| RAY a întrebat:

Tin sa va anunț ca Iisus e mort pe cruce,azi fiind joia mare,practic tot ce înseamnă creștinism consta în aceste zile,dacă nu învia oare ce făceau ucenici? Dispărea creștinismul? Fără răspunsuri ateiste, vorbim spiritual acum

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca nu invia Hristos nu ar fi aparut crestinismul.

| T0T a răspuns:

Creștinismul s-a înființat cu 20 de ani după ce se presupune că Hristos a înviat. Evenimentul a fost înscris anonim după 40-80 de ani de la presupusa înviere. Concluziile le tragi singur.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu invia logic crestinismul era o religie de nisa.

| RAY explică (pentru Wr3nch):

Desi era o dezamagire toatala

| dany1988122 a răspuns (pentru Wr3nch):

Cat de amator trebuie sa fi ca sa crezi in Biblie? Sunt contradictii la tot pasul acolo.

| mastadont a răspuns:

Dar de unde știi că a înviat? Conform celui mai vechi manuscris biblic descoperit, codex sinaiticus, Iisus nu a înviat. În evanghelia după Marcu din acel manuscris reiese că Maria și Maria Magdalena ar fi găsit mormântul gol a doua zi însă nu au mai spus la nimeni despre acest lucru. Și da, toată partea în care Iisus învie, se arată apostolilor, face tot felul de minuni, etc, lipsește cu desăvârșire.
În plus, pe acea vreme, romanii nu lăsau familia să ia trupul și să-l îngroape în cazul crucificării pentru că acesta trebuia lăsat să putrezească pe cruce pentru a servi drept exempl, partea cu învierea mi se pare doar o invenție a unor adoratori care au pierdut pe cineva drag mult prea repede.

| dany1988122 a răspuns:

Jesus nu a inviat de paste, ci cam a fost executat de paste. Asta dupa Biblie

| Whateverrr a răspuns:

Nu are rost sa ne gandim la situatii ipotetice. Nu s-ar fi intamplat situatia asta, ca atunci ar fi insemnat ca Hristos nu este Dumnezeu.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Cred ca ar fi continuat să răspândească creștinismul printre evrei, doar printre evrei, căci Iisus nu le-a spus încă să se răspândească în întreaga lume, dacă nu ma înșel. Acum nu cred ca ar fi reușit sa se impună ca și credința dominanta în Palestina, dar mulți coloniști greco-romani ar fi preluat religia crestina, care totuși era deschisa tuturor natiilor și promitea viata după moarte. Ei ar fi raspandit-o în întreg Imperiul Roman, cum a fost în cronologia reala, dar procesul ar fi durat mai multe decenii. După ce Titus a distrus Ierusalimul și evreii s-au împrăștiat în întreg imperiul, odată cu ei s-ar fi răspândit și creștinii, care în cronologia noastră aveau baza în Palestina. Astfel, mulți neevrei ar fi preluat creștinismul, dar nu știu cât succes ar fi avut. Poate ca ar fi rezistat pana azi, dar nu la fel de puternic.

| RAY explică (pentru Sisiwieuc9):

În ce măsură ucenici ar fi acceptat asta? Clar Pavel spune, daca nu a înviat, totul este fără de folos, Pavel nu a văzut ca a înviat

| dany1988122 a răspuns (pentru RAY):

Pavel zice si despre minciuni.