| Genesis2014 a întrebat:

Ti-ai pus vreodata intrebarea,de ce?
-biblia contine cuvantul sange de mai multe ori decat iubire,iertare,frumusete la un loc?
-de ce biblia ne indica mai mare preocupare pentru un barbat care face sex cu o femeie in timpul ciclului,decat
sa condamne pedofilia si violul (uneori fiind chiar incurajate)
-de ce slujitorii religiosi ne indeamna(sugestioneaza negativ) sa credem in tortura nesfarsita in viata de apoi,pentru cei care
nu cred ceea ce indeamna ei sa credem?
-de ce slujitorii religiosi (iudeo-crestini in special)
ne indica sa credem intr-un Dumnezeu atotputernic,dar au necesitatea unor fonduri de bani pentru
as putea face,,munca"in acest sens?
-de ce ne este,,indicat"sa credem in niste scrieri a unor oameni obscuri,anonime,
traduse de mii de ori,falsificate,scrise in niste limbi vechi pe care nimeni nu le-a mai utilizat de mii de ani?
-de ce ni se indica clar in biblie ca femeia este inferioara barbatului?
-de ce ni se indica in biblie ca detinerea altor oameni este OK,si cum efectiv Dumnezeu
ofera sfaturi despre cum sa vinzi pe cineva in sclavie?
-de ce credeti ca in timpul miilor de ani,au curs rauri de sange a milioane de oameni,datorita sistemului religios
si acestea s-au infaptuit in numele lui Dumnezeu?
-de ce iudeo-crestinismul este impartit in sute de culte,fiecare aplicand o alta,,teorie"privind credinta?
-de ce ni se indica in iudeo-crestinism ca Dumnezeu este omnipotent,totusi ni-l prezinta cu emotii umane
precum ar fi ura,gelozia,razbunarea,indemnarea la crima,dualitatea,etc?
-de ce ni se prezinta povesti antice care indica arderi de copii,comenzi de taieri de nou nascuti in bucati
si toate la comanda lui Dumnezeu,si toate acestea pentru a rezolva niste,,probleme"cu toate ca este omnipotent?
-De ce,cu toate ca este demonstrat ca fiind o clasa parazita,popii,pastorii,predicatorii,sunt in continuare
adulati si credibili,cand de fapt in realitate nu sunt si nici nu vor putea fi vreodata nici o legatura intre om si Divin?
deoareece aceea,,legatura"a fost,este si va fi numai personala si nu necesita plata in bani!
-De ce se poate crede ca Divinul absolut poate condamna la moarte cu pietre un simplu om,numai fiindca a strans
o mana de lemne intr-o zi de sabat? Adevarata Divinitate poate fi asa de ilogica?
-De ce se poate crede ca Divinitatea poate indemna sa fie ucise toate femeile si toti barbatii dintr-o comunitate,
in afara de pruncii de parte femeiasca,si fetele care nu au cunoscut impreunarea cu un barbat? Indiferent de situatie,
poate fi Divinitatea adevarata asa de ilogica?
-De ce se poate crede ca Divinitatea poate indemna(indiferent de cauza) la a ucide oameni si a fi taiati in bucati cu
ferastraie, cu securi si cu topoare, cu scopul razbunarii?
Poare fi Divinitatea asa de cruda?
-De ce se crede ca Divinitatea poate trimite 2 ursi sa sfasie 42 de copii,doar din motive ca acei copii au facut o gluma?
Poate fi Divinitatea asa de ilogica?
-De ce se indeamna a crede ca Divinitatea (indiferent de motiv)indeamna la crime in masa,copii,prunci,camile,magari,boi, oi?
si toate acestea doar fiindca au alt mod de a gandi?
-De ce se poate crede ca Divinitatea ar ameninta un om ca daca nu-l asculta ii va da nevestele altora ca sa se culce cu ele?
-De ce ni se indica injositor ca Divinitatea poate ameninta ca arunca cu balega in fata pentru niste idei fara logica?
Poate fi adevarata Divinitate asemuita asemenelor,,comportari"idioate?
-De ce,,lucratorii"bisericesti nu indica si nu dezvolta pasaje din biblie unde este descris cu lux de amanunte un Dumnezeu
care ucide,instiga la crime in masa,violuri,pruncucideri?
-De ce umanitatea este sugestionata a crede ca,credinta trebuie manifestata numai si numai prin religie? simplu.,,lucratorii"
religiosi(popi,pastori,predicatori) si-ar pierde meseria,care de fapt nu are absolut nici o legatura cu adevarata Divinitate
a universului!
-De ce politica se foloseste de sistemul religios datorita influentei pe care o are asupra populatiei
si la randul ei si sistemul religios se foloseste de sistemul politic pentru asi insusii
sume de bai,privilegii, terenuri, scutiri de taxe?
De ce in anii electorali se aloca sume imense de bani (ultimul guvern:130.000.000 E )pentru cultele religioase
si acesti bani cresc de fiecare data cu fiecare alegere electorala?
De ce este Romania singurul stat din Europa(impreuna cu Grecia) care subventioneaza biserica,cu toate ca
Romania se situeaza pe ultimele locuri a nivelului de trai?
Au acestea vreo legatura su Divinitatea?
-Si TOATE acestea descrise pana acum,pot fi exemplificate prin biblie si altele chiar demonstrate prin,,relatiile"popilor, pastorilor, cu turmele de credinciosi!
-De ce?

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In Noul Testament nu mai apare cuvantul sange, insa apare de multe ori iubire.

| Genesis2014 explică (pentru Filip23):

Aaaa,să intelegem că YAHWE s-a schimbat in,, comportament''!

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că e un bullshit spre controlarea maselor primitive.

| MissHalcyon a răspuns (pentru NOname):

Ah direct la tinta. Cateodata pur si simplu te iubesc, NOname hehe.

| NOname a răspuns (pentru MissHalcyon):

Câteodată mă iubesc şi eu.hee hee

| Zenithf a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu, daca exista, nu are nicio legatura cu invataturile oamenilor. Religia =/= credinta, religia este creata pentru manipularea maselor.

| OnuOnulică a răspuns:

Deoarece aceste pacaturi sunt din ce in ce mai mari si de aia.
Dumnezeu nu a vrut sa se intampla asa dar din pacate asta e...

| Genesis2014 explică (pentru OnuOnulică):

,,pacaturi''? mai mine zis rahaturi!

| Kalla a răspuns:

Biblia povesteste cum erau persoanele acum cateva mii de ani. Daca povesteste ceva nu inseamna ca e si de acord. Daca tu povestesti despre un copil care a fost ucis nu inseamna ca esti si de acord cu asta.

| Genesis2014 explică (pentru Kalla):

Ceea ce ai scris tu nu are nici o legatura cu Dumnezeu, ci DOAR cu oamenii.
Ce am intrebat eu de fapt a fost cum de ceea ce ni se prezinta a fii Dumnezeu din biblie, poate fi si logic descris?