| soimos a întrebat:

Tinand conte de urmatoarele fapte usor demonstrabile precum ca:
- Biblia e un text furat de la rabini!
- de faptul ca nu este inspirata de Dumnezeu
- de faptul ca Tanachul a fost scos din contextul lui natural si vandut crestinilor ca fiind Vechiul Testament, bineinteles cu un alt mesaj schimbat, care sa dea apa la moara minciunii crestine!
- tinand cont de faptul ca in Noul Testament nu au fost cuprinse Evangheliile Adevaratilor Apostoli si Isus a fost cenzurat, ci doar evangheliile celor care l-au ucis pe Isus.
- Tinand cont de faptul ca Noul Testament va invatat sa va urinati pe Legea lui Dumnezeu si nu sa o urmati.
- Si de faptul ca crestinismul va indeamna sa urmati calea lui Lucifer/Luceafarul vezi 2 Petru 1.19
- De faptul ca "dumnezeul" crestinilor nu are scriptura Lui ci doar una furata de la evrei, dar pe care o prezinta in mod MINCINOS ca pe scriptura Sa.
- faptul ca Dumnezeul lui Moise, nu are nici astazi un Fiu si nici un Diavol, si nici Iad sau Rai.
- Dar Dumnezeul crestin are un Fiu care a aparut odata cu crestinismul exact atunci cand a aparut si Diavolul, ba chiar acel Fiu sau se lauda ca este Stapanul cheilor Iadului!
- Faptul ca crestinismul s-a impus si extins prin crima si teroare.
-Faptul ca biserica crestina a comis milioane de crime si a torturat cu aparate speciale milioane de oameni nevinovati
- Faptul ca niciodata biserica crestina nu a adus nimic pozitiv omenirii, ci doar nenumarate chinuri suferinte si bicisnicii

Oare nu este logic sa ne punem intrebarea:

Este religia si biserica crestina o "lucrare a Diavolului"?

Daca nu, ce alta religie din istoria umnanitatii, nascuta din furt, si din minciuna, a fost impusa prin crime, si care a mai comis atat de multe crime?

Este corect sa ne punem o asemenea intrebare, sau pomul nu dupa roade se cunoaste ci dupa minciunile frumoase?

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Nu trebuie sa imi pun intrebarea asta, stiam deja de mult.Nu e o lucrare a Diavolului, e lucrarea omului.

Cred in Dumnezeu, dar nu si in religie.Religie e ceva ce ajuta oamenii sa se mai imbogateasca, sub pretextul de "preoti".

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Creștinismul este o altă religie, diferită de religia evreilor, / iudaism, mozaism, cele 2 religii nefiind strict identice.
Eu le-am considerat greșite pe amândouă, și nu am aderat la nici una dintre ele.
Nici nu m-a interesat mozaismul, că un om zdravăn la cap nu poate considera corect botezul lor.+ că vechiul testament este o înșiruire de prostii.
Combaterea unei religii se face atacând logic & bine argumentat, texte fundamentale, din religia respectivă.
Creștinismul, singur, ca religie, nu a făcut nimic, și pentru majoritatea celor cu carte, este literă moartă, / sau spus altfel, o religie la care nu trebuie să aderi.

Apreciez că tu combați o religie aiurea, (creștinismul) cu elemente din altă religie aiurea.( mozaismul), fără a ataca practic texte fundamentale ale creștinismului.

Și în mozaism și în creștinism este povestea cretinoidică cu Potopul mondial.

Da cum a adunat "cetățeanul ", Noe animalele și păsările de pe diverse continente, ( mă refer la cele din Australia, și Oceania și la cele din continentele Americane, și din Estul Asiei și din Africa subtropicală, din zonele Înghețate din Nord și Sud ) la Arcă?

Cu ce a hrănit carnivorele în perioada potopului, că nu existau congelatoare, pe nava lui?

Cu ce a hrănit carnivorele, după potop și până s-a refăcut numărul animalelor ierbivore?

| soimos explică (pentru MMihai):

Poi eu combat crestinismul... cu BIBLIA!
Adica lucrez cu materialul clientului!

| MMihai a răspuns:

A combate creștinismul folosind Biblia, înseamnă să prezinți o bucată de text, din Biblie și să o combați la modul serios.

Cu modul în care combați tu creștinismul, o să le crească numărul de adepți!

Dezvoltă asta cu potopul mondial și știi că faci o treabă.

După asta te legi de cartea Exodului, unde ca să ajungi din Egipt, în NNE, în Țara Cana-anului, o pornești ca dementul cu 600.000 de oamenii, ( Exodul (Esirea) 1
1. Iata numele fiilor lui Israel, intrati in Egipt; au intrat cu Iacov fiecare cu familia lui:
2. Ruben, Simeon, Levi, Iuda,
3. Isahar, Zabulon, Beniamin,
4. Dan, Neftali, Gad si Aser.
5. Sufletele iesite din coapsele lui Iacov erau saptezeci de toate. Iosif era atunci in Egipt.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/12/
37. Copiii lui Israel au plecat din Ramses spre Sucot, in numar de aproape sase sute de mii de oameni care mergeau pe jos, afara de copii.
38. O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
40. Sederea copiilor lui Israel in Egipt a fost de patru sute treizeci de ani.
41. Si, dupa patru sute treizeci de ani, tocmai in ziua aceea, toate ostile Domnului au iesit din tara Egiptului.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/13/
18. Ci Dumnezeu a pus pe popor sa faca un ocol pe drumul care duce spre pustiu, spre Marea Rosie. Copiii lui Israel au iesit inarmati din tara Egiptului.)
dintre care foarte mulți erau bărbați înarmați, cam echivalentul a peste 25 -30 de legiuni militare romane, legiunea romană obișnuită avea circa 4500 de militari dintre care 300 erau călăreți / cavalerie, legiunea senatorială avea până la 6000 de militari ) + copii direct spre Est, ( și fugi mâncând pământul de cele 600 de care de luptă ale lui faraon
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/14/
1. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
2. "Spune copiilor lui Israel sa se intoarca si sa tabarasca inaintea Pi-Hahirotului, intre Migdol si mare, fata in fata cu Baal-Tefon: in dreptul locului acestuia sa tabarati, langa mare.
3. Faraon va zice despre copiii lui Israel: "S-au ratacit prin tara; ii inchide pustiul."
4. Eu voi impietri inima lui faraon, si-i va urmari; dar faraon si toata oastea lui vor face sa se arate slava Mea, si egiptenii vor sti ca Eu sunt Domnul." Copiii lui Israel au facut asa.
5. S-a dat de stire imparatului Egiptului ca poporul a luat fuga. Atunci inima lui faraon si inima slujitorilor lui s-a schimbat fata de popor. Ei au zis: "Ce am facut de am lasat pe Israel sa plece si sa nu ne mai slujeasca?"
6. Faraon si-a pregatit carul de razboi si si-a luat oamenii de razboi cu el.
7. A luat sase sute de care de lupta cu oameni alesi si toate carele Egiptului; in toate erau luptatori.
8. Domnul a impietrit inima lui faraon, imparatul Egiptului, si faraon a urmarit pe copiii lui Israel. Copiii lui Israel iesisera gata de lupta.
9. Egiptenii i-au urmarit; si toti caii, carele lui faraon, calaretii lui si ostirea lui, i-au ajuns tocmai cand erau tabarati langa mare langa Pi-Hahirot, fata in fata cu Baal-Tefon.
10. Faraon se apropia. Copiii lui Israel si-au ridicat ochii, si iata ca egiptenii veneau dupa ei. Si copiii lui Israel s-au inspaimantat foarte tare si au strigat catre Domnul dupa ajutor.
11. Ei au zis lui Moise: "Nu erau oare morminte in Egipt, ca sa nu mai fi fost nevoie sa ne aduci sa murim in pustiu? Ce ne-ai facut de ne-ai scos din Egipt?
12. Nu-ti spuneam noi in Egipt: "Lasa-ne sa slujim ca robi egiptenilor, caci vrem mai bine sa slujim ca robi egiptenilor decat sa murim in pustiu"?"
13. Moise a raspuns poporului: "Nu va temeti de nimic, stati pe loc si veti vedea izbavirea pe care v-o va da Domnul in ziua aceasta; caci pe egiptenii acestia, pe care-i vedeti azi, nu-i veti mai vedea niciodata.
14. Domnul Se va lupta pentru voi; dar voi stati linistiti."
15. Domnul a zis lui Moise: "Ce rost au strigatele acestea? Spune copiilor lui Israel sa porneasca inainte.
16. Tu ridica-ti toiagul, intinde-ti mana spre mare si despica-o; si copiii lui Israel vor trece prin mijlocul marii ca pe uscat.
17. Eu voi impietri inima egiptenilor, ca sa intre in mare dupa ei. Si faraon si toata oastea lui, carele si calaretii lui, vor face sa se arate slava Mea.
18. Si vor sti egiptenii ca Eu sunt Domnul cand faraon, carele si calaretii lui, vor face sa se arate slava Mea."
19. Ingerul lui Dumnezeu, care mergea inaintea taberei lui Israel, Si-a schimbat locul si a mers inapoia lor, si stalpul de nor care mergea inaintea lor, si-a schimbat locul si a stat inapoia lor.
20. El s-a asezat intre tabara egiptenilor si tabara lui Israel. Norul acesta pe o parte era intunecos, iar pe cealalta lumina noaptea. Si toata noaptea cele doua tabere nu s-au apropiat una de alta.
21. Moise si-a intins mana spre mare. Si Domnul a pus marea in miscare printr-un vant dinspre rasarit, care a suflat cu putere toata noaptea; el a uscat marea, si apele s-au despartit in doua.
22. Copiii lui Israel au trecut prin mijlocul marii ca pe uscat, si apele stateau ca un zid la dreapta si la stanga lor.
23. Egiptenii i-au urmarit; si toti caii lui faraon, carele si calaretii lui au intrat dupa ei in mijlocul marii.
24. In straja diminetii, Domnul, din stalpul de foc si de nor, S-a uitat spre tabara egiptenilor si a aruncat invalmaseala in tabara egiptenilor.
25. A scos rotile carelor si le-a ingreuiat mersul. Egiptenii au zis atunci: "Haidem sa fugim dinaintea lui Israel, caci Domnul Se lupta pentru el impotriva egiptenilor."
26. Domnul a zis lui Moise: "Intinde-ti mana spre mare; si apele au sa se intoarca peste egipteni, peste carele lor si peste calaretii lor."
27. Moise si-a intins mana spre mare. Si inspre dimineata, marea si-a luat iarasi repeziciunea cursului, si, la apropierea ei, egiptenii au luat-o la fuga; dar Domnul a napustit pe egipteni in mijlocul marii.
28. Apele s-au intors si au acoperit carele, calaretii si toata oastea lui faraon, care intrasera in mare dupa copiii lui Israel; niciunul macar n-a scapat.
29. Dar copiii lui Israel au trecut prin mijlocul marii ca pe uscat, in timp ce apele stateau ca un zid la dreapta si la stanga lor.
30. In ziua aceea, Domnul a izbavit pe Israel din mana egiptenilor; si Israel a vazut pe egipteni morti pe tarmul marii.
31. Israel a vazut mana puternica pe care o indreptase Domnul impotriva egiptenilor. Si poporul s-a temut de Domnul si a crezut in Domnul si in robul Sau Moise.
),
și intri direct, în Marea Roșie.

Este de remarcat că evreii s-au înmulțit ca șoarecii de la 70 la 600.000, în 430 de ani.
Cu 150.000 de bărbați înarmați cucereau Egiptul, și nu trebuiau să fugă din Egipt.

| NinelHell a răspuns:

Copacul se cunoaste dupa roade, soimos roade pu-la.
Esti expirat soimos.Argumente fumate prezentate aiurea.Nu esti deloc credibil.Raymusic te bate si la logica si la gramatica.rolling on the floor

| Hirako a răspuns (pentru NinelHell):

Esti genial, mah oaie.Am ras cu lacrimi cand am vazut cuvantul obscen referitor la penis.Cati ani ai tu, 10?

Deci, oaia mea draga, tu zici ca argumentele lui sunt fumate.Adevarul e ca... unele chiar sunt putin aiurea, dar are si corecte.Dar tu? Tu nu ai adus nici macar un argument, eronat sau corect.Tu te crezi inteligent pentru ca sti sa injuri? Faptul ca traim in aceeasi tara ma dezgusta...

| NinelHell a răspuns (pentru Hirako):

În 4 rânduri ai dat dovadă de atâta prostie încât nu ştiu de unde să încep.

| Hirako a răspuns (pentru NinelHell):

Ai putea incepe cu un argument.Am rabdare, stiu ca oile proceseaza mai greu informatiile si dureaza ceva pana se gandesc la niste argumente ( fumate, oricum )

Nu am pretentii de la tine, vad ca esti "ratacit", dar macar un argument prost acolo sa se vada ca nu gandeste mana cand scrie pe tastatura...

| NinelHell a răspuns (pentru Hirako):

Argumentul nr 1: Ipocrizia
Hirako raspunde:
Bai retardat borat cu ceapa-n gat! Sa mori inecat cu voma iti doresc, fraiere.

Adica, cat de constipat mintal trebuie sa fii sa faci asa ceva? postat la 12 Decembrie 2011 14:47

"Tu te crezi inteligent pentru ca sti sa injuri? " tot Hirako in alt raspuns

Deci tu poti sa injuri, altii nu.
Unii au drepturi mai egale decat altii? rolling on the floor

| Hirako a răspuns (pentru NinelHell):

Interesanta teorie.Da, recunosc ca injur, si stiu injura ( foarte mult chiar ).

Totusi... Una este a injura pur si simplu, si alta este a injura si a aduce argumente logice si concrete dupa.

Prietene, diferenta dintre noi e una mare : Tu injuri ca un pastor si atat ramai, eu injur ca un pastor dar apoi aduc argumente pentru a-mi sustine punctul de vedere.

Cu alte cuvinte : Tu zici sugi pu-la si pleci, iar eu injur ( intr-un mod interesant, mai mult sau mai putin original ) dar dupa ( si aici sa fii atenta ), dar DUPA eu aduc si argumente.

Si nu in ultimul rand, de la a injura pe cineva ca isi impune punctul de vedere ( cum ai facut tu ) la a injura pe cineva care scada sansa la viata a unor oameni raniti/bolnavi/cu casa in flacari e o diferenta destul de mare, cred eu...

| NinelHell a răspuns (pentru Hirako):

Cocalar ipocrit, dar cu "argumente".rolling on the floor

| Hirako a răspuns (pentru NinelHell):

"Prostia ta e scut, noi n-avem aparare..."

Nu mai are rost sa imi prind mintea cu tine, esti jalnic.
Am demonstrat amandoi ce aveam de demonstratwinking
Toate cele bune si bafta in continuare!

| NinelHell a răspuns (pentru Hirako):

Spor la injurat cu argumente! rolling on the floor

| qwerty21 a răspuns:

Stii de ce te intrebi tu asta?
cateodata si eu ma intreb lucruri de genu.da uite,in lumea asta a noastra,domneste cel rau,in lumea asta el controleaza multe
in toate filmele,desenele,muzicile,se gaseste satana...
si daca el este peste tot, de ce nu ar fi si in minciunile astea?
ai trait tu pe vremea aia sa stii cine a scris sau cine a omis unele lucruri?
astea is zvonuri bagate de oamenii celui rau.
bibilia este adevarata, si este cuvantul lui Dumnezeu...care nu minte
fiind o carte de pe lumea asta,lumea fiind condusa de cel rau,e si normal sa ne bage dubii si indoieli,doar el e smecher.
noi trebuie sa avem doar credinta.happy
acum crede-ma ca eu nu-s sfant,si nu-s deloc nimeni, dar iti spun atat lucru, pentru ca sunt destul de bine documentathappy

| soimos explică (pentru qwerty21):

Nu vezi ca judeci cu doua unitati de masura?
Da ce tu ai trait atunci si ai vazut ca textul Bibliei este scris de Dumnezeu?
Poi cum iti explici tu ca Tanachul a aparut cu cca 1000 de ani inaintea Vechiului Testamen care contine 99% din textele Tanachului si are un alt inteles schimbat?
Te-ai documentat tu asupra Tanachului sa vezi cum a aparut si cine l-a scris?
Poi daca o faceai aflai ca Tanachul este un text asumat de rabini, ca fiind o colectie de texte populare, combinate cu cronica istorica a poporului evreu, si completata cu texte preluate din religiile, credintele si legendele popoarelor din imprejur!
TOATE puse in pagina in sute de ani de catre rabinii Marii Sinagoge!

>>>>> ar iti spun atat lucru, pentru ca sunt destul de bine documentat

| qwerty21 a răspuns (pentru soimos):

Asta te intrebam.de unde stii tu cand a aparut? totul poate fi o minciuna.
nai siguranta ca n-a fost facut DUPa biblie happy

| soimos explică (pentru qwerty21):

Pai daca acel text este asumat de rabinii din Marea Sinagoga, de ce sa cred eu altceva?
Dar ce, tu iti asumi fapte si lucruri care nu iti apartin?
Poi daca ei si le asuma ca fiind scrise de rabinii lor, degeaba vi tu sa spui ca au fost scrise de Dumnezeu

Poi Cronicarul Grigore Ureche a fost inspirat de Dumnezeu atunci cand scria scene din Istoria Moldovei?

| qwerty21 a răspuns (pentru soimos):

Ma,daca esti satanist,vezi-ti de treaba
si pana la urma, de ce ai mai pus intrebarea?
are grija satana de tine, nai fricahappy

| soimos explică (pentru qwerty21):

Eu sunt ateu!
Satanist sunt aceia care cred in Satana!
Tu esti Luciferian, adica unu care si-a vandut trupul si sufletul lui Lucifer/Diavolul, cel pe care-l vedem in 2Petru1.19 ca a venit sa-si faca biserica sa, este Christosul la care te inchini tu ca la Dumnezeu!
Ateii sunt liber cugetatori si nu se vand decat eventual Adevarului. pentru ca Adevarul este Dumnezeul lor!
Este de mentionat ca Luciferienii sunt mult inferiori Satanistilor, pentru ca Satana este Diavolul doar pentru Christos, adica pentru Diavol!
Adevarul

| qwerty21 a răspuns (pentru soimos):

De cand si pana cand eu sunt luciferian,te rog sa nu ma botezi
dupa asta,te rog nu mai raspunde.
tu crezi ce vrei,ca cica esti liber
mama a avut vedenii,despre multe,si tu imi zici mie de cacaturi si prostii
si ateu sa fii,uitete in *** pe net,ca multe date sunt,si de ce au fost, si de au sa fie, si care sunt in prezent...nici n-are rost sa iti explic, chiar n-are rost
o zi faina

| soimos explică (pentru qwerty21):

Esti Luciferianist de atunci de cand ai afirmat ca Biblia este adevarata!
Daca este adevarata atunci si ce spune apostolul Petru despre Christos este TOT adevarat!
Iar el spune ca Lucifer coboara pe pamant sa isi faca o biserica!
Ghici a cui biserica este biserica pe care Isus-Christos a facut-o pe baza acelui Apostol pe nume Petru?
Hai sa vedem daca STII?
Sau tu nu stii nimic pentru ca numai crezi, ca doar de aia esti credincios!
e de cand sustii ca Biblia

| Hirako a răspuns (pentru qwerty21):

Deci pe langa ideile si conecptele total eronate pe care le expui, pe langa gramatica jalnica de om retardat si fata aia de cioara borata pe care ai pus-o la avatar, te crezi si mai inteligent ca altii.

Adica tu crezi orice scrie pe net? Argumentul tau de vaza fiind "uitete pe net" ( remarci cum am scris "uitete" ).Pai daca e sa ne luam dupa internet, hai sa fim toti satanisti ca am gasit un site unde scrie despre asta.Total gresit.

Oh, si de ce sa fii ateu doar pentru ca niste retardati au inventat o carte? Poti crede in D-zeu pentru lumea pe care a facut-o, ea este (era) perfecta.Noi am distrus-o.

A crede in Dumnezeu nu inseamna a crede in religie.Sunt doua concepte total diferite.

| qwerty21 a răspuns (pentru Hirako):

Pai daca pe net vorbim noi doi. unde sa te trimit? in **** matii?

| qwerty21 a răspuns (pentru soimos):

Ma om turc...credinta e una.si biserica e alta.biserica e a satanei, si ortodoxii si catolicii si satanistii.
credinta in Dumnezeu e calea, nu biserica.