ierte toate poznnele...

| EmaS explică (pentru mishuzuchan):

Dar pentru aceasta trebuie sa te rogi si sa citesti Biblia.

| mishuzuchan a răspuns (pentru EmaS):

Am citi biblia pentru copii laughing)

| EmaS explică (pentru mishuzuchan):

Este foarte bine, sa stii ca si mie imi placea sa citesc copiilor mei cand erau micuti.

| chelstone a răspuns:

In primul rand, nu o sa existe un asemenea moment, in al doilea rand observa ca ai o teama sau o oarecare neliniste cu privire la ceea ce s-ar intampla, imi dai senzatia ca ti-e frica sau doresti sa eviti iadul in favoarea unui loc intr-o lume total plictisitoare ca raiul. Apoi de ce ar vrea cineva sa se dezvinovateasca fata de un personaj care pretind unii ca ar fi plin de dragoste?! Apoi, de ce as vrea sa ma dezvinovatesc?! Si cum as putea sa o fac, sa dau vina pe altii?! Asta se poate, oricum zeul tau taie si spanzura cum vrea el cu multa dragoste. Apoi, de ce as fi vinovat?! Conform caror legi, judecati, rationamente, dogme, etc tragi tu concluzia in baza careia pui aceasta intrebare, si anume ca as fi vinovat de ceva (a te dezvinovati implica prezenta unei vinovatii, ca altfel n-ai avea de ce sa te dezvinovatesti)?! Si apoi care sunt faptele care ma aduc in postura de vinovat?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

O sa vina o zi in viata ta cand vei ingenunchea inaintea lui Dumnezeu si iti vei cere iertare ca ai fost un indaratnic.Cred ca nici un om normal nu doreste sa indure chinurile iadului sau torturile, iazul cel de foc si pucioasa si despartirea totala de Dumnezeu.Iti spun ceva ma crezi ca in urma cu vreo cinci sau zece minute m-am gandit la tine? Eu nu cred in coincidente. Tu?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Pentru tine a gandi inseamna a fi indaratnic?!

''torturile, iazul cel de foc si pucioasa'' - intr-o lume imateriala astfel de elemente nu-si au locul

''despartirea totala de Dumnezeu''
As zice sa nu mai aberezi, sunt miliarde de oameni care n-au crezut niciodata in dumnezeu, eu si multi altii sunt despartiti total de el si nu ma chinuie lucrul acesta. apoi, nu cred ca esti tu in masura sa cataloghezi oamenii ca normali sau anormali ori sa faci aprecieri asupra caracteristicilor unui om normal, si, in nici intr-un caz normalitatea unui om nu tine de credintele acestuia.

''Eu nu cred in coincidente. Tu?''
Coincidentele exista fie ca tu crezi sau nu in ele, altfel nu exista acest termen care, in fapt defineste o anumita situatie/conjunctura sustinuta de altfel doar in baza unei realitati.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Observ ca de la un timp faci afirmatii tot mai deplasate, cu referire la ce o sa se intample in viata mea, actiuni ce urmeaza sa le fac. astea pe langa clasiscele dezvaluiri de atotstiutoare a vietilor fiecaruia si clasificarile dupa bunul tau plac ale unor elemente ca normalitatea, un exemplu mai recenta sau binele si raul, elemente ce nu detin o natura general valabila, aplicabila tuturor. Esti intr-o mare eroare iar actiunile tale demonstraza acest lucru.

| Dumnezău a răspuns:

Ati auzit,copii? O sa stati cu totii in fata mea,in genunchi.Iar apoi, va descurcati voi, ca va dez...vinovatesc imediat!

| EmaS explică (pentru chelstone):

Doream doar sa iti amintesc.Nu o sa iti mai spun, dar eu stiu acest lucru.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ma ajuta. Sunt tanar dar minunat nu sunt.

| EmaS explică (pentru William):

Cand Dumnezeu ne-a modelat in pantecele mamei, El a tesut o broderie aleasa.Chiar daca cineva nu te putea vedea, Dumnezeu a vazut fiecare detaliu din structura trupului tau.Asemeni unui tesator care brodeaza un model frumos in mai multe culori,si Dumnezeu ti-a intocmit venele, muschii, nervii ca sa fii unic si special.Tot Dumnezeu ne-a creat si personalitatea, structura emotionala.El are un plan cu fiecare dintre noi.Este un Psalm extraordinar 139. Tu mi-ai întocmit rinichii, Tu m-ai ţesut în pântecele mamei mele:
14 Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!
15 Trupul meu nu era ascuns de Tine, când am fost făcut într-un loc tainic, ţesut în chip ciudat, ca în adâncimile pământului.
Iov 10.8-9; Ecl 11.5;
16 Când nu eram decât un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi în cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele.