| unprietenaproape a întrebat:

Te spurci daca mergi la mort? Vreau sa aprind si eu o lumanare. ce scrie in biblie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Pomenile se fac pentru a fi iertat acel suflet de pacate" - nu e cazul ca Dumnezeu sa ierte ceva inexistent sau mort. Pentru Dumnezeu, un om mort e caz clasificat si judecat. Daca pana in clipa mortii a ajuns sa fie scris in cartea vietii, bine va fi de el, altfel nu va mai exista niciodata ca om sau ca inger. Dumnezeu judeca mortii in sensul ca starea lor este executarea judecatii nefavorabile pentru om care are efecte pe termen nedeterminat. Nici un slujitor al Lui Dumnezeu si nici Cristos nu s-a rugat pentru oameni morti. Dumnezeu nu rejudeca un caz sau o persoana decedata pentru ca toate faptele ei sunt facute de catre acea persoana pana moare. Cat timp este mort, un om mort nu mai face nimic. Dumnezeu iarta daca omul se caieste. Un om mort nu se mai caieste pentru ca este inconstient. Daca s-a cait cat timp era constient inainte sa moara, Lui Dumnezeu nu-i trebuie ore ca sa evalueze rugaciunea cuiva ci o evalueaza in timp ce este rostita de catre cel ce se caieste si se intoarce la Dumnezeu. Dumnezeu nu gandeste incet. Dumnezeu nu are la ce se mai razgandi cu privire la o persoana ca sa o rejudece odata ce a decedat. Dumnezeu nu uita faptele bune ale unei persoane pe care a clasificat-o si pe care a scris-o in cartea vietii. Dumnezeu nu are nevoie de pomeniri si de aduceri aminte pentru o persoana decedata. Odata ce a scris-o in cartea vietii, o persoana buna decedata ramane in memoria Lui Dumnezeu sau in cartea vietii pana va fi inviata sau readusa la viata de catre Dumnezeu prin Cristos. De aceea Dumnezeu ii spune omului prin Biblie ca tot ce face sa faca "cu toata puterea lui" cat timp este in viata pentru ca dupa ce moare nu va mai face nimic si pana si "planurile lui pier" odata ce devine mort. De aceea omul trebuie sa pretuiasca timpul cat este in viata si sa-L caute pe Dumnezeu cat timp este in viata pentru ca moartea poate veni uneori pe neasteptate si fara veste. Pentru o persoana rea "aruncarea" in "lacul cu foc" ( moartea a doua ) are loc in momentul mortii sau pana in momentul mortii. Aruncarea aceasta are loc prin NEscrierea unei persoane rele in cartea vietii. O persoana poate sa fie scrisa in cartea vietii chiar si pe patul de moarte dar acest lucru doar Dumnezeu il decide daca persoana in cauza se caieste si se intoarce la Dumnezeu din toata inima inainte de clipa decesului. Totusi pe patul de moarte putini oameni sunt scrisi in cartea vietii pentru ca pe Dumnezeu nu-L poate pacali nimeni prin cuvinte prefacute si fara o stare a inimii corespunzatoare. happy

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu te spurci. E bine sa mergi pentru a incuraja persoanele indoliate. Biblia spune ca mai bine sa mearga intr-o casa de doliu decat intr-o casa de petrecere.Eclesiastul7:2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Nu te spurci. E bine sa mergi pentru a incuraja persoanele indoliate. Biblia spune ca mai bine sa mearga intr-o casa de doliu decat intr-o casa de petrecere.Eclesiastul7:2." - bine ai grait. Am omis prima intrebare. Persoanele indoliate au nevoie de consolare. Si mortul este demn sa fie inmormantat in cinste si onoare prin care se arata respectul fata de persoana care a fost cel decedat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce crezi? Are vreun sens sa aprinzi vreo lumanare? Adica acel asa zis "suflet imaterial" mai are nevoie de lumina materiala de la lumanare ca sa vada pe unde zboara? Sau are nevoie de mancare si bautura materiala ( data de pomana sau gratuit ) "ca sa prinda putere" sa se lupte cu demonii care il trag spre "un iad" in timpul "zborului lui spre cer"? happy

| unprietenaproape explică (pentru anonim_4396):

Pomenile se fac pentru a fi iertat acel suflet de pacate

| anonim_4396 a răspuns (pentru unprietenaproape):

"Pomenile se fac pentru a fi iertat acel suflet de pacate" - totusi a pomeni pe cel decedat si exemplul sau bun pentru Dumnezeu constituie o incurajare pentru cei vii ca sa-i urmeze exemplul de ascultare supunere si loialitate fata de Dumnezeu creatorul omului. In Biblie Dumnezeu pomeneste numele unor oameni care I-au fost fideli si care merita amintiti chiar daca pomenirea din partea omului nu are nici un efect asupra celui decedat. Viitorul celui decedat este in mainile Lui Dumnezeu care decide ce va fi cu cel decedat. Energia vietii fiecarui decedat si a fiecarei vietati care moare se intoarce la Dumnezeu sau la Duhul Sfant care este peste tot pe Pamant si prin care Dumnezeu supravegheaza si mentine la functionare minima conditiile de viata de pe planeta Pamant pana cand va decide ca va fi timpul sa renoveze Pamantul si sa innoiasca fata Pamantului intreg pentru a putea fi transformat in paradis de catre oameni cu ajutorul lui Dumnezeu conform cu scopul initial al Lui Dumnezeu legat de planeta Pamant si de oamenii buni de pe el. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Macabeu s-a rugat pentru morti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Macabeu s-a rugat pentru morti!" - macabeii au trait in secolele II-I i.e.n. si au trait intre restabilirea Ierusalimului dupa exilul babilonian de 70 ani si viata lui Cristos pe pamant. Acea perioada a fost marcata de indepartarea natiunii Israel de Dumnezeu desi Ierusalimul a fost reconstruit, rebeliunea fata de Dumnezeu incepuse sa atinga cote mari fapt aratat in cartea Neemia. Astfel cei care au scris in acea perioada ( inclusiv Macabeu ) au scris carti apocrife ( neinspirate de Dumnezeu ) care nu sunt cuprinse in canonul biblic. De fapt si datarile profetice privind linia regala se opresc pana in anul 607 i.e.n. cand ultimul rege evreu Zedechia a fost chinuit si dus in Babilon. Am explicat mai sus motivele rationale pentru care este inutila rugaciunea pentru cei morti.

Daniel 9:24-27:"Şaptezeci de săptămâni sunt hotărâte pentru poporul tău şi pentru cetatea ta cea sfântă până ce fărădelegea va trece peste margini şi se va pecetlui păcatul şi se va ispăşi nelegiuirea, până ce dreptatea cea veşnică va veni, vedenia şi proorocia se vor pecetlui şi se va unge Sfântul Sfinţilor. Să ştii şi să înţelegi că de la ieşirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului şi până la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt şapte săptămâni şi şaizeci şi două de săptămâni; şi din nou vor fi zidite pieţele şi zidul din afară, în vremuri de strâmtorare. Iar după cele şaizeci şi două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El, iar poporul unui domn va veni şi va dărâma cetatea şi templul. Şi sfârşitul cetăţii va veni prin potopul mâniei lui Dumnezeu şi până la capăt va fi război - prăpădul cel hotărât. Şi El va încheia un legământ cu mulţi într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa şi prinosul şi în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii". - de aici reiese foarte clar ca Dumnezeu a prevazut ca evreii nu se vor intoarce cu adevarat la Dumnezeu dupa intoarcerea din exilul babilonian si dupa reconstruirea Ierusalimului si ca in cele din urma templul reconstruit va fi abandonat complet de Dumnezeu si va fi distrus dupa moartea lui Mesia ( Cristos ). Aceasta profetie s-a implinit in anul 70 e.n. cand Ierusalimul si templul a fost distrus de catre romani. Moartea lui Cristos a fost incadrata in mijlocul unei natiuni evreiesti apostate care il parasise pe Dumnezeu si care l-a condamnat pe Cristos la moarte asa cum avea sa se intample conform profetiei. Din citatul biblic din cartea Daniel se poate deduce ca pacea din Israel se sfarsise odata cu regele Zedechia si ca dupa intoarcerea evreilor din Babilon dupa cei 70 ani de robie aveau sa inceapa "vremuri de strâmtorare" si "fărădelegea va trece peste margini" adica rebeliunea fata de Dumnezeu avea sa inceapa sa se amplifice in randurile evreilor. In acele "vremuri de strâmtorare" adica pe timpul lui Neemia a fost reconstruit templul si zidul Ierusalimului. In cartea Neemia se arata starea spirituala in care se aflau evreii: erau amestecati prin casatorii cu natiunile din jur si erau unii care se impotriveau lucrarilor de reconstructie si care aratau lipsa de respect fata de inchinarea adusa singurului Dumnezeu adevarat si real. Evreii care s-au intors din captivitatea babiloniana au adus cu ei la Ierusalim conceptii si practici religioase din Babilon printre care cultul mortilor si credinta ca dupa moarte "un suflet imaterial si nemuritor" s-ar desprinde de trup.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Macabei

"Macabeii (în ebraică מכבים ori מקבים, Makabim ori Maqabim; Greacă: Μaκκaβaῖοι, /makav'εï/) au fost o familie de evrei patrioți din secolele II-I î.Hr., care au luptat pentru eliberarea Iudeei de sub dominația eleno-siriană seleucidă. În cinstea acestor evenimente Casa Judecății din Ierusalim (în ebraică בית דין ori Beit Din), numită și Sanhedrin, a ordinat pe lângă Purim, Festivalul Luminilor care poartă numele Hanuka și Festivalul Eliberării care poartă numele ebraic, Ieșua. Macabeii au stabilit o nouă dinastie regală și sacerdotală evreiască - cea a Hasmoneilor (ebraica: Hashmonaim) și au reușit să pună temelia unui nou regat independent al evreilor (sau iudeilor) pe teritoriul Palestinei istorice (Țara Israel) extinzând granițele Pământului lui Israel. Aceste granițe au dăinuit până în anii cuceririi romane și au redus influeța culturii elenistice și a iudaismului elenistic."

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracul de tine, cata confuzie este in capul tau si al aceluia care ti-a dat premiul. NU Dumnezeu judeca pe cei morti, se vede ca habar nu ai ce scrie in Biblie, iar daca NU Dumnezeu judeca omenirea atunci TOT CE AI SCRIS ESTE O TAMPENIE. Citeste Biblia sa nu mai scrii asemenea tampenii. Cei MANTITI, vor judeca restul omenirii, restul il descoperi tu in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"Cei MANTUITI, vor judeca restul omenirii" - vezi ca verbul a judeca inseamna si a cerceta sau a examina. happy

https://dexonline.ro/definitie/a%20judeca

"A EXAMINA o cauză sau o persoană în calitate de judecător și a da o hotărâre judiciară." happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Este corect ce spune dexul si ce am spus eu este corect, citeste Biblia si nu mai extrage citate de pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unprietenaproape):

"Pomenile se fac pentru a fi iertat acel suflet de pacate" - nu e cazul ca Dumnezeu sa ierte ceva inexistent sau mort. Pentru Dumnezeu, un om mort e caz clasificat si judecat. Daca pana in clipa mortii a ajuns sa fie scris in cartea vietii, bine va fi de el, altfel nu va mai exista niciodata ca om sau ca inger. Dumnezeu judeca mortii in sensul ca starea lor este executarea judecatii nefavorabile pentru om care are efecte pe termen nedeterminat. Nici un slujitor al Lui Dumnezeu si nici Cristos nu s-a rugat pentru oameni morti. Dumnezeu nu rejudeca un caz sau o persoana decedata pentru ca toate faptele ei sunt facute de catre acea persoana pana moare. Cat timp este mort, un om mort nu mai face nimic. Dumnezeu iarta daca omul se caieste. Un om mort nu se mai caieste pentru ca este inconstient. Daca s-a cait cat timp era constient inainte sa moara, Lui Dumnezeu nu-i trebuie ore ca sa evalueze rugaciunea cuiva ci o evalueaza in timp ce este rostita de catre cel ce se caieste si se intoarce la Dumnezeu. Dumnezeu nu gandeste incet. Dumnezeu nu are la ce se mai razgandi cu privire la o persoana ca sa o rejudece odata ce a decedat. Dumnezeu nu uita faptele bune ale unei persoane pe care a clasificat-o si pe care a scris-o in cartea vietii. Dumnezeu nu are nevoie de pomeniri si de aduceri aminte pentru o persoana decedata. Odata ce a scris-o in cartea vietii, o persoana buna decedata ramane in memoria Lui Dumnezeu sau in cartea vietii pana va fi inviata sau readusa la viata de catre Dumnezeu prin Cristos. De aceea Dumnezeu ii spune omului prin Biblie ca tot ce face sa faca "cu toata puterea lui" cat timp este in viata pentru ca dupa ce moare nu va mai face nimic si pana si "planurile lui pier" odata ce devine mort. De aceea omul trebuie sa pretuiasca timpul cat este in viata si sa-L caute pe Dumnezeu cat timp este in viata pentru ca moartea poate veni uneori pe neasteptate si fara veste. Pentru o persoana rea "aruncarea" in "lacul cu foc" ( moartea a doua ) are loc in momentul mortii sau pana in momentul mortii. Aruncarea aceasta are loc prin NEscrierea unei persoane rele in cartea vietii. O persoana poate sa fie scrisa in cartea vietii chiar si pe patul de moarte dar acest lucru doar Dumnezeu il decide daca persoana in cauza se caieste si se intoarce la Dumnezeu din toata inima inainte de clipa decesului. Totusi pe patul de moarte putini oameni sunt scrisi in cartea vietii pentru ca pe Dumnezeu nu-L poate pacali nimeni prin cuvinte prefacute si fara o stare a inimii corespunzatoare. happy

| alexandru0sorin a răspuns:

Man eu personal nu dar am auzit ca exista situatii si oameni care da. nu stiu exact ce scrie dar cred ca e in regula!