| Eriii a întrebat:

Teoretic dzeu sustine incestul daca suntem toti copiii lui. Gen daca nu planuia ca oamenii sa fie niste mamifere care se inmultesc de ce a mai facut vaginul si penisul? Daca le-a facut inseamna ca a fost voia lui ca noi sa facem sex pentru a reproduce deci nu avem niciun pacat stramosesc. Si mi se pare ca tot ce a facut sarpele ala a fost sa ii faca pe Adam si Eva sa realizeze asta. Religia n-are niciun sens.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fapt cain pleacă în sălbăticie și îți întâlnește femeia care are și ea familie, evrei nu au negat niciodată ca exista și alți zei, ei aveau mai mulți zei dar când sa editat biblia sa modificat asta, pentru a uni evrei în același credința, evrei așteptau un mesia care nu a venit o afirma și Pavel.

| sierra1 a răspuns:

"dzeu sustine incestul daca suntem toti copii lui"

interesant punct de vedere! Like!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Interpretarea cu păcatul strămoșesc nu rezultă din biblie. Religia creștină nu este unică.

| Eriii explică (pentru sadrian46):

Sunt constient de asta, dar asa a spus profesorul meu de religie si alti oameni. Scopul intrebarii acesteia a fost mai mult pentru ca enerva genul ala de persoane.

| sadrian46 a răspuns (pentru Eriii):

Nu ai cum să enervezi pe cei ce cred asta fără să judece. Religia se bazează pe dogme, nu pe știință. Profesorul de religie te învață dogma religioasă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine ai venit pe tarimul celor care gindesc! Vezi acum exemplare ca tovarasul Pocait01 care vin cu absurditati care se bat cap in cap cu esenta dumbniedzaului biblic, si anume omniscienta si omnipotenta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Brain.exe stopped working
(Asta dacă ți-a funcționat vreodată)

Incestul are o definiție extrem de clară. E vorba de împreunarea unor rude biologice până la un anumit grad). Când se folosește expresia "copiii lui Dumnezeu" se face referire la faptul că suntem creația Lui. N-are nicio treabă una cu alta.
Da, a fost voia Lui să existe relații intime între oameni, dar asta n-are nicio treabă cu păcatul strămoșesc. Ăla nu se transmite prin sex ci prin faptul că suntem de aceași natură umană cu Adam. Cu alte cuvinte nu pentru că părinții noștri s-au înmulțit avem noi păcat strămoșesc ci pentru că pur și simplu suntem oameni așa cum Adam a fost om. Suntem, într-un fel, Adam. "Șarpele" ala a fost diavolul și ce a făcut a fost să-i înșele fiindcă diavolul și-a dorit dintotdeauna că omul să moară.

| IceRope a răspuns:

Teoretic, cred că vizionezi prea multe filme greșite. Practic, ești o greșeală.

| Robert2526 a răspuns:

Evident ca religia nu are niciun sens. Dumnezeu nu exista si nici alt zeu!

| Pocait01 a răspuns:

Cei ce se încred în Salvator sunt ca și copiii Lui înfiați. Gal. 4:4-7

Înmulțirea între oameni a fost o binecuvântare(Gen. 1:22), dar de la cap. 6 încolo a genezei observăm degradarea omului într-acolo încât Dumnezeu a trebuit să pună limite în procesul înmulțirii(acum înțelegem ce face incestul d.p.d.v. științific, dar atunci a trebuit o intervenție din partea lui Dumnezeu).

Sarpele i-a făcut să realizeze ce? Că refuz să cred că tu ai ajuns la concluzia că șarpele i-a făcut să realizeze că trebuie să facă sex ca să se înmulțească. Nu de alta dar asta reiese din cum ai scris.

| Eriii explică:

Ok deci ca sa stiti, nu sunt prost si intrebarea asta era pusa jumatate pbn, jumatate nu. Mai mult am scris asta ca sa vad ce vor spune "crestinii" astia inraiti de il fol pe dzeu ca scuza pentru orice ****. Eu sunt ateu dar tot respect religia crestina si multi crestini, in afara de cei pe care i-am mentionat mai devreme. Rostul chestiei asteia a fost pentru a arata oamenilor de genu(printre care ironic se numara si proful meu de religie) ca ce spuneti si credeti uni se bat cap in cap. Multumesc persoanelor care au stat sa imi explice de ce gresesc si sa imi dea chiar si surse, totusi.

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Păi, după cum spune religia, primii oameni au fost Adam și Eva care la rândul lor au făcut copii. Și aici se oprește Biblia. Dar, daca ne întrebăm, cei doi copii cum au făcut alți copii la rândul lor dacă nu prin incest?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Avrămuţ_Alexandru_George_1985):

Relația între rude apropiate n-a fost din totdeauna considerată incest. Incestul presupune riscul moștenirii unor defecte genetice și n-a fost cazul în generațiile de după Adam. Defectele genetice au apărut în timp, încetul cu încetul și au ajuns periculoase în momentul în care Israel a primit Legea (și odată cu ea interdicția incestului)

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns:

Foarte bună întrebare