| soimos a întrebat:

Tinand cont de faptul ca personajele biblice, ca de ex. Adam si Eva, sau oricare altele sunt personaje care apartin religiei mozaice, o religie in care nu exista nici Rai si nici Iad, credeti ca este suficient ca crestinii sa fure Biblia evreilor ca aceste personaje sa fie expediata in Rai sau in Iad?

Oare cand furi Biblia evreilor si galeria de personaje ale mitologiei iudaice il poti fura si pe Dumnezeul din cer al acelei religii?

Daca credeti ca nu se poate fura Dumnezxeul din cer al unei alte religii, ce Dumnezeu are religia crestina?

Nu de alta dar Dumnezeul religiai iudaice nu are nici Fii si nici macar habar despre Treime?

Carui Dumnezeu se inchina atunci crestinii ? Si de ce au nevoie de Biblia si mitologia iudeilor daca au alt Dumnezeu? (adica unul cu Fiu si Treime)?

4 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Trinitatea este des intalnita in istoria religiilor chiar inaintea iudaismului.
Putina cultura generala nu ti-ar strica.

| BettynaAstrid a răspuns:

Dupa parerea mea, Adam si Eva sunt personaje reale, nu neaparat ale unei religii sau a alteia.Este gresit sa spunem ca aceste nume provin dintr-o anumita religie.Sunt multe culte ale religiei crestine.Nu poti extinde aceasta idee asupra tuturor. Dumnezeu este unic.Nimeni nu-l poate fura unei religii sau alteia.Si nu toate cultele religiei crestine cred in existenta Raiului si Iadului.Citeste mai mult.Documenteaza-te.

| soimos explică (pentru BettynaAstrid):

Mai fatuca, ivata ca in viata nu este destul sa-ti dai cu puterea pentru ca te faci usor de ras.
Invata sa deschizi gurita doar atunci cand iti poti sutine parerea cu argumente si dovezi!
Si despre Adam si Eva nu exista nicio dovada desi au trait cu 6 000 de ani inainte, la fel ca si Oetzi cel care a fost descoperit intr-un ghetar din Alpi!
Faptul ca nu ei sunt primii oameni este dovedit de paleontologul Leaky care a descoperit-o pe Lucy, un humanoit de cca 3 milioane de ani.
Asa ca revino-ti cu picioarele pe pamant si nu mai crede toate prostiile.

Cum sa existe un Dumnezeu unic daca Dumnezeul lui Moise nu are copii iar cel al crestinilor are un Fiu?

| BettynaAstrid a răspuns (pentru soimos):

Daca tot ai atatea idei, explica-mi si mie te rog de ce evolutionismul este doar o teorie neconcretizata, o supozitie? Nimeni nu poate afirma ceea ce crezi tu cu dovezi.Prima teorie a acestor ''descoperitori''a fost aceea ca omul a evoluat din delfin, deoarece acesta este animalul cu cel mai mare coeficient de inteligenta.Mai nou se contrazic si spun ca suntem evoluati din maimuta.Si unde mai pui la socoteala ca aceasta teorie are multe ''verigi lipsa'' cum spun ''expertii''...