| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca religia crestina s-a nascut la Conciliul de la Niceea in anul 325, cand la apelul de seara micul zeu tribal Yahwe a fost investit de Constatin cel Mare cu puterile Marelui Zeu roman Sol Invinctus, si astfel acest micut Yahwe a devenit Creatorul Atotputernic.
Pun intrebarea, cine i-a dat voie lui Constantin cel Mare sa faca aceasta manevra cereasca, si cine le-a dat crestinilor dreptul sa isi insuseasca scriptura religiei mozaice si evangheliile sectei lui Isus, secta de religie Mozaica, si care autoritate divina le-a dat voie sa schimbe intelesul acelor scripturi, adica sa minta, si apoi sa spuna ca acel FURT devenit minciuna, este Cuvantul lui Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Tu chiar nu te-ai saturat de aceleasi minciuni repetate zi de zi?

Si iar te intreb: daca tu NU esti crestin dar in schimb esti fanatic sustinator al altei religii,
cine iti da dreptul sa insulti, sa nedreptatesti si sa FALSIFICI invataturile crestine oferind teorii si interpretari false si murdare_?

| KhludCiprian a răspuns:

Crestinatatea nu s-a format la Niceea, dat fiind ca Constantin a devenit crestin inainte de acest consiliu.

Niceea a "rezolvat" o disputa teologica. Idem Chalcedon. Idem celelalte consilii ecumenice ce discutau despre icoane.

Crestinismul exista cu mult inainte macar ca termenul e referentiat de Tacitus cu 200 ani inainte!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Draga Cipriane, desi ai un rationament destul de corect, pacat ca nu ai si cultura generala, daca aveai asa ceva ai fi stiut ca Imparatul Constantin inventatorul religiei crestine ...NU s-a crestinat niciodata, iar cei care spun ca totusi s-a crestinat, spun ca a facut-o pe patul de moarte!
La Niceea pe langa faptul ca s-au dicutat probleme ideologice cu sabia, si astfel s-a impus minciuna ca Isus este Dumnezeu, pe langa toate acestea s-a facut o Religie Noua, si anume religia crestina. pentru ca acei crestini de care vorbesti tu NU au avut religia crestina ci pe cea MOZAICA, ei fiind o SECTA a acestei religii!
Da, si Tacitus si altii inainte de Niceea, se refera la crestinii de religie mozaica. religie care a fost interzisa ulterior de noii crestini.
Te-ai gandit vreodata din ce cauza se taie porcul de Craciun?
Pai pentru ca se demaste vechii crestini de religie mozaica ca acestia nu mancau carne de porc, ca astfel sa-i ucida si sa le confiste tot ce aveau!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Draga Cipriane, desi ai un rationament destul de corect, pacat ca nu ai si cultura generala, daca aveai asa ceva ai fi stiut ca Imparatul Constantin inventatorul religiei crestine. NU s-a crestinat niciodata, iar cei care spun ca totusi s-a crestinat, spun ca a facut-o pe patul de moarte!"
Legat de conversia pe patul de moarte, vreau sursa istorica! Multumesc anticipat

Legat de Niceea, inca o data gresesti: nu s-a zis ca Isus este Dumnezeu. Ambele parti acceptau ca e Dumnezeu. Singura problema era daca era si Dumnezeu si Om, si in ce fel era in aceasta pozitie.

"Te-ai gandit vreodata din ce cauza se taie porcul de Craciun?
Pai pentru ca se demaste vechii crestini de religie mozaica ca acestia nu mancau carne de porc, ca astfel sa-i ucida si sa le confiste tot ce aveau! "
Surse te rog, nu conspiratii!

Legat de Constantin si contributia lui la crestinatate, te rog sa cauti orice text religios dictat de el. Singurul lucru discutabil ce Constantin l-a facut (dar n-avea nici o legatura cu discutia cu Sabatul) e sa dea ziua de duminica (ziua dedicata lui Saturn) ca zi libera.

Si la final, cred ca tu citesti in vacuum: Tacitus prezinta doar o nuanta de crestini, probabil ca stii ca erau mai multe nuante, si cam nici una nu era formata din "crestini mozaici". Te rog citeste carti de exegeza, abunda cu detalii de cum difereau crestinii de evrei.

Tehnic primul crestin (cel putin teoretic/disputabil) din lume ce nu l-a cunoscut direct pe Isus ar fi Pavel, si el s-a distantat de Legea evreeasca. Exista conceptul de "crestinatate paulina" ce abunda in exegeza (bineinteles ca nu ai citit-o, ca am fi putut discuta efectiv) ce unii zic ca este impotriva a ce a zis Isus. Indiferent ca da sau ca nu, ideea e ca majoritatea crestinilor din secolul II nu erau evrei, erau mult mai influentati de cultura greaca si chiar evangheliile despre Isus arata acest lucru (in special Ioan).

Dar pana sa vorbim mai departe, te rog da surse legate de Constantin, si mai ales despre Niceea!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

1 Nu ai decat sa-ti faci singur lectiile daca vrei sa fi bine pregatit, eu mi le-am facut la timpul meu fara sa te rog pe tine sa imi indici unde sunt sursele, asa ca nu ai decat sa cauti bibliografii depre viata lui Constantin cel Mare, fara sa mi ceri sa-ti fac eu temele in locul tau!
2 Da, Pavel a fost primul crestin, dar exact asa cum spun si inteleg si eu, adica un crestin care era sectant al religiei mozaice, la fel ca toti apostolii lui Isus, care erau si ei tot niste "Judaiser-si" (vezi in Wikipedia in limba engleza ce inseamna "Judaizer" (adica niste crestini de religie mozaica).
3 Religiile nu prea au legatura cu nationalitatea oamenilor ci cu credinta lor, tot asa si religia mozaica nu estenumai religia iudeilor ci si a tuturor celor de alte nationalitati care acceptau legamantul facut de Avraam si urmau legile lui Dumnezeu transmise prin Moise, asa cum este de fapt si astazi si majoritatea acestor mozaici straini au fost grecii care s-au convertit la religia mozaica cu cca 500 de ani inaintea nasterii lui Isus, cunoscuti sub numele de elenisti, si tot rabinii lor de limba greaca au tradus Scriptura religiei mozaice in limba greaca pentru credinciosii mozaici elenisti, si au numit aceasta traducere Septuaginta, dupa cei 70 de rabini care au participat la traducerea ei, iar Septuaginta este Scriptura FURATA de crestini si numita Biblie. asta fara aprobarea lui Dumnezeu, deci este o erezie!
Evident ca in sec II majoritatea o formau mozaicii elenisti pentru ca avusese deja loc deportarea evreilor si risipirea lor in Europa in urma miscarii de revolta condusa de adevaratul Messia profetit de proroci, pe nume Simon Bar Kochba.

| dragos38 a răspuns:

Pardon aici ai dat-o in bara, crestinismul a aparut in a 2 jumatate a sec.I e.n. in Asia Mica. noua religie s-a raspandit cu repeziciune; date istorice confirma ca la inceputul sec II ea exista in Grecia, egipt, si in alte provincii rasaritene ale imperiului roman.In sec III Biserica crestina a reprezentat o forta politica destul de insemnata de care imparatii romani trebuiau sa tina seama.In radacinile iudaice ale crestinismului se spune ca.Crestinismul a imprumutat cel mai mult de la mozaism.Noua religie nu namai ca a impumutat mult de la mozaism dar s-a nascut si intr-un mediu iudaic.Autorul celui mai vrchi scrieri crestine ''Apocalipsul sf.Ioan teologul considera pe iudei drept credinciosi din cele 12 semintii israelite drept coreligionari ai sai. Abia in jurul anului 150 la un sec. dupa aparitia crestinismului. Apologetul Iustin a declarat ca mai numerosi sunt crestinii proveniti din pagani decat cei proveniti din iudei.Constantin a pus capat tuturor persecutilor in teritorile sale imediat ce a venit la putere, impunand nu numai toleranta ci si restituirea tuturor bunurilor crestine.In anul 312 inainte sau dupa batalie C-tin a avut o experienta care a fost interpretata de catre episcopul Ossius in fel si chip(ca ar fi vazut pe cer un semn sub forma de cruce e.t.c. versiunile sunt diferite deci nu pot fi credibile.C-tin cel mare nu era un liber-cugetator sau ateu ci un religios, si simtea nevoia de a se afla sub protectia unei zeitatii supreme. Dupa batalia de la podul milvius c-tin cel mare nu a renuntat in totalitate la zeul soare, si a cerut tribunalelor sa nu judece in ziua de duminica pentru ca era zi de celebrare a soarelui.Se pare ca a avut loc o disputa intre episcopi/iar la 25 mai 325 c-tin cel mare ia chemat pe toti episcopii in marea sala a palatului din Niceea.Si acolo s-a hotarat(s-au mai bine zis el a hotarat, probabil era cu sabia in manalaughing)))) Crezul, hristos sa fie de aceeasi substanta, chiar daca unii episcopi(2 la numar) au avut pareri diferite, fiind excomunicati si arestati/tot acolo s-a discutat si data pasatelor si e.t.c.Deci in concluzie secta(minora) crestina exista cu mult inainte de conciliul de la niceea, s-a nascut in asia mica, C-tin cel mare a imbratisat-o devenind astfel o religie de stat a I.R.(Imparatul Constantin scrisa de Hans Pohlsander)

| Moisie explică (pentru dragos38):

Da intr-adevar, nu cojnhtest cele spuse de tine, doar ca acel crestinism nu era religia crestina de astazi, ci o secta care s-a desprins din religia mozaica si ca atare urma Legea Torei. Crestinismul sub forma religiei pe care o vedem noi astazi, s-a nascut la Niceea unde Constantin nu a intervenit in disputele preotilor, ci in doctrina crestina, facand din vechea religie a sectantilor mozaici un instrument politic de prostire manipulare spionare si belire a maselor, ceea ce rabinul Isus nu si-a propus niciodata.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Da,asa este el a intervenit in doctrina religiei crestine schimband multe, dar asta este /Isus a zis una oamenii fac alta

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Cu ziguranta ziua craciunului care pica pe 25 dec.tot el a pus-o, trinitatea, ciorba pe care nu o intelege nimeni sau pastele sa se sarbatoreasca in data cu tare, sau duminica toti oamenii sa se odihneasca schimband de fapt ideiile. idea odihnei era aceea de a sarbatorii soarele zeul romanilor/care a fost inlocuita cu odihna domnului laughing)))))))

| Moisie explică (pentru dragos38):

Da el a pus ziua de Craciun in 25.12. pentru ca atunci poporul era obisnuit sa-l sarbatoreasca pe Soll Invinctus, si astfel, adica pastrand sarbatorile, a fost mai usor sa inlocuiasca vechea religie a Romei cu una noua, care trebuia sa devina un liant al popoarelor din Imperiului Roman

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

C-tin cel mare a mers pe ideea ''cine nu e cu mine e impotriva mea'' daca nu ma insel parca, apare si in biblie chestea asta.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Apare in Biblie doar ca acolo cred ca este spusa de un Apostol.
Constantin cel Mare nu a modificat Biblia pentru ca el urmarea alte interese decat cele religioase!

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Bine inteles ca avea alte interese sa stapananeasca I.R. prin intermediul religiei/si tot odata el nu era un liber cugetator ci un religios care simtea nevoia de a fi protejat de un zeu suprem /chiar daca la omorat pe fiso, totusi iata el apare ca un sf.in calendar crestin.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Zeul sau suprem a fost Soll Invinctus si nu micul zeu tribal al unui popor de pastori, zeu care era gelos pe zeii marilor popoare din vecini!
Tot el CCM l-a concediat pe Soll Invinctus si i-a transferat toate puterile lui Yahwe.
Evident ca intr-o religie care s-a impus prin crime, si s-a mentinut tot prin crime, un criminal ca si CCM este considerat sfant, pentru ca a comis fapte diabolice in cadrul unei religii diabolice!