| doctorandus a întrebat:

Știați că poți fi ateu și profund religios? Taoismul, budismul, confucianismul și șintoismul nu au dogme despre existența zeilor, deci credincioșii lor sunt liberi să fie atei.

Sau că poți crede în Dumnezeu dar să nu fii deloc religios? Dumnezeu este și concept filosofic, nu doar religios.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pai pentru ei zeii sunt cum sunt pentru noi ielele, paparudele, zburătorul.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Despre crestinismul ateist ce parere aveti?

| anonimg a răspuns:

A fi religios înseamnă a fi practicant în credința și religia pe care o ai.
A fi spiritual înseamnă a crede în ceva dincolo de natura umană, dar la care umanul poate ajunge.
Deci eu cred că sunt mulți oameni care cred în Dumnezeu sau în altă formă de viață, dar care nu au nicio manifestare față de credința lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta pare mai degraba a ceva care ar putea face parte dintr-o rubrica "stiati ca" (ironice primele 2 cuvinte), nu pare neaparat o intrebare. Multumim de informare, eu nu stiam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Ateu, dar spiritual vrei sa zici.

| doctorandus explică (pentru anonim_4396):

Au povești folclorice cu zei, dar religia lor nu le cere să creadă-n zei.

| doctorandus explică (pentru RAY):

Multe dintre cele optsprezece Puranas ortodoxe îl menționează pe Buddha într-o lumină mai puțin favorabilă. Aceștia prezintă nașterea lui Buddha ca o stratagemă a Zeului Suprem Vishnu pentru a corupe demonii și pentru a-i îndepărta de învățăturile vedice. Numai conducându-i să se rătăcească cu învățăturile lui, demonii ar putea fi distruși. Această credință este uneori asociată cu Asura din Tripura (cele trei citadele), precum și cu alte. Literatura de la Societatea Internațională pentru Conștiința Krishna, pe de altă parte, susține că Krishna a luat aspectul unui lider religios ateu din bunăvoință, pentru a-i păcăli pe atei să se închine lui Dumnezeu (adică lui însuși).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Gautama_Siddhartha

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Pai pentru ei zeii sunt cum sunt pentru noi ielele, paparudele, zburătorul.

Răspuns utilizator avertizat
| AG777 a răspuns:

Pai eu de ex cred ca o fiinta cu mult superioara noua a creeat universul, nu cred insa in religii, pentru ca nu imi pica bine sa stiu ca un Dumnezeu candva se razbuna pe adeptii sai si acum ne indeamna sa fim ceea ce el nu a fost in vechiul testament.

| Nickniky a răspuns:

Nu.Pentru ca nu cel ce filozofeaza despre Dumnezeu crede in Dumnezeu ci cel ce inplineste poruncile Lui si face voia Sa.Crede in Dumnezeu doar cel ce a primit darul credintei de la Dumnezeu pentru ca credinta este un dar de la Dumnezeu. Poti fi profund religios practicand religiile pe care le-ai enumerat dar asta este ca si cand ai fi foarte religios in propria-ti prostie.