| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus mantuieste oamenii prin moarte, si le da fericirea vesnica tot numai prin MOARTE, din ce cauza in intelepciunea populara se spune cand moare cineva, ca "L-a luat Dracu"?
Sa fie o legatura intre aceasta zicala cu faptul ca Christos se socoteste a fi Seful cheilor Iadului si seful cheilor mortii, adica Dracul cel din zicala populara

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne mantuieste prin Jetfa Domnului Isus.Moartea este trecerea la viata vesnica.Fiecare va merge in locul pe care si l-a pregatit de pe acest pamant:in rai sau iad.http://www.youtube.com/watch?v=sJ7jtXdjCCw

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Dumnezeu ne mantuieste doar prin LEGEA lui prin care va judeca faptele noastre.
Asa ca tu care faci pipi pe Legea Torei care este Legea lui Dumnezeu, vei fi mantuita eventual prin Domnul Goe, daca nu mai rau de Domnul Dracu care se lauda dupa Inviere ca a devenit Stapanul Cheilor Iadului, in care va veti petrece probabil si "viata vesnica"!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Hristos a venit ca sa implineasca Legea lui Dumnezeu.,, Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

18 Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.,,

| morningstar a răspuns:

Te inseli de la inceput inca: noi nu avem 'fericirea vesnica' prin moarte, ci prin credinta in Domnul Isus. Mai informeaza-te inainte sa scrii ceva!

| Dorugar explică (pentru morningstar):

1) La mantuirea lui Isus se ajunge doar prin moarte.
2) Cam indrazneata afirmatia ta tinand cont de faptul ca Dumnezeu Creatorul in prima sa Lege iti cere sa nu crezi in alti Dumnezei decat in el.
Ba in plus ii invata pe cei care i se supun sa-i omoare pe cei ca tine, vezi deuteronom 13.1

| morningstar a răspuns (pentru Dorugar):

1. Nu, la mantuirea lui Isus nu se ajunge prin moarte. Asta ar insemna ca toti oamenii vor fi mantuiti, pentru ca toti mor intr-o buna zi; deci nu este adevarat. Este indispensabila credinta, daca vrei iti demonstrez asta si cu versete.
2. M-ai bagat in ceata. Sigur mie ai vrut sa imi scrii asta? despre ce alti dumnezei am vorbit eu ca sa imi reprosezi asta :O Nenea, pot sa iti dau versete a tot ceea ce sustin, stai linistit.
Apropos, e periculoasa rau credinta ta odata ce mi-ai scris de cateva ori si te-ai si gandit sa ma omori laughing sincer, nu am citit versetul, imi dau seama ca e vreo 'dedicatie speciala'. Ia-l pentru tine, daca tot iti e atat de drag big grin