| anonim_4396 a întrebat:

Te gandesti daca acum se legalizeaza casatoria si adoptia intre homosexuali, te gandesti ca pe viitor o sa se accepte tot felul de monstri ai societati? Gandeste-te! Cum ar fi sa fie copilu tau violat si atunci persoana vinovata sa zica ca a facut dragoste doar fiind acceptat in societate ca pedofil.Vedeti voi ca Dumnezeu este real si fiecare regula incalcata duce la cate o monstruozitate? Cat crezi ca va mai dura pana sa fie acceptati si pedofili in societate?

Răspuns Câştigător
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mă simt atras de persoane de acelaşi sex — Înseamnă că sunt homosexual?

Nici pe departe!

Adevăr: În multe cazuri, atracţia faţă de persoane de acelaşi sex este trecătoare.

Şi Lisette, de 16 ani, care s-a simţit la un moment dat atrasă de o fată, şi-a dat seama de acest lucru. Ea spune: „La orele de biologie am învăţat că în corpul unui adolescent au loc mari fluctuaţii hormonale. Sunt convinsă că, dacă tinerii ar cunoaşte mai bine ce se întâmplă în corpul lor, ar înţelege că atracţia faţă de persoane de acelaşi sex poate fi temporară şi nu s-ar mai simţi presaţi să devină gay".

Toţi tinerii trebuie să decidă: fie să adopte punctul de vedere degradat al lumii referitor la sexualitate, fie să urmeze normele înalte stabilite în Cuvântul lui Dumnezeu

Dar dacă atracţia pe care o simţi faţă de o persoană de acelaşi sex nu este trecătoare? E o dovadă de cruzime din partea lui Dumnezeu să-i pretindă unei persoane care simte această atracţie să evite homosexualitatea?

Dacă ai răspuns afirmativ la ultima întrebare, ar trebui să ştii că un astfel de raţionament are la bază concepţia greşită că oamenii trebuie să dea curs impulsurilor sexuale. Biblia însă le conferă demnitate oamenilor arătând că ei pot alege să nu dea frâu liber dorinţelor sexuale nepotrivite (Coloseni 3:5).

Punctul de vedere al Bibliei nu este nerezonabil. Scripturile pur şi simplu îi îndeamnă pe cei ce se simt atraşi de persoane de acelaşi sex să respecte aceeaşi normă pe care trebuie să o respecte şi cei ce sunt atraşi de persoane de sex opus, adică ‘să fugă de fornicaţie’ (1 Corinteni 6:18). Adevărul este că milioane de heterosexuali care vor să respecte normele Bibliei manifestă stăpânire de sine indiferent de tentaţiile cu care s-ar confrunta. Şi cei cu înclinaţii homosexuale pot manifesta stăpânire de sine dacă doresc realmente să-i fie plăcuţi lui Dumnezeu (Deuteronomul 30:19).

| Narfundo a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Bun raspuns!

| Bogdan_9316 a răspuns (pentru Narfundo):

Multumesc!

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Subiectul nu are nici cea mai mica legatura cu religia, din contra este total paralele, indiferent de dorinta dvs. de a lega aceste doua subiecte cu ajutorul propozitiilor de legatura ca : "Dumnezeu este real si fiecare regula incalcata duce la cate o monstruozitate? ".
Pedofilia nu are legatura cu homosexualitatea asa cum nici homosexualitatea nu are legatura cu monstruozitatea. Putem sa construim societatea pe baza unor tipare stricte si a unor modele ideale, eliminand indivizii ce nu se potrivesc sau putem accepta indivizi din diferite categorii sociale, cu conceptii morale diferite, cu comportari diferite.

NOname
| NOname a răspuns:

Are you serious?!
...sau iar te-ai apucat de trolling?

Doi adulţi, indiferent de gen, când fac sex de comun acord, nu încalcă libertatea nimănui, nu încălcă nicio lege.
Pedofilia intra în cu totul altă categorie, actul sexual cu un copil considerându-se (şi fiind) un viol.
Nici nu se compară.
Foloseşte-ţi logica puţin (înainte să pui o întrebare)!

| Narfundo a răspuns (pentru NOname):

Eu vorbeam de homosexualii care adopta copii ca sa nu mai vorbesc de lesby care aveau acest drept de mult, vezi doamne ca ele nasteau copilu si aveau drept sa il creasca chiar daca locuiau tot cu femei.Ce sa ne ascundem dupa deget? Asta e adevaru si lumea devine tot mai haotica.Intrebarea este de ce? De ce avem nevoie ca sa devenim din nou normali? Un razboi, un Dumnezeu, o lege?

| NOname a răspuns (pentru Narfundo):

Eşti...hopeless.

NOname
| NOname a răspuns:

Întreabă-mă pe mine!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu sunt monstri, pur si simplu e o dereglare de ordin psihologic sau biologic, si instinctul de reproducere exista.
Violul presupune ca una dintre parti nu e de acord, asa ca tot e ilegal, deci ce zici tu nu-l scapa de inchisoare.
Cu casatoria nu am treaba, insa cu adoptia da.
Legile lui dumnezeu au fost create dupa legile oamenilor, pentru ca ei au creat tot. happy
Pedofilia nu cred, pentru ca se presupune ca pana la 18 ani nu ai discernamant, n-au ce sa legalizeze. Cererile bosorogilor? Nu prea cred.

| Narfundo a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-ai dat un raspuns care m-a facut sa cred ca esti de acord cu pedofilia si homosexuali. Uita-te cu atentie

| Mădă0611 a răspuns (pentru Narfundo):

Nup, uita-te tu cu atentie. Am zis ca nu am nimic impotriva casatoriei intre 2 homosexuali, dar sunt impotriva adoptiei de catre o astfel de familie, adica 2 tati, iar referitor la pedofilie, nici nu se pune problema de legalizare. O persoana sub 18 ani nu are discernamant, cum ziceam, asa ca e protejata de stat, mai mult decat trebuie, uneori.
App de discernamant si 18 ani, la multi ani! happy

| Alphawolf a răspuns:

Ma gandesc ca... cei ce sunt diferiti de tine tu ii numesti monstri. De ce? Convingerea religioasa este de vina!? Voi, religiosii, nu sunteti monstri, fiind spalati pe creiere? Si totusi sunteti acceptati in societate! Ma mai gandesc ca, obisnuinta inseamna normal pentru tine, si ca imaginatia te duce prea departe, iar ca ratiunea nu te ajuta mai deloc.

| Narfundo a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma adica tu esti de acord cu casatoria intre homosexuali? Hai inteleg o partida la betie si suparare cand nu crezi ca mai exista nimic bun, dar iti revii, iti gasesti o femeie si incepi o noua viata.Nu te casatoresti si nu adopti copii asa cum s-a legalizat mai nou.Ce sa zic inseamna ca esti de acord cu prostitutia, homosexualitatea, pedofilia si etc.

| Alphawolf a răspuns (pentru Narfundo):

Sunt drepturile lor. Nu poti sa le pui restrictii doar pentru ca sunt diferiti de tine daca ei nu incalca libertatea nimanui. Si ce este asa de anormal daca homosexualii si lesbienele detin dreptul de a adopta?
Referitor la pedofili ei sunt in alta categorie - ti-a explicat NOname.

| Alphawolf a răspuns:

Poti sa-mi argumentezi ca la casele de copii un anumit copil primeste mai multa atentie, intelegere, afectiune, etc decat daca este crescut de doi tatici?

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Logic ai perfecta dreptate. Judecand insa in contextul felului cum societatea judeca homosexualitatea, cel putin in prezent, apar probleme pentru copil.Cum va fi tratat in scoala de colegi?(majoritatea copiilor, in sinceritatea lor, sunt foarte rautaciosi). Crezi ca nu il va afecta? Din acest punct de vedere, problema cred ca este foarte delicata.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Il va afecta intr-o anumita masura. Depinde foarte mult de educatia primita, de cum poate face fata rautatii copiilor(oamenilor), dar si de mentalitatea oamenilor. Daca oamenii considera cazul o anormalitate, il vor barfi si il vor transmite copiilor ca pe o anormalitate(vezi
raspunsul lui @MentalDisorderAgain). Bine ai spus, este o chestie de prezent, pentru ca, pentru majoritatea oamenilor obisnuinta este normalul iar cu ce nu sunt obisnuiti este anormal pentru ei.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Corect, cat? uff...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Homosexualitatea este o deviatie genetica, sau o boala mai direct si nu un viciu, capatat pe parcursul vietii.Ma refer la homosexualitatea reala si nu la cea facuta pentru "a vedea cum este".Ea nu presupune monstruozitati si nu are legatura cu pedofilia, violul, etc. Nici subconstientul meu nu accepta, dar va trebui sa ma obisnuesc.

| Ben00 a răspuns:

Desi m-ai facut urat (si am sa te musc de nas), sunt de acord cu tine la intrebarea asta. Nu e vorba numai de viol al copiilor, le este violata si inocenta odata ce asista intr-un loc public la un sarut intre doi homalai. Ce-i raspunzi unui copil la intrebari despre casatoria intre homalai?

| Narfundo a răspuns (pentru Ben00):

laughing asa e. Te-am facut urat si acum am inteles ca am cazut la pace, dar pot sa stiu si eu de ce ai si tu numele Mental la inceput?=)

| tavadaresti a răspuns:

Nu va mai dura mult, deja se fac cartile la marile curti de justitie, va fi usor de introdus si la noi in Romania>apartinem de U.E

| Qinz a răspuns:

Traim deja intr-un sistem satanist care permite, avortul, homosexualitatea, si prostitutia.
Nu mai are mult pana sa se intample si asta. Dar avand o gandire evolutiva, oameni nu sunt altceva decat materie fara nici o valoare, sti pusti aia care si-au impuscat colegii si pe camera a zis ''uitati ce fata i-a dat evolutia, merita sa moara'', in colorado parca daca te uiti sigur gasesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Labyrinth a răspuns:

Dacă nu mă înşel există un site porno cu pedofili, dar trebuie să plăteşti ca să vezi. Nu prea mai e mult până când o să se legalizeze şi pedofilia, dar nu cred că s-ar schimba mare lucru. Dacă un om e pedofil el va acţiona şi ştiind că nu e legal ceea ce face. Un homosexual va fi homosexual şi fără să fie căsătorit cu iubitul lui. Asta nu se înţelege. Puţin îmi pasă de lege.