| Mircea08 a întrebat:

Toate religiile din Romania pe care le stiu eu respecta deopotriva poruncile din Vechiul Testament, cat si Noul Testament. Cei care incearca sa respecte ambele testamente gresesc profund deoarece sunt invataturi diferite.
Cele doua invataturi sunt diferite? Se pot respecta amandoua in acelasi timp?
Voi raspunde si eu, deoarece vreau sa aduc dovezi in ceea ce sustin

15 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

De fapt niciuna dintre ele nu respecta nici un fel de porunca. Mai exact, crestinii nu respecta nici un fel de porunca, ci le incalca pe toate constient fiind, mai mult sau mai putin.

| AC4S4 a răspuns:

Fals. Da un exemplu de confesiune care respecta toate legile vechiului testament.

| AC4S4 a răspuns (pentru Csander):

Aceia nu sunt crestini, atunci.

| Mircea08 explică (pentru AC4S4):

Daca nu le respecta toate, atunci pe care le respecta si de unde stiu pe care sa le respecte si pe care nu?

| Mircea08 explică:

"Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/21, 22)
Care porunca o respectati?
"Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/27, 28)
Care porunca o respectati?
S-a zis iarăşi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărţire".
"Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/31, 32)
Care porunca o respectati?
"Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale.
Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum"
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/33, 34)
Care porunca o respectati?
Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/38-42)
Care porunca o respectati?
Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/43, 44)
Care porunca o respectati?

"De va pricinui cineva vătămare aproapelui său, aceluia să i se facă ceea ce a făcut el altuia:
Frântură pentru frântură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; cum a făcut el vătămare altui om, aşa să i se facă şi lui."
(Leviticul - cartea a treia a lui Moise – 24/19, 20)
"Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
Dragostea să fie nefăţarnică. Urâţi răul, alipiţi-vă de bine.
În iubire frăţească, unii pe alţii iubiţi-vă; în cinste, unii altora daţi-vă întâietate.
La sârguinţă, nu pregetaţi; cu duhul fiţi fierbinţi; Domnului slujiţi.
Bucuraţi-vă în nădejde; în suferinţă fiţi răbdători; la rugăciune stăruiţi
Faceţi-vă părtaşi la trebuinţele sfinţilor, iubirea de străini urmând.
Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc, binecuvântaţi-i şi nu-i blestemaţi.
Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură; plângeţi cu cei ce plâng.
Cugetaţi acelaşi lucru unii pentru alţii; nu cugetaţi la cele înalte, ci lăsaţi-vă duşi de spre cele smerite. Nu vă socotiţi voi înşivă înţelepţi
Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiţi în bună pace cu toţi oamenii.
Nu vă răzbunaţi singuri, iubiţilor, ci lăsaţi loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".
Deci, dacă vrăjmaşul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui.
Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul cu binele.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/4-21)
Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi.
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)

Acestea sunt doar cateva exemple

| AC4S4 a răspuns (pentru Mircea08):

Adventistii, de exemplu, tin simbolic Sabatul si nu mananca carne de porc.

| Mircea08 explică (pentru AC4S4):

Am auzit si eu de la un adventist de ziua a saptea ca ei nu mananca carne de porc pentru ca a aruncat Iisus diavolii in porcii aceia atunci cand a scos mai multi diavoli dintr-un om, iar pentru asta se spune ca porcii sunt spurcati. Eu ma intreb daca nu cumva si oamenii sunt spurcati deoarece si oamanii au gazduit destui diavoli.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

De fapt, adventistii nu respecta Vechiul Testament, care-ti cere sa ucizi homosexualii, vrajitoarele si pe cei care muncesc sambata. Ceausescu a fost mic copil pe langa ferocitatea personajului biblic Moise.

| Csander a răspuns (pentru AC4S4):

Tu esti crestin? Daca da, spune ca n-ai incalcat niciodata niciuna dintre porunci.

| Mircea08 explică (pentru Csander):

Crestin este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus, nu acela care nu greseste niciodata. De aceea Iisus a spus ca atunci cand ne rugam sa spunem rugaciunea "Tatal nostru" unde scrie "iarta Doamne greselile nostre", pentru ca si crestinii gresesc. Am spus greseli si nu pacate deoarece crestinii sunt scosi de sub Lege si nu au pacate.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Adventistii respecta o parte din vechiul testament.
Mereu uitati un lucru. Poruncile au fost date strict pentru poporul Israel. Poruncile aveau ca scop pregatirea poporului pentru venirea lui Mesia.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Te inseli, la Matei cap. 5 Isus a zis altceva.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

A spus ca a venit sa implineasca, nu sa distruga Legea. E in contradictie cu ce am spus eu? Isus le vorbea evreilor.

| temporarPE5minute a răspuns:

"Toate religiile din Romania pe care le stiu eu respecta deopotriva poruncile din Vechiul Testament, cat si Noul Testament." - eu de exemplu știu că "adventiștii" respectă și unele din poruncile date evreilor, dar nu toate. De alții nu știu. De ce afirmi că "toate respectă"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi acum sunt pe Noul Testament, dar nu trebuie sa uităm nici de Vechiul Testament.eu cred că la Vechiul Testament trebuie sa luam aminte la fărădelegile poporului evreu pe care le făcea și să avem grijă să nu facem la fel sa nu atragem mânia lui Dumnezeu asupra noastră. atata timp cat Hristos trăiește în noi vom avea pace și bucurie.harul lui Dumnezeu să fie cu cei binevoitori și cu suflet mare.Amin