| Maomau a întrebat:

Tinand cont de faptul ca moartea inseamna trecerea in nefiinta coroborat cu faptul ca Dumnezeu este o fiinta dotata cu puteri supranaturale (care l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa)
Cum va explicati faptul ca Isus dupa ce s-a nascut ca om (adica creatura), a trait ca o creatura=om, si nu ca un Dumnezeu, si de murit a murit dupa ce a fost arestat, judecat, condamnat si executat ca un NE-OM, adica ca un infractor de drept comun, oare cum va explicati faptul ca a devenit acest om, un Dumnezeu, doar dupa ce a trecut in nefiinta?
Sa intelegem ca Isus este o nefiinta.(adica o fantoma) cu puteri supranaturale?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Isus Hristos ESTE DUMNEZEU. El a fost Dumnezeu si inainte de intruparea ca om. S-a intrupat ca om pentru a putea sa fie MIJLOCITOR pentru om, a fost omorat DAR a INVIAT ca OM si Dumnezeu preluandu-si prerogativele de DUMNEZEU dar sub FORMA UMANA. Este o fiinta Divina intr-un trup Divin asa cum vor fi TOTI cei ce vor fi cu EL.

| Maomau explică (pentru danut):

Incearca sa aduci dovezi biblice in sprijinul afirmatiei facute ...ca sincer sa fiu, o asemenea prostie nici ca am auzit!

| danut a răspuns (pentru Maomau):

Toata Biblia numai la asta se refera. Ce dovezi iti doresti, pune mana si citeste, studiaza sau vrei sa citeasca altii pentru tine?

| cryssu2008 a răspuns:

In primul rand este incorect folosit termenul de nefiinta.
Daca Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu - persoana a Sf.Treimi, nu ar fi fost judecat, condamnat, si rastignit ca un om, el cel fara de pacat, nu ar fi putut sa ne rascumpere pe noi. In momentul in care a fost rastignit pe cruce, pe muntele Golgota, sangele scurs de pe cruce a patruns in interiorul pamantului (deoarece stim ca a fost cutremur mare, iar catapeteasma templului s-a rupt in doua) a cazut pe capul lui Adam, iar astfel a rupt zapistul facut de diavol si adam, si a putut prin Invierea Sa cea de a treia zi, sa ii rascumpere pe toti dreptii din Iad, si pe noi.
Cerceteaza Scripturile si vei afla Adevarul, si nu-l interpreta dupa nestiinta!

| RAY a răspuns:

Dar de unde sti ca a existat vreodata ai vreo dovada in privinta asta?

| milan9 a răspuns:

Dorugar, prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-și divinitatea, și asumându-și de bunăvoie şi firea umană, El și-a asumat și "slăbiciunea" acestei firi în relația cu oamenii dar și cu Tatăl.

Jertfa Sa după Întrupare, El a adus-o în relație cu Tatăl, ca jertfă a naturii umane (deși era Dumnezeu), și atunci, în mod absolut logic, termenii care exprimă o aparentă inferioritate în relație cu Dumnezeu Tatăl, de fapt se referă la ’’partea umanității’’ (pe care El și-a asumat-o în mod liber în relație cu Tatăl, din cauza Întrupării, deși Fiul este egal cu Tatăl).

În "rolul" temporar de om (în acelaşi timp rămânând și Dumnezeu), El S-a jertfit și S-a smerit, în fața tuturor, a oamenilor, dar se pare că și a Tatălui, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanități asupra lui.

Dumnezeu Fiul, egal și deoființă (! termen special scris legat) cu Tatăl, și-a asumat supunerea față de Tatăl doar pentru că liber, și-a asumat și rolul de "mijlocitor", intermediar pentru oameni.

| Zenit313 a răspuns:

Este o explicatie foarte simpla si logica:
Iisus nu a fost Dumnezeu, era un evreu foarte intelep si bun care a fost, este si va fi un exemplu bun de urmat.
Restul...e CAN-CAN laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiti mult la televizor la vanatorii de fantome, si cetesti putina religie ori deloc.deci; no sa intalegi nimic.mai incearca.

| IepureleCuLopată a răspuns:

Iisus Hrristos este DUMNEZEU OMUL, a fost și va fi totdeauna, căci de nu ar fi fost și când a apărut pe Pământ, nu mai învia.

| tasmania a răspuns:

Pleci de la premise gresite. Si, ca atare, ajungi la concluzii eronate.
1. Conform invataturii ortodoxe, moartea fizica nu inseamna trecere in nefiinta, ci mutarea la viata vesnica.
2. Hristos nu s-a nascut ca o creatura, ca un om ordinar, ci nasterea Sa a fost mai presus de legile firii.
3. Hristos - ca Logos si Fiu al lui Dumnezeu este din vesnicie, fiinta deci si mai inainte de Intrupare in Sfanta Treime. Astfel, prin Intrupare, Dumnezeu Fiul a devenit subiect si al firii omenesti - cu doua firi (dumnezeiasca si omeneasca) neamestecate si neschimbate, neimpartite si nedespartite intr-un singur ipostas, cel al lui Iisus Hristos. Care Hristos este - incepand de la Intrupare - si Dumnezeu si om. De fapt, este Omul prin excelenta catre modelul caruia tind toti crestinii.
4. Hristos a fost deci Dumnezeu si in perioada vietuirii Sale printre oameni (daca ai citi in Evanghelii numai de cate ori a sfidat regulile fizicii si pe ale medicinii!).
5. Hristos n-a murit ca un infractor de drept comun - vezi pentru ce motiv a fost rastignit. Ca a fost rastignit alaturi de talhari, asta e o alta poveste; dar "mobilul" rastignirii Sale a fost altul. Si, in plus, astfel s-au implinit si proorociile Vechiului Testament despre Mesia in Persoana Lui.
6. Ca urmare, intrebarile-concluzii de la sfarsitul postarii tale sunt neavenite fiindca sunt construite pe temelie de nisip. Numai bine!