| anonim_4396 a întrebat:

Tineri creștini pe aici?

Pe voi ce vă impulsionează să vă păstrați curați de dragul Lui Dumnezeu?
Când atâtea voci strigă că Dumnezeu e o invenție omenească, ce vă mai păstrează vouă credința vie?

Tu, tinere, de ce mai crezi?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Daca indoctrinarea crestina din copilarie si amenintarile cu focul vesnic sunt puternice atunci tinerii nu au cale de a fi rationali. Ferice de tinerii cu parinti atei/nereligiosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Parintii pocaiti sau indoctrinati, ca parintii mei sunt nereligiosi si multumesc lui dumnezmeu pentru asta. Nu-mi imaginez cum era sa ma puna sa merg in fiecare duminica la biserica, sa tin posturile, sa ma spovedesc, sa cotizez la cult.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Werrich):

Cand ii moare cineva drag unui necredincios simte un mare gol in suflet pe care teoria evolutionista nu i-l poate rezolva. Asa ca asteapta-te la ce e mai rau pe viitor.

| Werrich a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este adevarat, un om necredincios nu isi pune problema mantuirii celui trecut in nefiinta, nu se duce la pastori, nu-si pune intrebari despre unde este acum ruda decedata.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Gresit! Eu am fost indoctrinat cum zici tu si am gandit cu mintea mea ca e aberatie ce ziceau parintii si cei din jur, deci depinde de oameni, daca ii duce mintea nu o tin langa cu ce le-au inoculat parintii.
Adica zici asa "ma, oare ce zic astia asa o fi? Ia sa aflu eu", si afli ca e vrajeala. Dar daca nu-i duce mintea, se ia dupa ce li se zice, ce sa zic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Werrich):

Si daca nu crezi in Dumnezeu, de ce ii mulțumești?

| Werrich a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru ca am fost sarcastic.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Vezi raspunsul meu anterior.

83 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Exista Dumnezeu?" nu mi se pare o intrebare interesanta.

Intrebarea de baraj este "Quid est Deus?" (Ce este Dumnezeu?).

| RAY a răspuns:

Fii serioasa 99% sunt creștini, unde auzi tu va nu există? si cunoscut vreun ateu real?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

laughing

Inteleg din start ca te referi la El ca la o parte dintr-o opozitie de termeni.

Atatea voci striga ca nu este, atatea ca este, atatea ca maine o sa fie ploaie cu fulgere si altele ca acum 9 ani, cineva a ars puiul in cuptor. Toate aceste lucruri fac parte din existenta, adica El.

Nu i-a fost dat nimanui sa aleaga, pentru ca nu a avut intre ce. Daca cineva alege sau accepta ideea ca exista sansa sa nu existe ceva, nu este mai mult decat o conceptie in mintea acelei persoane.

Prea multe definitii, concepte, intrebari... Personal, si cel mai probabil toata lumea, nu crede in acelasi lucru, fiecare îl percepe diferit in sinea lui.

Nu stiu ce inseamna "curat" cum te-ai referit, pentru ca nu consider ca exista o alternativa.

Pur si simplu cred. Numai ca nu stiu daca in ceea ce te-ai referit tu.

| Celcestietot a răspuns:

Și ce dacă spun că nu există Dumnezeu, nici măcar nu sunt in stare să demonstreze inexistența Creatorului laughing laughing laughing laughing laughing laughing, iar colac peste pupăză, sunt și savanți creaționiști rolling on the floor rolling on the floor. Bine, erau mai mulți colaci cu pupeze la pachet, dar unul este îndeajuns laughing cool. Nu sunt genul de om care să fie influențat de curentul majorității sau de cel al plăcerii (care multora le ia mințile) ori de-al "traumelor" din viața personală. Cred în Dumnezeu datorită a ceea ce cunosc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Acum răspunde-ți tu la întrebare happy

| Nemessys a răspuns:

Ce înseamnă pentru tine,, curat "? Detaliază.

Dacă crezi cu adevărat în el și ești 100% sigura de asta, atunci ceea ce auzi în jur nu ar trebui sa te afecteze DELOC deoarece ești sigura pe informațiile pe care le știi deja. Ma rog. Nu sunt informații ci sunt credințe. Adică una e sa știi ceva și alta este sa crezi ceva. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Curat, adică în concordanță cu o conștiință nepervertită. Dreptarul e Cuvântul Lui Dumnezeu.

| Werrich a răspuns (pentru Nemessys):

Se refera ca sa nu faca sex inainte de casatorie.

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Nu doar asta. laughing Curăția nu se rezumă la atât. Un exemplu: Când te afli într-o situație aiurea și, aparent, ai putea scăpa din ea făcând compromis cu minciuna, însă tu alegi să nu, înseamnă să te păstrezi curat.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce vezi sexul înainte de căsătorie murdar?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa știi ca minciuna îți mai poate salva și pielea uneori.
E natural sa minți. Nu înțeleg de ce dumnezeu nu ar fi ok cu minciuna.
Atât timp cât nu minți pentru a face rău cuiva, nu vad de ce ar avea ceva împotriva.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Pentru că Dumnezeu l-a făcut curat, frumos și împlinitor doar în cadrul marital.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nemessys):

Degeaba face dus daca are mintea murdara cu teoria evolutiei.

| Nemessys a răspuns (pentru Meme10Memu):

E creștină...

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nemessys):

Degeaba face CINEVA dus daca are mintea murdara cu teoria evolutiei. M-am referit la modul general.

| Nemessys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce legătură are dusul (curățarea corpului) cu teoria evoluției? Și teoria evoluției reprezinta tot o credință, exact ca divinitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Când vine vorba de păcat, se vorbește în termeni absoluți, nu relativi...cum e și în cazul avortului.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca creștinii considera avortul un păcat dar sa chinui un copil, sa îl lasi neflamand zile întregi, sa fie obligat sa crească într-un mediu toxic unde părinții se cearta toată ziua între ei, unde nu i se respecta drepturile și unde poate dezvolta forme grave de depresie care pot duce la sinucid, asta nu este considerat păcat. Genial! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Știi ce presupune un avort? Despre cum i se fărâmă capul fetusului știi? Sau despre stările prin care trece o femeie după asta?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu foarte bine ce înseamnă și cum se procedează în timpul unui avort, precum și stările prin care trece o femeie dupa o asemenea experienta.

Este ușor amuzant cum mulți comentează de abuzul fizic ( bătaie) care poate duce și la moarte însa nimeni nu vorbește de abuzul psihic, ca și cum nimic nu ar exista. ( nu ma refer în situația asta, zic doar asa)

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nemessys):

Numai ca teoria evolutiei tinde sa indemne oamenii la destrabalare, familii destramate, divorturi, etc.

| Nemessys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Teoria evolutiei se refera la faptul ca universul s-a nascut in urma unei explozii iar oamenii au aparut din niste mici celule in oaceane, urmand sa se dezvolte devenind fiinte acvative, amfibieni, reptile si dupa un fel de maimute, atat. Teoria aia nu are nicio treaba cu familiile sau divorturile.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ala e omul genetic facut, religia facea ca omu sa nu mai fie el insusi, si erau enorm de multe familii negre, e mai bine cand nu se inteleg, sa se desparta!
Destrabalare ce inseamna? Distractie si sex, e f bine asa, nu e rau.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nemessys):

Teoria evolutiei e in contradictie cu Dumnezeu. Fara legile Lui Dumnezeu dezordinea sociala e mai mare.

| Nemessys a răspuns (pentru Meme10Memu):

De fapt, fara empatie, intelegere, acceptare si iubire lumea e un dezastru. Sunt mult credinciosi care spun cu tarie ca cred in dumnezeu dar sunt plini de ura.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Adica fara o minciuna ca sa faca oamenii sa fie ordonati de frica, pai asta nu e okey, trebuie sa fie educati pe bune sa fie asa de mici fara vreo frica de cineva!

Dar daca erau educati de mici sa fie ok, asa erau orice se intampla. Lor li s-a zis ca un nene are puteri SF, ca rezolve orice, ca sa se roage la el sa le fie bine dar sa nuuu il supere ca ajung in iad.
Ei se rugau, dar viata era acceptabila oricum, nu se prindeau ca rugaciunile nu conteaza, si credeau mai departe zicand ca de aia le e binisor, de la dumnezeu.
Dupa aia cand viata a devenit din ce in ce mai grea, au vazut ca nu mai tine faza, si s-au cam prins multi ca e farsa, si si-au pierdut frica de cineva care n-ar fi.
Si uite societatile ce se degradeaza.

Trebe sa educam copiii sanatos si pe bune, nu prin frica, sa stie ca asa e normal sa fie ordonati!

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca uite, problemele oamenilor cresc, viata e mai grea, se prind ca e vrajeala asta cu dumnezeu, si deja incep sa-si piarda frica de ceva ce nu e, si uite rezultatul in societati, cum s-a degradat tot." - si asta pentru ca oamenii nu cred in Dumnezeu. Coronavirus statea in banca lui daca oamenii de stiinta nu umblau la lilieci. Hiv statea in banca lui daca oamenii de stiinta nu umblau la maimute sa le gadile la fundulet.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt plini de ura pentru nedreptate. Sunt plini de ura pentru ca si ei au mostenit pacatul. Empatia, intelegerea, acceptarea si iubirea e de la Dumnezeu care a creat ADN-ul uman.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar de ce trebuie sa creada in dumnezeu ca sa fie oameni? E total eronat, uite eu nu cred si ma consider om ordonat si civilizat.

Trebuie sa mai si umbli ca sa incerci sa vindeci anumite boli, nu merge sa nu umbli, sa previi boli, si altele de genul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Mai bine sa previi decat sa tratezi.

Iacov 1:6:"Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari."

La fel ca ingerii rai oamenii de stiinta au parasit domeniul lor si s-au bagat la lilieci si maimute.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Lasa mai vrajeala cu biblia aia care e scrisa de bogati pentru a prostii fraierii.

Si de ce sa nu se bage? Cum sa alfi mai multe despre om si tot daca nu studiezi, daca nu faci experimente?! Cum ajungi sa tratezi boli, sa previi boli, sa perfectionezi organismele la o adica daca nu cunosti schema si cum merge?! Doar asa se invata, aia e, cu riscurile asumate, dar se invata si foloseste mult, mor 50 dar vor beneficia 10000, e doar un exemplu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Ce bine a facut umblatul la lilieci si maimute? Iti spun eu: niciun bine. Biblia are dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Crezi tu in bibile, e treaba ta, e scrise tot de om. Vezi la Romani 13 ce zice, si apoi o sa intelegi ca omu a scris-o.

Nu uita ca ai medicamente noi, se fac experimente pe animale ca sa avem noi tratamente pentru n boli, a facut f bine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Guvernarile umane sunt permise de Dumnezeu pana la un timp fixat de la care acestea nu vor mai exista niciodata. Scrie tot in Biblie. De exemplu imparatul Babilonului a fost slujitor al Lui Dumnezeu pentru ca prin el a adus nenorocire asupra evreilor infideli. Insa ulterior imparatul s-a ingamfat si Babilonul a ajuns ruine iar imparatul mort pentru totdeauna.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eeete na. Sa ma mai ia dumnezeu` ala de cuc pe mine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Intrii cu tot cu cuc in pamant.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai ma? Ia sa-l vad! Hai sa vedem care-i mai smecher, are tupeu? N-are, de aia nici n-apare lasu`. Haaahahaha. Atata-i trebuie, cand s-o pune astia cu NATO pa el, fuge mancand rahat nu nori. Prea il pupi in dos atata.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu fii suparat.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai nu sunt deloc, eu ti-am zis cum stau treburile si am zis ca prea il ridicati in slava cerului unii din voi, asta vreau sa zic, prea va umiliti asa dracu! Asta e lipsa de respecti fata de voi sa va coborati atat.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Nemessys):

Pai sa minti inseamna sa ii prezinti realitatea cuiva intr-un mod distorsionat, adica ceva ce nu exista si nu se leaga de nimic altceva. Deci ii faci rau omului intr-un mod mai mult sau mai putin direct.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiecare crede in felul sau in functie de personalitate. Eu de exemplu sunt mai rational, imi place filozofia si tot ce inseamna a gandi dincolo de lozinci idioate. Pot sa zic ca m-am afundat in filozofie si teologie pana am inteles o data pentru totdeauna ca Dumnezeu exista. Desigur am avut si (multe) momente cand am avut o credinta slaba, am inceput sa ma indoiesc, dar de atunci am învatat mult mai mult, iar astazi existenta lui Dumnezeu e o certitudine pentru mine. Trebuie sa recunosc, nu e o certitudine care sa-mi dea liniste sufleteasca deoarece am multe pacate, dar trebuie sa fiu onest cu mine: Dumnezeu exista si nu pot sa-L ascund sub pres. E prea evident. In schimb ce trebuie sa fac e sa dau față cu propriul întuneric din suflet și să-mi asum o responsabilitate față de mine insumi.
Nu le mai dau demult importanta vocilor care striga ca Dumnezeu nu exista. Nu vreau sa par arogant, dar aceste voci sunt complet lipsite de substanta si cel mai mic gram de onestitate intelectuala. Am studiat si am inteles prea mult ca sa mai fiu impresionat de un ateu idiot. Niciun ateu nu are nici macar un argument valid. Toate argumentele lor sunt penibile, de luat in ras pentru oricine care gandeste si are deschiderea intelectuala spre adevar. Gandirea lor puierila se vede de la o posta, erorile lor de logica arata disperarea pe care o au in frica ca Dumnezeu exista si au o responsabilitate fata de ei insisi.
Multi atei devin atei pentru ca au avut probleme in familie, in speță cu tatăl lor. Tatăl e o influenta extrem de mare in viata unui copil pentru ca reprezinta Autoritatea, iar daca aceasta autoritate esueaza sa-si faca treaba copilul va creste intr-o ura sau indiferenta fata de orice autoritate. Asa se nasc atei.

| Ineys a răspuns:

Drogurile. De obicei drogurile. Astia devin "high" de la fumul ala al lumanarilor iti zic eu. Si de la chestia aia de miroase dubios si da popa cu ea.

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii astia curati cer mana unei fete cand se plictisesc de a lor.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Autosatisfacerea nu e pentru adevărații creștini. Și cei ce încă luptă, luptă până biruiesc acest păcat, în Numele Lui Hristos! Suntem liberi! happy

| Werrich a răspuns:

Pastorul American Jim Jones a zis enoriașilor ca dacă Dumnezeu exista l-ar trăzni dacă aruncă Biblia. A aruncat Biblia și nu a pățit nimic.

| StrongHeart a răspuns:

Eu am realizat tarziu ca Dumnezeu exista,adica am fost crescut sa cred si am crezut apoi in adolescenta am inceput sa fac doar ce ma taie capul si mereu am dat gres si mereu cand ma intorceam la credinta aveam liniste in viata si toate lucrurile se asezau,a fost nevoie de multa suferinta sa ajung la concluzia ca exista ceva si oamenii isi bat joc de acel ceva si au uitat originea omului si scopul nostru aici.
E greu sa explici asta unui om care nu are niciun Dumnezeu cum e vorba aia,nici eu nu as fi ascultat si mult timp i-am urat pe cei ce imi vorbeau pentru ca trebuie sa vina din tine,nu de la ceilalti, sa ajungi la concluzie, dar e bine sa afli cat mai devreme de adevarul asta ca sa nu te chinui toata viata in pacat.
Ce sa le explici unora de avorturi, divorturi ce impact au cand ei nu au spus in viata lor o rugaciune?
Ce sa le explici de mantuirea sufletului si ca trebuie sa facem ceva si pentru ceilalti nu doar pentru ego ca nu luam cu noi nimic dupa moarte?
De aia se numeste credinta pentru ca e nevoie de multa putere sa crezi si dovezile exista dar unul care vede realitatea cum vrea el mereu o sa le nege si o sa caute alte explicatii.
Pana la urma o sa stim toti dupa moarte cine avea dreptate si cine nu, pana atunci jucam jocul asta numit viata.

| StrongHeart a răspuns:

Prietene mai devreme sau mai tarziu o sa ajungi la aceeasi concluzie, eu te-am atentionat ca te-ai apucat sa jignesti crestinii si sa ii bagi pe toti in aceeasi oala, cum e trendu' acum.
Te astepti sa iti lasi mizeriile de pareri si comentarii si lumea sa te aplaude si sa fie toti de acord cu tine?

| Meme10Memu a răspuns:

Azi am incercat sa mangai pe cineva careia i-a decedat sotul de covid-19 spunandu-i ca stiinta cunoasterea si considerarea a tot ce exista rezulta in gasirea fericirii. Prin stiinta omul ajunge sa aiba credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu aprobă totul(am martor pe Satana). Curvia crezi că este mai dăunătoare ca și cancerul? Dar Dumnezeu îngăduie și cancerul. Însă pentru că din curvie dai în moarte veșnică... este interzisă.
Ce vreau să zic este că m-am lăsat de curvie pentru că se transformă prea ușor într-o pricină de păcătuire. Nu este vorba de Dumnezeu("vă păstrați curați de dragul Lui Dumnezeu") pentru că El este veșnic, atotputernic și drept fie că eu curvesc sau nu, ci este vorba de mine, de sufletul meu și a celor ce ar fi putut vedea în mine o pricină de poticnire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate... Eu m-am referit prin "de dragul Lui" la "din dragoste de". Ce îl rănește pe Dumnezeu mai mult decât păcatul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai că Dumnezeu nu este rănit(pentru că eu curvesc) ci alungat, ignorat și din dragoste pentru noi "ignoră" și el astfel de comportamente cu condiția de a ne pocăi. "Ignoră" este puțin spus, știu...

| Mogiojojo a răspuns:

Eu ma mentin 'curata' gen pentru ca asta e primul meu instinct si daca as incalca chestia asta e ca si cum as face ceva impotriva persoanei mele. Pana la urma asta e legea Universului.
Pace!

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

De fapt, instinctele nu prea ne ajută în privința asta. happy Trebuie să luptăm împotriva "curentului".

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti 'corupt' dpdv spiritual, da, nu te mai ajuta instinctul. Cu cat inaintam in varsta cu atat ne rablagim mai mult. Copiii mici au inca instinctul acela treaz dar cei mai multi si-l pierd la adolescenta.

| MaryMaria333 a răspuns:

O intrebare de curiozitate : tu ce religie ai?

| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

Creștină.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar de care? Baptista? Penticostala? Ortodoxa?

| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

De niciun fel. Doar creștină. happy Fostă ortodoxă.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Odata ce ajungi sa-L cunosti tot mai bine pe Dumnezeu, n ai cum sa contesti existenta Sa. Odata ce vezi ca ti poate schimba viata si o si face, n ai cum sa nu crezi in El.
Citeste, studiaza, invata, crede si traieste.

| AlexValentinn a răspuns:

Ba deci sa mor eu, toti care credeti in Dumnezeu si ne vorbiti noua despre pacate si trebuie sa iti pastrezi fecioria pana la casatorie, toti sunteti in realitate persoane care sunt pline de frustrari din cauza vietii naspa pe care o duceti, si va gasiti singurul refugiu in Dumnezeu. Sunteti niste ipocriti, voi vorbiti despre Dumnezeu pentru ca voi ati esuat in orice aspect al vietii si de aia ajungeti sa credeti, a e pacat sa minti, a e pacat sa nu stiu ce, a e pacat sa faci sex pana la casatorie. Voi credeti in Dumnezeu doar de frica sa nu ajungeti in iad si sa fiti pedepsiti, nu ca va vine natural sa faceti asta. Sunteti prea idioti, nu aveti limita in prostia voastra.

| StrongHeart a răspuns (pentru AlexValentinn):

Esti prost rau frate nu mai vorbi de Dumnezeu ca nu-L cunosti.

| Celcestietot a răspuns (pentru AlexValentinn):

Se pare ca am depistat inca un bolnav mintal, pe tinehee hee

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce sa faci, a comentat si el de-a-n boulea happy.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Care dumnezeu? Ala care nu exista?

| anonim_4396 explică (pentru AlexValentinn):

Sau poate că avem vieți frumoase și realizări și toate alea, doar că împlinirea numai în Dumnezeu ne-am găsit-o. Și poate că nu suntem proști, doar "nebuni pentru Hristos", cum zice Scriptura. Cei ce riscă totul, ca să câștige totul. Dulce nebunie...

| Onisim10 a răspuns:

Da, sunt un tânăr creștin, eu încerc pe cât posibil sa ma păstrez curat, deoarece, am văzut la noi în biserica, descoperiri care le făcea Domnul, și le-am văzut, mai apoi, și împlinirea.

| AG777 a răspuns:

Oamenii nu au nevoie de un dumnezeu pentru a trai. Fiecare zeitate isi impune regulile ei, fie ca vorbim despre dumnezeu, buda, alah.etc Frumos ar fi sa renuntam la religii si la credinte, noi trebuie sa fim liberi si sa traim fericiti fara tot felul de tampenii politice, religioase.etc

| anonim_4396 explică (pentru AG777):

Oamenii, în primul rând, nu ar exista fără Dumnezeu.
O casă se poate construi singură?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate un zeu sau mai multi exista, dar in niciun caz pacaliciul biblic.

| AG777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este evident ca exista o fiinta care a creat universul, dar aceasta fiinta nu are nicio legatura cu ceea ce propaga religiile

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Da. Eu deja ma simt prea pacatos si daca mai imi stric si fecioria atunci... Si in plus daca te tii fecior pana la casatorie, atunci Dumnezeu va revarsa peste casnicia ta numai bucurii si impliniri, si copii binecuvantati. Nu uita ca Dumnezeu a sfintit legatura CURATA dintre barbat si femeie. Cat despre credinta in Dumnezeu, nu crezi ca acele "voci" sunr de fapt diavolii care tot se chinuie sa ia cat mai multi de partea lor? Chiar nu ai citit nimic din Apocalipsa? Credinta vie se pastreaza mergand la biserica, rugandu.te in fiecare zi si incercand sa respecti tainele lui Dumnezeu, fa lucrurile acestea si vei vedea ca nu o sa mai ai atatea indoieli cu privinta la el, cauta-l si el iti va arata calea, daca tu nu il cauti cum vrei sa vezi adevarul?

| anonim_4396 explică (pentru adriangrowinglife12):

Da, am citit Apocalipsa...
Nu am îndoieli cu privire la el. Ele au fost, dar Dumnezeu mi le-a risipit.
Întrebarea are scopul încurajării celor care cred în El, dar care se simt uneori copleșiți de toată această blamare la adresa creștinismului. straight face

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt vremurile cele din urma, sfintii si.ar fi dorit sa traiasca in vremurile astea pentru ca acum e cea mai mare prigoana asupra crestinilor. Pur si simplu trebuie sa te feresti de oameni de genul sau sa ii ignori. Trebuie sa fii tare altfel nu rezisti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Ce bigotism, ce lipsa de cultura! Tot ce spui tu este inventat de asa zisi trimisi a lui Dumnezeu ca sa prosteasca multimea ca sa o poata supune si stapanii.