| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca poporul evreu a incheiat prin Avraam un Legamant cu Dumnezeu si acesta le-a inspirat Biblia si odata cu ea religia mozaica, pun intrebarea:
Cine i-a dat permisiunea lui Pavel sa dea oamenilor o religie cum este cea a crestinilor, fara aprobarea lui Dumnezeu, dar una care incalca Legea lui Duimnezeu?
Ce valoare are o asemenea religie care nu a pornit de la Dumnezeu ci de la un terorist criminal?
Poate fi o asemenea religie "Calea" corecta catre Dumnezeu?

Credeti ca religia crestina este una adevarata tinand cont de faptul ca a pornit de la un ucigas ca Pavel si din FURTUL scripturii pe care a inspirat-o Dumnezeu celor cu care a incheiat un Legamant?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a incheiat cu apostolii un nou legamant. Luca22:19,20

| Moisie explică (pentru danay72):

Hahahaha!
Ce banc bun!
Adica un dulgher vagabond de religie mozaica a creat un legamant cu alti vagabonzi de religie mozaica?

Sa inteleg ca dupa tine, aceasta intelegere intre vagabonzi este mai puternica decat Legamantul pe care l-a facut chiar Dumnezeu in persoana?
In plus de asta ce legatura are legamantul intre vagabonzii de religie mozaica cu religia crestina din momen ce nici Isus si nici vagabonzii din jurul sau nu au fost crestini, nu au adus o religie noua cum este crestinismul si nici nu s-au convertit la religia crestina?
Chestia aia din Luca nu are nicio legatura cu schimbarea religiei, ci cu faptul ca Isus a vrut opreasca sacrificiile crude si sangeroase pe care le faceau evreii ca sa-si spele pacatele cu sange animal!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Dumnezeu a zis ca va incheia un legamant nou nu Isus.Ieremia31:31-34

| Moisie explică (pentru danay72):

Si l-a incheiat, iar acest nou Legamant este Coranul!
Noul Testament nu este un Legamant ci doar o culegere de Evanghelii scrise de niste oameni care lucrau cu puterile dracilor vezi Luca 9:1!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Tu... golanule, esti musulman? laughing

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu!
Dar te crezi capabil sa raspunzi la intrebare?
Hai sa vedem ce stii si cat poti!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Moisie):

Intrebarea ma lasa rece, ce ma intereseaza cu adevarat e apartenenta ta religioasa. incerci sa ii convingi pe crestini ca religia lor e o prostie... ok asa e, dar de ce nu ne convingi ca religia ta e miezul. hai arata'ne ce poti

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Ma da tu esti mai slab decat te credeam!
Pai daca eu sunt ateu...ce religie sa am?
Sau tu habar nu ai ce inseamna sa fi ateu?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Moisie):

Tu ateu? vorbesti despre dumnezeu cel adevarat? si vii si ma minti ca esti ateu?

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Dar de ce ai impresia ca ateii nu trebuie sa fie documentati in probleme ce tin de religie?
Crezi tu ca credinta a proasta este singura legitimare pentru a vorbi de Dumnezeu?
Daca crezi asta te inseli, despre minciuna si sarlatanie are dreptul sa vorbeasca toata lumea, la fel ca si dreptul de a le combate!