| Steregoi a întrebat:

Tefania 2:3:"Căutaţi pe Domnul, toţi cei smeriţi din ţară, care împliniţi poruncile Lui! Căutaţi dreptatea, căutaţi smerenia! POATE ( probabil ) că veţi fi cruţaţi în ziua mâniei Domnului." Nu spune ca "SIGUR veti fi crutati ( salvati )". Ce poate sa insemne asta?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu crezi ca, ar trebui ca taman la ora asta sa fii la biserica, daca esti cu adevarat o persoana credincioasa?
Mergi la biserica si asculta preotull, invata ceva de acolo, ori stai dupa slujba si pune toate intrebarile care te preocupa preotului!

| Steregoi explică (pentru Violleta2022):

Acum sunt intr-o cladire numita "biserica" si sunt multi oameni extaziati care au impresia ca primesc acum viata vesnica din imprejurimi. Problema e ca toti sufera de vreo boala si unii mor. La biserica se fac mai mult rugaciuni si slujbe iar cele cateva minute de predica la sfarsitul slujbei sunt prea putine. Ai stat tu sa-l intrebi pe popa prea multe? Si, daca da, a stiut sa-ti raspunda satisfacator?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Steregoi):

Schimba biserica si intreaba alt preot! sau mergi al o manastire ca ai sanse mult mai mari sa predici cat doresti, alaturi de calugari si sa discuti tot ce doresti, in materie de religie.

In Romania, sunt peste 27.000 de lacase de cult (biserici, paraclise, capele, case de rugăciune, sinagogi și moschei) si peste 15.000 preoti ortodocsi.
Cred ca te poti muta saptamanal la alta biserica sau manastire si discuta cu alt preot, pana gasesti unul care sa-ti placa cum iti raspunde.

daca acum esti la biserica, unde este smerenia?
Daca esti acolo, de ce nu asculti cu smerenie slujba si stai pe forumriui de socilizare? Ce fel de credincios te consideri daca tu stai pe internet in loc sa asculti la preot?
Nu crezi ca ceea ce faci contravine cu regulile smereniei si a credintei, la care te supui?

| Steregoi explică (pentru Violleta2022):

Sunt si aia niste oameni. Si eu sunt un om. Sunt oameni mandrii carora le place sa aiba privilegii speciale. Nu au timp de altii ca mine. La alte biserici e la fel. Pot sa fiu smerit ascultand ce spun niste oameni mandrii? Merg la biserica ca si cum merg sa stau in pat si sa scriu pe TPU. In plus mai fac putina plimbare si miscare. laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Steregoi):

Te asigur ca, calugarii sunt mult mai credinciosi, piosi si onesti decat marea majoritate a preotilor!
Mergi la manastiri si discuta cu calugarii, vei avea surpiza sa ai raspuns si lamuriri la toate intrebarile si nelamuririle tale.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vii sa ne tii lectii de religie, cand tu insuti trisezi?
In loc sa stai la slujba atent si smerit, stai pe TPU?
Mi se pare fatarnicie/ prefacatorie ceea ce faci!

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti probabil din prorpia-ti experinta de ratat!

| Steregoi explică:

Ai bagat in cap prin proprii tai ochi intrebarea mea. laughing

| Steregoi explică:

Am mai multe de spus decat ai tu ce zici ca ai. Noroc ca acel cap e ca un recipient unde intra nelimitat informatii. laughing

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Steregoi):

Steregoi, nu-i baga in seama.
Lasa-i in treaba lor sa zica ce vor ei, nu are rost sa le acorzi atentie.
"Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor"
Matei 10-22, Veţi fi urâţi de toţi din pricina Numelui Meu, dar cel ce va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

| RoxanaY a răspuns:

Inseamna ca in "Ziua maniei Domnului", adica in ziua cand Dumnezeu va incheia socotelile cu lumea asta pacatoasa si inclusiv cu liderul ei, satana, poate "nezazul" va fi scurtat, sau poate vom fi rapiti la cer, nu stiu ce planuri are Dumnezeu, dar oricum o solutie este pregatita.

Important este sa ne rugam pentru ca ziua aceea sa nu ne prinda total nepregatiti.

Dumnezeu ne sfatuieste sa ne rugam ca momentul acela sa nu cada iarna, sau intr-o zi de Sabat, ca va fi foarte rau, atunci, pentru noi.