| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus Christos in calitate de stapan al cheilor Iadului avea putere peste toti demonii,(vezi exemplul cu turma de porci) si de faptul ca pina si in Biblie evanghelistul Luca confirma ca Isus a dat aceasta putere asupra demonilor si apostolilor sai, vi se pare ca este exagerata sau gresita afirmatia contemporanilor lui Isus prin care il acuzau pe Isus ca lucreaza cu puterile lui Beelzebub?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus a lucrat si lucreaza cu puterea Duhului Sfant.El are autoritate sa bage sau sa scoata pe cineva de acolo. Daca un politist aresteaza un criminal el nu devine unul.

| Dorugar explică:

Lasa tu prostiile ca acei contemporani cu el care il acuzau pe Isus ca lucreaza cu puterile lui Beelzebub, il cunosteau pe Isus muuuuult mai bine decat tine!
Daca lucra cu Duhul Sfant, atunci de ce a dat apostolilor sai puterea de a lucra cu Demonii?
Doar asa de sanchi?

| Narfundo a răspuns:

Iisus stapanu cheilor iadului? Lord of the ring face victime in fiecare zi nu-i asa? Harry potter pare ca prosteste copii peste copii.Mama ei de generatie.

| Dorugar explică (pentru Narfundo):

Bine bine, dar viata si aventurile personajele amintite de tine nu sunt predate in scoala ca fiind adevarate si de urmat, asa cum este cazul unui personaj tot virtual care este Christosul de care bietul rabin Isus nici nu a auzit vreodata!

| Dorugar explică (pentru Narfundo):

Pai Isus Christos a recunoscut (scrie si in Biblie in Apoc 1:18) ca el este Stapanul Cheilor Iadului cu cca 2000 de ani inainte ca sa apara stapanul inelelor de aur fals si hary Pocker!

| florinmarius20 a răspuns:

N-ar fi rau daca Dumnezeu ar lucra cu puterile Raului pentru a ii stapani.happy

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

Poi vezi ca Dumnezeu nu lucreaza cu puterile raului ci il lasa pe Dracu = Lucifer = Christos sa o faca!

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

Dar de ce afirmati ca Iisus Hristos care este Mielul neprihanit ar fi dracu?

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

Afirmatia asta nu o fac eu, ci o face Tatal Ceresc in Biblie si anume in Apoc 12.12
Isus nu este mielul neprihanit ci Stapanul cheilor Iadului, vezi apocalipsa 1.18, si chiar Isus recunoaste ca este Lucifer / Luceafarul in Apoc 22.16.
Asa ca nu cu mine trebuie sa te certi ci cu Dumnezeul care a scris Biblia!

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

"Eu, Isus, am trimes pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sînt Rădăcina şi Sămînţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă"
Faceti o confuzie incredibila intre Lucifer si Luceafarul stralucitor de dimineata!laughing

| godless1859 a răspuns (pentru florinmarius20):

Lucifer sau Luceafarul este unul si acelasi cuvant ...amandoua cuvintele inseamna purtatorul de lumina si da si eu consider ca Christos este Lucifer