| anonim_4396 a întrebat:

Știe careva de unde pot cumpăra o armă de foc? Vreau să mă sinucid...
Deci aveți idei?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, sentimentele tale sunt normale in momentele de cumplita singuratate, dar intreaba-te, le vei lasa sa preia controlul? Esti gata sa iti iei viata la 20 de ani, 20 nu 45, nu 65, nu 85, ci la 20 de ani, cand ai trait abia cativa ani si ai trecut de perioada adolescentei, esti gata sa renunti la tot pentru o perioada anume din viata ta? Nu am spus pentru viata ta grea, ci am spus pentru o perioada din viata ta, toate aceste momente sunt trecatoare, vor pleca, si vor veni altele, si bune, si mai putin bune. Tine minte urmatoarea propozitie ''Nu aborda solutii permanente pentru probleme temporare''

Https://www.youtube.com/watch?v=ztVOiQ-6g8A&ab_channel=a7tv

Acest om nu are ambele maini, are o sotie si 3 copii, o sotie care il iubeste nespus de mult, este plin de fericire si de entuziasm pentru Dumnezeu si pentru viata.
Esti mai dezavantajat ca el? Tu ai putut scrie singur acest mesaj pe TPU, te-ai imbracat singur de dimineata, ai mancat singur, ai putut sa tii paharul de apa in mana, poti sa mergi unde doresti, poti sa calci pe iarba de dimineata, ai ochi, poti sa vezi cerul, culorile apusului si ale rasaritului.
Poti auzi ciripitul pasarilor, vantul care trece printre copaci, ploaia linistita din timpul noptii.
Stii unde este problema? Ai ochi, dar nu vezi, esti orb, nu vezi cat de binecuvantat si privilegiat esti.
Daca doar stai in casa si spui ''vaiiii ce probleme serioase si grave am, de ce eu, de ce mie, de ce eu sufar asa'''
Si nu vezi ca oameni fara maini, fara picioare, sunt plini de viata si bucurie, fa schimb cu ei, cum te-ai simti? La fel.
Fa schimb cu un milionar in euro, cum te-ai simti? La fel.
De ce?
Pentru ca problema ta este de perspectiva, nu problemele infinit de grele din viata ta, nu vei fi fericit niciodata, stii de ce?
Pentru ca esti orb, daca iti dorest doar ce NU ai, ce se intampla? Intotdeauna va fi ceva ce nu poti avea, si vei fi nefericit, sa zicem ca ai primi intreg pamantul cadou, doar al tau, mai exista si soarele, si luna, si stelele, si galaxiile, Quasarii, etc.
Marcu 8:18, Domnul Iisus spune ucenicilor '''Aveţi ochi şi nu vedeţi? Aveţi urechi şi nu auziţi?''

Diavolul intotdeauna te face sa te uiti la ce au altii, si nu te lasa sa te uiti la ce ai tu.
Dar te pune sa te uiti la problemele tale, si nu te lasa sa te uiti la ce probleme adevarate au altii.

Stii cu certitudine ca vei merge in rai?
Ti-ai predat viata Domnului Iisus Hristos? L-ai acceptat vreodata pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal? Te-ai intors la Dumnezeu din tot sufletul? Esti mantuit? Daca raspunsul este ''Nu'' dragul meu prieten, vei afla intr-o secunda dupa ce vei lua fatala decizie de a te sinucide, care sunt adevaratele probleme, pentru ca vei merge in iad, de unde nu te mai poti intoarce niciodata, iti vei dori sa iti dai si sufletul doar sa mai fii din nou pe pamant o ora, dar din chinurile iadului nu mai exista cale de intoarcere, tu trebuie sa intri in relatie cu Dumnezeu, nu cu Satana. Tu faci voia Diavolului daca te sinucizi.
Si daca esti mantuit, te intreb, ce ar vrea Domnul Iisus sa faci?

Iti voi spune o intamplare reala.
Imi pare rau ca nu imi aduc aminte numele lui sau a mamei lui, dar rog persoanele care stiu intamplarea, sa imi spuna numele lor.
In America, in perioada razboiului, o mama avea 2 fii, acestia au fost luati in armata si unul dintre ei a murit, intamplarea s-a mediatizat iar statul a dat ordin sa i se aduca cel de-al doilea fiu, o echipa a pornit in cautarea lui, l-au gasit intr-un final, dar in incercarea de a-l scoate din front a fost nevoie sa moara inca 8 oameni din echipa salvatoare, comandantul echipei i-a spus acestiu baiat in timp ce alergau, ''noi ne-am dat viata sa sa o salvam pe a ta, fie ca viata ta sa conteze si nu-ti bate joc de ea, fa-o sa conteze, fa sa merite sacrificiul facut de noi.''

Cum ar fi fost daca s-ar fi scris despre acest baiat in ziar la 4 ani distanta de momentul in car a fost salvat '' S-a sinucis din cauza unei relatii nereusite in dragoste''.
Cei 8 soldati care au murit incercand sa-l salveze pe el, ce ar fi spus? Tu, daca erai sotia unuia dintre acei soldati, daca erai sora lui, daca erai mama lui, tatal lui, fratele lui, ce ai fi spus despre acel baiat salvat? A meritat sacrificiul facut?

Cand Iisus Hristos si-a dat viata din dragoste pe cruce pentru tine si pentru mine, ne-a spus aceleasi cuvinte '' Eu te iubesc, si imi dau viata pentru a-ti plati datoria pacatelor tale si a-ti da o viata noua, a te mantui, fa sa conteze viata ta pe acest pamant, lasa ceva in urma ta, spune-le altora despre Mine si despre sacrificiul facut pentru ei''

A meritat ca Iisus sa moara? A meritat faptul ca Dumnezeul care a creat cerurul si pamantul sa fie batut, scuipat, cu barba smulsa, biciuit, palmuit, injurat, blestemat, sa i se bata cuie in maini si in picioare, sa fie atarnat aproape gol inaintea lumii pe o cruce romana, a meritat? Raspunde-ti singur la intrebare draga prietene, si daca vrei sa raspunzi afirmativ, nu lua decizia suicidului, este cel mai rau lucru pe care il poti face, pentru ca odata luata aceasta decizie, ea nu mai poate fi schimbata, si ai pierdut tot, absolut tot. La 20 de ani, pentru singurul motiv ca, inca, si subliniez, inca, circumstantele din viata ta nu sunt asa cum vrei tu, dar sunt temporare, fiecare avem in viata momente si momente, dar Iisus spune :
Ioan 16:33
V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri, darîndrăzniţi, Eu am biruit lumea."

Iisus nu a spus ca va fi intotdeauna usor, vor mai fi si gropi, vor fi si drumuri line, dar Iisus ramane langa noi si ne tine de mana, nu ne lasa singuri.

Evrei 13:5-6 ''căci El Însuși a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi."

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Hristos te iubeste ca copii de copii, handicapati, orbi, le iubeste mult

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ține-te de nas și nu respira pe gură.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cine vrea sa se sinucida cu adevarat nu-si expune dorinta in public.

| Apokales a răspuns:

Idei am. Nu ca as fi avut planuri. Insa nu le pot expune pe site pentru ca mi-ar sterge postarea si, probabil, mi-ar bana contul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merită, Dumnezeu te iubește prea mult.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Stai cuminte

| Teo29 a răspuns:

Ce motive ai?

| badpanda a răspuns:

Nu mai manca vreo 90 de zile. Este metoda cea mai ieftina.

| Rihanna20B a răspuns:

Nu o face. E păcat și nu poți scăpa din flăcările iadului. Mai bine te rogi să primești putere. Dumnezeu e singurul care are dreptul să-ți ia viața

| ioanabanana8738957 a răspuns:

Dacă tot te sinucizi iuliane, vinde ți înainte organele mai de preț sa ți ajuți familia, singurul lucru bun pe care l poți face cu viața ta mizera, lepra a societății moderne ce ești.

| mentholinks a răspuns (pentru ioanabanana8738957):

Daca i-ai suge pla nu s-ar mai sinucide.

| ioanabanana8738957 a răspuns (pentru mentholinks):

Ti se pare cumva ca seman cu mă-ta în vreun fel și nu stii cum s o spui?

| mentholinks a răspuns (pentru ioanabanana8738957):

Pai nu-ti place sa o sugi?

| ioanabanana8738957 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai maica-tii nu i place?

| mentholinks a răspuns (pentru ioanabanana8738957):

Poate ii place, nu stiu. Dar e pacat sa nu o sugi daca iti place.