| anonim_4396 a întrebat:

Știre de ultimă oră! Iisus a venit deja!
De ce Isus trebuie să vină dacă a venit deja? Sunt atâtea versete care spun negru pe alb că Iisus a revenit în anul 70 d/Hr aprox.

Ps. Ajutați-mă prieteni cu dovezile bine cunoscute, vin lupii religiei să mă contrazică (Fariseii și Saducheii) inclusiv DanyTheNovice

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum, a venit deja? Şi eu să nu ştiu... Ce bine cu forumul ăsta că mai aflăm şi noi câte ceva!

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

.din inimă pentru tine ca să cunoști adevărul. Răbdare puțin.

| Wr3nch a răspuns:

Pai daca is atatea versete de ce nu numesti cateva lollaughing

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Stai așa să se tulbure apele pe aici. laughing

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci postul e doar momeala ca sa faci trolling ieftin. Gotcha.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Nu mă laughing am dovezile ca doar le-am prezentat oamenilor și au rămas cu gura căscată. Unii dintre ei au fost foarte obraznici și s-au jucat cu termenii (nu cu toti) Ei se jucau doar pe două argumente, pe celelalte nu puteau, de alfel nu aveau cum să le interpreteze pe acelea (le-am dat headshot)

| mentholinks a răspuns:

Daca poti sa dovedesti ca Isus a inviat te cred. Ucenicii i-au ascuns cadavrul.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Puternici ucenicii aceștia de au putut dovedi soldații și de au putut muta piatra pecetluită de preoții cei mai de seamă și farisei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă bucur că îmi acoperi spatele de "săgeți".winking

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu era cine stie ce piatra, soldati au fost putini care au pus-o acolo, si Isus avea ucenici numerosi.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Ia caută să înțelegi cum anume se pecetluia o ditai piatra de stâncă(crede-mă că nu era o pietricică de râu).
Iar treaba cu ucenicii cei mulți laughing nu erau mai mulți decât Imperiul Roman(te luai de soldați - erai băgat la zdup în cel mai bun caz).

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu exista versete biblie care sa ateste acest lucru, sunt doar vorbe din popor, ''babesti'' daca imi permiti exprimarea.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

"Dacă tăceai, filozof rămâneai"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, a revenit și mai devreme: Matei 28:6, 7. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai fost mai șiret decât mine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poze sau nu a fost!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prin "poze" te referi la versete? Numai un moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Văd că situația e un pic tensionată.Să o mai liniștesc eu puțin?

Dragi, creștini/atei și voi agnostici de pe banca de rezervă(nehotărâți). Special pentru voi am deschis topicul acesta, ca să ne mai "luminăm" unii pe alții și să mai scăpăm puțin de întuneric.
Am rugămintea la d-vstră să respectați regulile următoare:
1. NU contează din ce cult/credință faci parte.
(E vorba despre adevăr aici, nu despre o religie ori necredința în ceva. Așadar fiți sincer cu textul; renunțati la partide și păreri dogmatice religioase)
2. NU interpretați Sfintele scrieri!
(dacă sunt sfinte, ele rămân sfinte a se interpreta de la sine și nu de la oameni)
3. NU vă jucați cu termenii!
(dacă vă jucați, o să ma joc și eu cu voi prin alte versete care nu își au rostul alți termeni.)
Acestea fiind spuse..Mai multă lumină și mai puțin întuneric.

Primul argument.
"Ziua Domnului"
Ce este ziua Domnului?
Aștept păreri și după mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni să rezolve dilema?
Am înțeles..se acceptă această ipoteză.