| sabin89 a întrebat:

Timp de trei ani și jumătate, cât a predicat, Isus unde stătea? Unde dormea nopțile; mai ales iarna?

28 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Stătea pe la diferiți simpatizanți: în casa lui Lazăr, Zacheu și mulți alții. Dormea și sub cerul liber deseori.
Dar primirea de oaspeți în acele timpuri era lege, era ceva obișnuit în Orient.

| sabin89 explică (pentru anonimg):

Gândește-te și la următorul aspect. El nu umbla singur, apostolii îl urmau. Deci, unde poposea trebuia să fie loc pentru mulți. Și hai zicem că asta se putea de câteva ori, dar aici discutăm de trei ani și ceva. Și nu s-a învârtit într-un perimetru restrâns, ci a străbătut țara în lung și-n lat. Asta ar presupune ca simpatizanții să fi fost răspândiți peste tot în țară. Dar grupul de simpatizanți, cel puțin în prima parte, era destul de restrâns, abia atunci se forma.

| Yuoia a răspuns:

Mai ales iarna?
Ce si cat ai citit? Si de unde? Ori ai auzit si tu...
Iarna nu exista acolo unde predica el. Adica in Palestina.

| sabin89 explică (pentru Yuoia):

Totuși, Palestina nu e la ecuator. Iernile sunt ceva mai reci și la ei, mai ales noaptea. De asta unii se îndoiesc că păstorii ar fi putut fi pe câmp cu oile în luna decembrie. Dar, lăsând la o parte aspectul ăsta, unde stătea, unde dormea? Că nu e vorba de două-trei zile sau o săptămână, ci de peste trei ani. Nu e o întrebare tendențioasă și nici răutăcioasă, ci pur și simplu încerc să-mi explic.

| Yuoia a răspuns (pentru sabin89):

Nu doar la ecuator e cald. In Italia de exemplu, in Roma unde am cunostinte (italieni, nu romani), imi spun ca iernile nu au temperaturi sub 13-15 grade si ca daca ar cobori la 10 ei ar muri de frig.
Fiind el recunoscut ca fiul Domnului era primit si hranit in casele oamenilor. Dar dormea si pe dealuri (se zice in noul testament) si manca din fructele copacilor intalniti.

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

"Iarna nu exista acolo unde predica el."

Saptamana asta la Ierusalim sunt 2-3 grade noaptea, iar ziua maxima e de 6-11 grade. Cel mai probabil nu sunt cele mai mici temperaturi din iarna asta. Bineinteles ca este iarna si acolo. Uneori chiar ninge.

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

"in Roma unde am cunostinte (italieni, nu romani), imi spun ca iernile nu au temperaturi sub 13-15 grade si ca daca ar cobori la 10 ei ar muri de frig."

Ori sunt ei complet imbecili, ori tu analfabeta functional.
Saptamana viitoare la Roma ziua vor fi intre 10-12 grade, iar noaptea minima intre minus 2 si 0 grade. Deci cunostintele tale vor muri. R.I.P. laughing

| giuliamrc a răspuns (pentru Yuoia):

Ce? Cum sa nu fie temperaturi mici in Italia? Hai ca e bună? Locuiesc in Roma si e un ger aici, ca in România. Caută si tu pe net meteo Roma si vezi maximele si minimele, si te convingi singur? Macar sa fie aici peste 10 grade mereu...

| Yuoia a răspuns (pentru giuliamrc):

Asa mi-au spus ei. Eu nu sunt badanta sa stau in Roma.

| Yuoia a răspuns (pentru Holiday):

Serios, ninge in Ierusalim?
Ei bine, Dumnezeul vostru a facut o minune.
Evreii plecati din Romania, revin in tara doar ca sa le arate zapada copiilor si nepotilor.

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

"Serios, ninge in Ierusalim?"

Ce crezi, uneori ninge.

"Ei bine, Dumnezeul vostru a facut o minune."

Care Dumnezeu? Care "nostru"?

"Evreii plecati din Romania, revin in tara doar ca sa le arate zapada copiilor si nepotilor."

Da, sigur. Cine vrea sa vada zapada, fix in Romania vine...laughing

| pacatosulBogdan a răspuns:

Iisus Hristos nu a avea un loc al Sau unde sa stea! Chiar El spune: "Pasarile cerului au cuiburi si vulpile au viziuni, dar Fiul Omului nu are unde sa-si plece capul" - Matei 8:20
Hristos a imbratisat conditia umana (Malraux) a unui om sarac, fara un loc al sau, fara adapost, inca de la nastere cand mama Sa trebuia sa-L nasca si nu se gasise loc pentru ei. Asa ca un sarac si un osandit sa se poata identifica cu El si sa creada in El.
Iisus Hristos a fost un pelerin si un om sarac desi era si este Dumnezeu atotputernic. Parintele Nicolae Steinhardt il numeste "saracul atottiitor" in cartea sa "Daruind vei dobandi".
Numele Mantuitorului se scrie corect asa: Iisus, cu doi de i, nu ca sectantii cu un singur i!

| sabin89 explică (pentru pacatosulBogdan):

Răspunsul de mai sus era pentru tine. Din greșeală l-am direcționat spre Pocăit01.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Ai intrebat unde statea Iisus! Nu stii ce ai intrebat?! E logic ca daca nu avea unde sa stea, atunci petrecea noptile noptile sub cerul liber, probabil rugandu-se, asa cum este atestat in Biblie la Luca 6:12. Alteori mai poposea prin casele ucenicilor Sai pentru vindecari, ca atunci cand a vindecat-o pe soacra Sf. Apostol Petru (Matei 8:14) sau cand manca, precum atunci cand a mancat la masa Sfantului Apostol Lazar (Ioan 12:2), pe care l-a inviat a patra zi de la moartea lui. Poate ca si dormea uneori la ei in casa. Mantuitorul Iisus Hristos nu avea unde sa stea, fiindca era sarac! Mi se pare usuratic din partea ta ca te intereseaza mai mult despre unde dormea Iisus iarna decat invataturile Sale dumnezeiesti!

| EliLeli a răspuns:

Daca facea din apa vin si alte multe minuni, da-ti si tu seama... Ce e asa de greu?

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

Ți a făcut centrala termica

| Pocait01 a răspuns:

Avea mai mult de 70 de bărbați care-l urmau ca și ucenicii, cred că avea unde să doarmă...

| sabin89 explică (pentru Pocait01):

Am întrebat unde a dormit, nu dacă era bogat sau sărac. Orice om, fie bogat, fie sărac trebuie să doarmă undeva. Tu ai dat răspuns la o altă întrebare, una care nu a fost pusă.

| sabin89 explică (pentru Pocait01):

Scuze, din greșeală am direcționat la tine răspunsul. Era pentru Bogdan.

| Raspundebine1 a răspuns:

Totul e o plasmuire a clingonienilor. Eu atat am avut de zis

| sabin89 explică (pentru MEugen):

Vorbește mult (și el, și ea), dar parcă se învîrte într-un cerc. Nu rezultă nimic clar din toată povestea. Chiar el spune că în capul lui e un labirint și o harababura. Ba că a scăpat de vicii, ba că lupta e grea și el continuă să lupte. Am avut răbdare să-l ascult, dar, sincer, n-am rămas cu nimic. El fiind un om inteligent, m-am gândit că va veni cu ceva explicații, să spună, de exemplu, de ce e mai bună ortodoxia decât catolicismul; sau decât cultele neoprotestante. Nimic din toate astea. Sau, care e rostul pupării moaștelor, care e rostul citirii acatistelor... Și despre asta, tot nimic. Apoi, faptul că a umblat atâta pe la budiști, șamani, taoiști și ce mai zicea el pe acolo, l-a prezentat ca pe un om ciudat, aproape anormal, ca să nu zic dereglat, în niciun caz un model de urmat. Asta e cel puțin impresia mea. Posibil și să greșesc.

| flokozaur a răspuns:

Oare...pana la pasti a stat in iesle... dupa inviere a stat in pestera

| Mihsi a răspuns:

In primul rand trebuie sa raspunzi tu de unde sti ca dupa botez Domnul Isus a umblat si predicat timp de 3 ani si jumatate.
Si fara basme. Document biblic.
Puneti mâna pe scriptură si lăsati basmele deoparte.

| sabin89 explică (pentru Mihsi):

Tu cât timp știi că a umblat și predicat?

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Cand s-a nascut Iisus era inca o macroeconomíe sau politica economica administrata de Tatal sau din vechiul testament. Cred ca se cheama politica austerica. Insa nu mai tin bine minte. Am citit candava cand eram mai cu ceva timp. Ca sa se contureze lucrurile trebuie timp...pentru ca s-au taiat sensurile, radacinile, au aparut alte sensuri si tot asa. Chiar daca a aparut Cezarul inca nu s-a schimbat modelul economic stabilit din vechiul testament.