| RAY a întrebat:

Toate cele pamântești sunt de prisos? cei care iubesc viata de pe pamant nu vor avea parte de cea cealalta? atunci de ce adunati averi pe pamant si va judecati uni pe alti?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Ce e fum, ca fumul trece.

Eram clasa a 10-a. Aveam un coleg... situatie financiara buna, rezultate la invatatura excelente, aspiratii inalte, se gandea sa mearga la o facultate de prestigiu, si avea toate sansele sa faca asta.
Intr-o luni am aflat ca a fost implicat intr-un accident impreuna cu familia sa. Au recuperat dintre fiarele contorsionate 3 trupuri sfaramate.
Ce-i oare viata?
"Omul ca iarba, zilele lui ca floarea câmpului, așa va înflori
Că vânt a trecut peste el şi nu va mai fi şi nu se va mai cunoaşte încă locul său''

Ce spune Evanghelia: "Faceți-vă vouă comori unde furii nu le fură, și rugina nu le strică, și molia nu le roade; că unde va fi comoara voastră, acolo va fi și inima voastră."

Ce ramâne pe pământ? Bogăția? Cinstea? Viața? Tinerețea? Bucuriile lumii? Ce este care nu-i vis și umbră?

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Si eu isi pot spune ca am fost langa moarte, cel mai important/a este familia, dar vezi tu azi omul pune pret doar pe banii atat, si pe a isi satisface propile placeri, imagineazati sa te trezesti sa nu stii unde esti, si totusi nu am simtit frica si o stare de pace interioara

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

In majoritatea cazurilor, in care se relateaza experinte NDE, subiectii descriu acea stare de pace interioara.
E foarte trist faptul ca vietile noastre sunt guvernate de valuta, iar cand te gandesti ca unii sunt in stare sa ucida pentru bani, te intrebi.Ce valori morale i-au ramas umanitati?

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Din pacate nu prea multe lucruri pozitive, cateodata ma intreb daca omul in lipsa unui interes e in stare de empatie

9 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Lasa, alea nu se pun, se pun ce vrem noi.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Sau scumpit gazele si e frig in iad asa ca am spus ca vreau sa merg mai sus, satana e in faliment total, vai de el, mi-a plans vreo 2, 3 ore ca are fundul inghetat

| Mclaren12 a răspuns:

Saracia este o "virtute" pe care o promoveaza biblia si crestinismul, nu pentru ca a fi sarac chiar ar fi vreun lucru bun, ci pentru ca cei din varful crestinismului sa impinga mai departe agenda talmudica si sa fie bogati in timp ce isi spala adeptii pe creier sa fie saraci ca altfel ii paste iadul. De vreme ce in ziua de azi banul a ajuns exponentul puterii, cine nu are bani nu prea are putere de decizie, prin urmare nu prea poate schimba nimic.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Man traim visul evreilor,o lume fara iubire,empatie, plina de ura asta era visul lor, citeste biblia lor sa le cunosti =nu fac generalizare, nu sunt antisemit, rasist, am cunoscut un evreu care mi-a spus ca ei ceea ce fac nu e bine

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca este visul evreilor? Stii doar de la individul care ti-a spus sau te-ai si documentat despre asta?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Citestele biblia