| Marria_Ana_1992 a întrebat:

Știe cineva dacă in România există magazine ce țin de wicca, magie? Ocultism nu m-am exprimat prea bine dar sper ca înțelegeți la ce m-am referit

Răspuns Câştigător
| Sigfrid a răspuns:

Caută pe google "magazin ocult românia și găsești tot ce vrei.
Daca vrei neaparat sa te duci pe acest drum, te-aș sfatui sa te duci spre hermetism, alchimie si cabala. Acolo e intelepciu ea si puterea adevarata, nu in vrajitorii marunte, precum wicca.

| Marria_Ana_1992 explică (pentru Sigfrid):

Eu am ales wicca deoarece ma simt super apropiata de natură.Nu am mai auzit de hermetism, îmi poți spune ce este?

| Sigfrid a răspuns (pentru Marria_Ana_1992):

Hermetismul este o forma de magie a cărui fondator se zice ca ar fi fost Hermes Trismegistos.
Se refera, printre multe alte, si la controlul elementelor.
Franz Barton are o carte pe tema asta pe care cred ca o poti gasi si in pdf.

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Exista occult-shop-uri romanesti pe net.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Magia e dragostea lui Dumnezeu, ce vrei mai mult? Restul sunt minciunile de catre diavol.

| Marria_Ana_1992 explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Wicca,a fost religia stră, stră, sta bunicilor tai.Aceasta religie slujeste natura,pământul ce ne dă roade,soarele căldură și lumină, luna lumină noaptea, apa de băut, focul ne încălzește când ne este frig, aerul il respiram

| SG1995 a răspuns (pentru Marria_Ana_1992):

Wicca e o prostie neo-pagana, cum a zis userul de mai sus, cauta forme mai profunde ale ocultul, apropos pagani nu erau wiccani, chestia asta e o aberatie.

| Sigfrid a răspuns (pentru Marria_Ana_1992):

Wicca a aparut in secolul trecut. Ea doar ă preluat elemente de vrăjitorie si samanism de la civilizațiile mai vechi

| HeillÓðinn a răspuns:

Intoarce-te la Origini, la Starea Primitiva, astfel fiind Libera sa nu te numesti practicanta "wicca", "samanism" sau orice alte denumiri cauzale. Practicile sunt destule, n-ar trebui sa te limitezi doar la asa ceva.

Pentru documentare:

http://www.anticariat-esoteric.ro/

Cat despre site-uri cu materiale propriu-zise, pentru altar, divinatie si ritualuri, site-urile romanesti nu ofera o gama satisfacatoare, de asta prefer sa nu-ti recomand niciunul pentru ca niciunul nu-i recomandabil.